Strana Richarda Sulíka naznačila, že zahlasuje za zvýšenie eurovalu 1. Chce však zastaviť dvojku dodatkom v koaličnej zmluve.
Analýza SME
Prečo otočili?
Nespokojnosť vo vlastnej strane. Ministri aj nominanti SaS nemajú chuť opúšťať svoje posty. To im reálne hrozí, ak pre postoj strany neprejde euroval a nastane rekonštrukcia či pád vlády.
Zrátali si, že ak teraz pre nich padne vláda, do koalície ich už nikto nezoberie.
Nechcú návrat Smeru Roberta Fica.
Nezanedbateľný je aj tlak a záujem ostatných krajín eurozóny.
Tlaku odolajú, ich návrh je len dočasný ústupok, ktorý má ukázať, že hľadajú riešenie. Napokon však za val aj tak SaS nezahlasuje.
BRATISLAVA. Šanca, že koalícia schváli zvýšenie eurovalu, sú po štvrtku vyššie. Samotná SaS predstavila podmienky, za ktorých za val v utorok zahlasuje.
Denník SME získal písomnú podobu návrhu, ktorý strana predstavila partnerom na koaličnej rade vo štvrtok.
SaS žiada zriadenie komisie zloženej zo zástupcov všetkých parlamentných strán, ktorá by dávala pokyny slovenskému zástupcovi v eurovale. Každá strana by mala právo veta. Sulíkovci tiež žiadajú, aby koalícia odmietla účasť na trvalom eurovale.
Zvyšné koaličné strany návrh neodmietli. Rozhodne sa zrejme v nedeľu alebo v pondelok, keď sa má konať ďalšia koaličná rada. Právo veta pri rozhodovaní o vale Sulíkovi už pred časom ponúkla SDKÚ. SaS vtedy vyhlásila, že plán nemôže fungovať.
„Prvýkrát mám pocit, že je šanca dohodnúť sa,“ povedal SME jeden z účastníkov koaličnej rady.
Sulík aj iní vysokí predstavitelia jeho strany odmietajú rokovania komentovať, podobne aj premiérka Iveta Radičová z SDKÚ.
SaS pripúšťa modifikáciu návrhuSaS prišla s podmienkami, za ktorých podporí zvýšenie eurovalu. Doteraz s návrhmi neúspešne prichádzala premiérka Iveta Radičová z SDKÚ.
Šéf klubu SaS Jozef Kollár vo štvrtok na európskom výbore parlamentu prekvapivo vyhlásil, že strana bude hlasovať za val v prípade, že by mohli vetovať rozhodovanie nášho zástupcu vo vale Martina Bruncka.
Ten momentálne podlieha ministrovi financií Ivanovi Miklošovi (SDKÚ), podľa SaS by sa mal pri hlasovaní vo vale riadiť rozhodnutím komisie zloženej zo zástupcov šiestich parlamentných strán. Každá by mala právo veta.
Podľa informácií SME však SaS pripúšťa modifikáciu návrhu. Podstatné je, aby oni mali možnosť vetovať rozhodnutia valu.
Zároveň chceli, aby súčasťou dohody o hlasovaní bol záväzok, že Slovensko nepodporí vznik trvalého eurovalu 2, o ktorom sa má rozhodovať na budúci rok.
- SaS v debate o vale nič nedosiahla, píše Lukáš Fila.
- Právo veta každej zo strán je nonsens, tvrdí Peter Schutz.
Všetci mlčia„Nebudem sa k návrhu vyjadrovať. Najprv sa vyjadria koaliční partneri,“ povedal Sulík, keď po dvoch hodinách odišiel z poobedňajšej koaličnej rady, ktorá sa mala venovať najmä rozpočtu.
„Súčasťou ponuky premiérky v rokovaní s SaS bol aj spôsob, akým si Slovensko usporiada domáci mechanizmus rozhodovania o konkrétnych pôžičkách z eurovalu. Stále však platí, že kým rokovania nie sú ukončené, premiérka ich priebeh komentovať nebude,“ povedal Radičovej hovorca Rado Baťo.
„Do tejto chvíle platí, že rokovania s SaS vedie pani premiérka,“ hovoril šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Aj minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) hovoril, že rokovania vedie Radičová.
„Ak je to návrh SaS, tak sa vrátili k tomu, čo sme ponúkli my. A som rád, že pochopili, že v koalícii sa dá fungovať jedine tak, že bude každý hľadať kompromis,“ tvrdil predseda MostaHídu Béla Bugár.
KDH má problém hlavne s tým, že by sa do komisie dostali zástupcovia opozície, na čom však SaS netrvá. Koalícia by sa mala k návrhu vyjadriť do nedele, nakedy sa plánuje koaličná rada – už aj s Radičovou, ktorá vo štvrtok pre chorobu chýbala.
Smer chce rekonštruovaťŠéf Smeru Robert Fico ihneď odmietol, aby jeho strana navrhovala svojho nominanta do komisie, keďže je to podľa neho urážka našich zahraničných partnerov.
