Bratislava 22. júla (TASR) - Vstup do Európskej únie (EÚ) podporuje v súčasnosti až 67 percent obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z výskumov realizovaných v decembri 2001. Slováci sa tak zaraďujú medzi najväčších optimistov až entuziastov vstupu do EÚ zo všetkých kandidátskych krajín. Patria tiež medzi najlepšie informovaných.
Údaje z internetu hovoria v súčasnosti dokonca o podpore 80 percent občanov. Uviedla to dnes podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková na slovensko - poľskom okrúhlom stole venovanom pripravenosti Poľska a Slovenska na vstup do EÚ. Medzi najväčšiu skupinu obyvateľstva, ktorá podporuje vstup Slovenska do EÚ až na 90 percent patria manažéri. Najmenšiu podporu vstupu do EÚ na Slovensku vyjadrujú poľnohospodári.
V roku 2002 vláda SR upravila komunikačnú stratégiu a prvýkrát zapojila do kampane i elektronické médiá, televíziu a rozhlas. Kým v rokoch 1999 - 2000 prebiehala informačná fáza prípravy verejnosti na vstup do EÚ, v roku 2001 - 2002 je to už fáza presviedčania. V tomto roku bola vypracovaná tiež dopadová štúdia, ktorá upozorňuje nielen na pozitíva ale i riziká nášho vstupu. Komunikačná stratégia sa podľa podpredsedníčky zameriava na organizovanie vzdelávacích podujatí, prednášok, konferencií. Od januára 2002 funguje na Úrade vlády SR bezplatná infolinka o EÚ, ktorú však prakticky využilo iba 200 občanov. Občania sa zaujímali predovšetkým o možnosť využitia finančných prostriedkov na podnikanie, o možnosti študovať v krajinách EÚ a o dosah vstupu na ich každodenný život.
Vláda spolupracuje tiež s delegáciou EÚ v SR. Organizuje aj novinársku tvorivú súťaž na tému Slovensko na ceste do Európy. Pre žiakov ZŠ organizuje súťaž v kreslení na tému Pohľad detí na vstup do EÚ. Spolupracuje aj s rómskou komunitou a mimovládnymi organizáciami.
V budúcom roku by podľa Kadlečíkovej komunikačná stratégia mala byť ešte údernejšia a poukazovala by sa nato, ako sa budú u nás vyvíjať po vstupe do EÚ ceny, platy a zamestnanosť a tiež ako budú môcť znevýhodnené regióny profitovať zo vstupu do EÚ.