EMBARGO!!!
Upozorňujeme redakcie, že správu možno použiť až v stredu 24. júla.
Bratislava 22. júla (TASR) - Svet je dnes demokratickejší ako kedykoľvek predtým. V 140 štátoch sa konajú voľby za účasti viacerých politických strán, ale iba 80 z nich sa považuje za dobre fungujúce demokracie. Uvádza sa to v Správe o rozvoji ľudstva 2002, ktorá bola vypracovaná z poverenia Rozvojového programu OSN (UNDP). Tohtoročný dokument je v poradí trinástym a nesie názov Prehlbovanie demokracie v roztrieštenom svete. Vyplýva z neho ďalej, že asi 107 krajín stále ešte obmedzuje svojim obyvateľom občianske a politické slobody.
Od roku 1980 prešlo 30 krajín od vojenskej diktatúry k civilným vládam, po páde Berlínskeho múru v roku 1989 35 krajín nastúpilo na cestu demokracie. V súčasnosti počet vnútorných konfliktov prevýšil počet vojen medzi štátmi. V Afrike žije pätina z celkového obyvateľstva v násilných konfliktoch. Od roku 1990 zahynulo vo vojnách vyše 200 000 ľudí a 3,6 milióna v dôsledku občianskych vojen zmizlo. Sedem veľkých vojen v 90. rokoch s výnimkou Kosova stálo medzinárodné spoločenstvo 200 miliárd amerických dolárov, čo sa rovná štvornásobku ročnej sumy globálnej rozvojovej pomoci. Od roku 1990 jedna osoba zo 120 bola nútená opustiť svoj domov. V porovnaní s rokom 1985 sa počet utečencov zdvojnásobil.
Správa UNDP upozorňuje aj na to, že 61 krajín s 38 percentami svetovej populácie stále nemá slobodnú tlač. V minulom roku 37 novinárov pri výkone svojej práce zahynulo, 118 bolo uväznených a viac ako 600 čelilo fyzickým útokom alebo zastrašovaniu. Ako globálna roztrieštenosť sa chápe tiež skutočnosť, že na celom svete je iba 14 percent poslancov z radov žien a v 10 krajinách ženy v zákonodarných zboroch vôbec nepracujú. V škandinávskych krajinách je ich zastúpenie najvyššie (možné nad 35 percent), zaostávajú arabské štáty (4 percentá). V jednej najchudobnejších krajín sveta, v Mozambiku tvoria ženy 30 percent parlamentných poslancov. Pre porovnanie - v USA ženy obsadzujú iba 15 percent kresiel v Senáte a v Snemovni reprezentantov Kongresu USA.
V správe sa okrem iného bilancuje ekonomická spravodlivosť úroveň vzdelania, zdravia a osobnej bezpečnosti. Prvýkrát v histórii sa publikuje hodnotenie jednotlivých krajín z hľadiska ich dosahovania jednotlivých Cieľov rozvoja tisícročia.