V Smere sa podľa informácií SME ešte pred niekoľkými týždňami ako o vhodnej cene za podporu valu hovorilo o odvolaní Sulíka z funkcie predsedu parlamentu. Teraz už zvažovali len rekonštrukciu vlády alebo predčasné voľby. Tie by však strane nevyhovovali ihneď, ale ideálne na budúci rok. Požiadavky Smeru na vyvodenie politických konzekvencií však nebudú aktuálne, ak koalícia nebude potrebovať jeho hlasy.
SaS navrhla, čo odmietalaNávrh, ktorý by SaS umožňoval vetovať jednotlivé pôžičky, predložil Sulíkovi pred časom predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Vtedy ho SaS odmietla s vysvetlením, že je v praxi nevykonateľný.
„Ak by SaS alebo ktorákoľvek iná koaličná strana využila v budúcnosti právo veta a Slovensko by v dôsledku toho blokovalo finančnú pomoc z eurovalu, ťažko si predstaviť iný scenár ako ten dnešný, keď je celá krajina vydieraná hrozbou pádu vlády,“ uviedla SaS v stanovisku ešte pred niekoľkými dňami.
„Náš návrh je iný v tom, že veto nezabrzdí ostatné krajiny pri poskytovaní pôžičiek,“ povedal člen SaS, ktorý nechcel byť menovaný. Slovensko by malo podľa neho dosiahnuť výnimku, že sa nemusí na pôžičkách zúčastňovať.
Či SaS val podporí, je stále otázne. „Nenechajte sa mýliť novinármi, Ficami a Slotami, SaS názor nemení,“ napísal na Facebooku poslanec Martin Chren.
Ak strana presvedčí partnerov o odmietnutí trvalého valu, je to podľa neho riešenie, ktoré sa hľadalo celé týždne.
Reuters: Plán B je FicoKoaliční partneri SaS chcú euroval aj za cenu pádu vlády, tvrdí jeden z lídrov.
BRATISLAVA. Ak Sulík nepríde s kompromisom, pôjdeme za Ficom, povedal včera člen vedenia koaličnej strany agentúre Reuters. Zdroj tvrdí, že Slovensko schváli zvýšenie eurovalu, aj keby to malo znamenať pád vlády.
Ak euroval neprejde v utorok, zvyšné tri strany ho presadia zrejme s pomocou Smeru. „Na konci to vyzerá na slovenské áno, hoci je ťažké povedať, čo sa stane – rekonštrukcia vlády, menšinový kabinet či predčasné voľby,“ citujú člena koalície.
S agentúrou hovoril pod podmienkou anonymity. Označila ho za „vysoko postaveného predstaviteľa koalície“. Môže ísť o niektorého z predsedov SDKÚ, KDH či Mosta-Hídu, ale aj o člena vedenia týchto strán.
Ak sa aj koalícia s SaS dohodne, musia pravdepodobne kompromis odobriť lídry eurozóny, dodáva zdroj. „Najlepšou možnosťou bude, ak Sulík a jeho stana prinesú kompromis, ktorý by znamenal áno pre euro a udrží vládu. Ale to je jeho rozhodnutie,“ povedal zdroj.
(juk)
Aj OKS a Matovič zvažujú zmenu postojaBRATISLAVA. Možnosť prehodnotiť odmietavý postoj k eurovalu naznačila aj Občianska konzervatívna strana (OKS), ktorá má štyroch poslancov v parlamentnom klube Most-Híd.
„Ak SaS zmení svoje stanovisko, zmení to celú situáciu a my musíme svoje rozhodnutie zvážiť,“ povedal predseda strany Peter Zajac.
Návrh SaS privítal Igor Matovič, líder hnutia Obyčajní ľudia, ktoré má tiež v Národnej rade štyroch poslancov a doteraz euroval odmietali.
„Od začiatku hovoríme, že najlepšie riešenie je také, aby sme neblokovali Európu a chránili sme záujem Slovenska. Toto je v súlade s tým,“ povedal Matovič.
(tasr)
Sulíkov návrh: euroval 2 odmietnuťSaS chce otvárať koaličnú zmluvu, eurozóna nemusí meniť svoju dohodu.
BRATISLAVA. Sloboda a Solidarita (SaS) navrhla partnerom dodatok ku koaličnej zmluve, v ktorom by sa zaviazali nepodporiť euroval 2. Zároveň by sa všetci mali zdržať individuálnych kampaní k téme eurovalu.
Vyplýva to z návrhu, ktorý má SME k dispozícii.
Slovensko by sa podľa neho nemuselo zúčastňovať na pôžičkách zadlženým krajinám. Stanovisko by prijímala komisia zložená zo zástupcov poslaneckých klubov, pričom každý by mal právo veta. Podľa informácií SME je SaS ochotná ustúpiť v tom, aby sa táto právomoc týkala len strán vládnej koalície.
Zástupca Slovenska v eurovale Martin Bruncko by bol odporúčaním komisie viazaný. Jeho hlas v eurovale pritom môže blokovať rozhodnutia. Návrh SaS reflektuje aj pôvodný kompromis premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ), avšak podľa SaS nevyžaduje žiadne hlbšie rokovania na medzinárodnej úrovni, stačia úpravy vnútroštátnej legislatívy.
Kliknite na obrázky pre zväčšenie.

Beata
Balogová
