SME

EÚ: SR aj Poľsko sa dostávajú do konečnej fázy rokovaní o vstupe

BRATISLAVA 22. júla (SITA) - Dostávame sa do konečnej fázy rokovaní o vstupe. Je nanajvýš dôležité prehĺbiť diskusiu o budúcnosti Európskej únie (EÚ), dostať úniu blízko k ľuďom a stať sa súčasťou princípu subsidiarity, čo je pravidlo poskytovania pomoci

slabším v únii. Zdôraznila poľská ministerka pre európske záležitosti Danuta Hübnerová vo vystúpení na bratislavskej konferencii Budúcnosť Európy a pripravenosť Poľskej republiky a Slovenska na vstup do Európskej únie. Spolu so štátnym tajomníkom MZV SR a hlavným vyjednávačom SR s EÚ Jánom Figeľom hovorili o reforme EÚ a práci Konventu o budúcnosti Európy z pohľadu Poľska a SR. O parlamentnej spolupráci krajín V4 a prístupovom procese do EÚ informoval predseda Zahraničného výboru poľského Sejmu Jerzy Jaskiernia a predseda Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss. Na tému prípravy verejnosti na vstup do EÚ vystúpili podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková a štátny tajomník a splnomocnenec poľskej vlády pre európsku komunikáciu Slawomir Wiatr.
Ako ďalej uviedla D. Hübnerová, činnosť európskeho konventu je precedensom v histórii, keď po prvý raz členské a kandidátske štáty majú možnosť spoločne hovoriť o budúcnosti EÚ. J. Figeľ v tejto súvislosti uviedol, že činnosť konventu, v ktorom má zastúpenie 28 predstaviteľov európskych vlád, a sú v ňom aj zástupcovia národných parlamentov, Európskej komisie, či Európskeho parlamentu, je veľkou kvalitatívnou silou. "Jeho slabinou by sa stalo, ak by výsledky jeho činnosti neprešli do reality," dodal. O odporúčaniach konventu budú rozhodovať najvyšší predstavitelia členských štátov na medzivládnej konferencii v roku 2004. "Do gréckeho predsedníctva EÚ (v 1. polroku 2003) majú byť ucelené odporúčania konventu a podľa možnosti jednotný text pre medzivládnu konferenciu o reformách už s nami, a nie bez nás," povedal Figeľ. Zdôraznil význam regionálnej spolupráce v rámci Visegrádskej štvorky (V4). "Spolupráca s Poľskom nie je len formálna, ale je orientovaná na ľudí, na komunikáciu s Ukrajinou, na cezhraničnú spoluprácu," dodal.
Na spoluprácu v rámci V4 sa zamerali poslanec a predseda Zahraničného výboru poľského Sejmu Jerzy Jaskiernia a predseda Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss. Podľa poľského hosťa netreba príliš preceňovať význam regionálneho fóra, prínosom je však spolupatričnosť a spolupráca pri riešení problémov v rámci zoskupenia, ktoré už dnes má svoju tradíciu. Podľa slov Weissa je parlament významnou spojnicou medzi vládnou politikou a ľuďmi. Práve parlamentná úroveň je pôdou na diskusiu o tom, čo prinesie vstup do únie, "aby sa ľudia mohli pripraviť aj na negatíva". "Dôležité je definovanie spoločných záujmov, ale aj to, že s našimi susedmi nebudeme mať vždy rovnakú platformu, že môžu byť aj konflikty," uviedol. Ako zdôraznil, v slovenskom referende o vstupe, ktoré by malo byť na budúci rok, bude potrebné vytvoriť podmienky na súhlas obyvateľov so vstupom, ale aj v tej súvislosti, aby po vstupe neprišlo k adaptačnému šoku a sklamaniu.
Dôležité miesto v prístupovom procese má preto príprava verejnosti na vstup do EÚ. V Poľsku podľa slov štátneho tajomníka a splnomocnenca vlády PR pre európsku komunikáciu Slawomira Wiatra je informačná kampaň orientovaná najmä na ľudí, "ktorí nemajú dostatok vôle, aby si sami hľadali informácie o EÚ a sťažujú sa, že ich majú málo". Pripravili 50 filmových miniatúr, rozhlasové spoty, a k dispozícii je bezplatná infolinka či teletexty. V rámci Komunikačnej stratégie vstupu SR do EÚ Mária Kadlečíková zdôraznila, že cieľom je nielen informovať, ale aj formovať verejnú mienku. Najväčší záujem podľa jej slov je o možnosti využitia finančných zdrojov EÚ, možnosti štúdia v zahraničí, dopad na každodenný život. Vychádzajúc z asi 80-percentnej podpory obyvateľstva vstupu do EÚ, ktorá patrí k najvyšším v kandidátskych krajinách, konštatovala, že "sa neobávame vstupu a referenda, ale obavy vznikajú v súvislosti s termínmi vstupu do EÚ - že to nebude 1. januára 2004, alebo ani v roku 2004". Zdôraznila význam dopadovej štúdie SAV o vstupe SR do EÚ, ktorá je aj o rizikách integrácie. "Sme zvedaví, čo to teraz urobí s verejnou mienkou," dodala. Kadlečíková neverí v povstupový "šok". "Portugalsko, Írsko i Rakúsko si vstupom pomohli, ceny na trhu klesli, a aj keď napríklad farmári mali v prvých rokoch problémy, dnes využívajú fondy EÚ," uviedla.
Úvod podujatia patril prezentácii publikácie EÚ-Monitoring. Publikácia je prvou časťou monitoringu integrácie SR do Európskej únie, ktorá je venovaná doterajšiemu procesu prípravy SR do EÚ, analýze nezamestnanosti i diskusii o budúcnosti Európy. Ako v tejto súvislosti uviedol P. Weiss, spolu s analýzou SAV o dopadoch vstupu Slovenska do EÚ tak má slovenská verejnosť k dispozícii významný materiál pre svoje rozhodovanie v referende o vstupe do únie. Organizátorom stretnutia poľsko-slovenského okrúhleho stola bola Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA), Veľvyslanectvo Poľskej republiky v SR a Nadácia Friedricha Eberta.

fa;ll kh
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre. Chcú pravdu
  2. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  2. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  3. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  5. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  8. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 21 619
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 6 977
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 4 446
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 324
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 969
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 344
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 032
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 958
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Mia Pohánková na grandslamovom turnaji Wimbledon 2025.

Pre 16-ročnú Slovenku to bude druhé juniorské semifinále v tomto roku.


TASR
Miesto dopravnej nehody, pri ktorej zahynul Diogo Jota a jeho brat v španielskom meste Zamora.

Svedok sa priznal, že nahral video zo svojho nákladného auta pod uhlom palubnej dosky.


SITA
ONLINE: 6. etapa na Tour de France 2025 dnes LIVE.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo 6. etapy cyklistických pretekov Tour de France 2025.


Jordan Henderson v drese Ajax Amsterdam.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí vo štvrtok 10. júla. Sledujte minútu po minúte.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu