BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) odmietla návrh na riešenie eurovalu, ktorý predložila SaS. Nepozdáva sa jej odmietnutie eurovalu 2 ani právo veta, v dôsledku ktorého by mohli strany blokovať pôžičky.
Stanovisko premiérky v piatok dostal predseda SaS Richard Sulík. Cez hovorkyňu Tatianu Tóthovú reagoval, že napriek tomu vidí priestor na ďalšie rokovania. „V návrhu, ktorý sme predložili, sú aj body, ktoré ponúkla predsedníčka vlády.“
Podľa premiérky nie je možné odmietnuť trvalý euroval, lebo práve Slovensko malo na jeho podobu významný vplyv, napríklad dosiahlo dohodu o riadenom bankrote. Zamietla aj možnosť, že by SaS mohla vetovať pôžičky z valu.
Premiérka poslala list aj ďalším predsedom koaličných strán. Šéf Mosta-Hídu Béla Bugár výhrady očakával. Dodal, že riešenie musí nájsť SaS, ktorá doteraz kompromisy partnerov odmietala.
Po liste od Radičovej má Sulík cez víkend o čom premýšať, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Stiahla aj svoju ponuku
Podľa informácií SME už nie je aktuálny ani Radičovej návrh pokúšať sa o vyhlásenie ostatných členov eurozóny a ich ústupky Slovensku, čo pôvodne núkala SaS.
Podmienky
Čo SaS žiada
každé slovenské stanovisko v eurovale má schvaľovať komisia zástupcov strán , každý by mal právo veta,
malo by sa to týkať už prípadnej pôžičky Grécku
koalícia sa zaviaže, že bude proti účasti Slovenska na trvalom eurovale 2, bez toho, že ho zablokuje iným.
Premiérka koaličným šéfom napísala, že dôvodom sú opakované euroskeptické stanoviská strany. Radičová podľa svojho hovorcu Rada Baťa nechce prebiehajúce rokovania komentovať.
Pochybovali aj iní
Spokojné s návrhom SaS neboli ani iné strany, no čakajú na prípadné ústupky. „Nechali sme si čas na rozmyslenie a prípadne pripomienkovanie návrhu,“ hovorí šéf klubu KDH Pavol Hrušovský.
Problém vidí aj on najmä v práve veta. Takýto princíp je podľa neho „v rozpore s princípom rešpektovania parlamentnej demokracie“. Hrušovský si však myslí, že SaS za val zahlasuje.
„Platí, že rokovania vedie pani premiérka,“ hovoril v piatok minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Ešte vo štvrtok večer sa vraj stretol so šéfom strany Mikulášom Dzurindom a Radičovou. „Robili sme si spoločný názor na veci, ktoré sú tam predložené.“
Rokovať o vale by sa malo aj cez víkend, stretnúť sa má poslanecký klub SaS.
Definitívne stanovisko padne zrejme až v pondelok – deň pred hlasovaním. Navtedy sa plánuje stretnutie všetkých poslancov koalície s premiérkou a koaličná rada.
Poslanci SaS: Voliči pochopia naše víťazstvo
Šéf SaS sa obáva straty voličov, poslanci hovoria o víťazstve strany.
BRATISLAVA. Vysvetliť voličom hlasovanie za euroval bude ťažké, ale SaS z toho môže napokon vyťažiť. Myslia si to poslanci strany, ktorí spolu s jej šéfom Richardom Sulíkom val doteraz odmietali.
„Marketingovo to bude ťažké vysvetliť ľuďom,“ myslí si poslanec Martin Poliačik. Keby koalícia schválila podmienky SaS, tak to podľa Poliačika bude pre SaS napokon víťazstvo. „Najmä pokiaľ ide o odmietnutie eurovalu 2.“
Schválenie eurovalu marketingovo nepoškodí SaS ani podľa poslanca Juraja Drobu. „Naše podmienky zaistia, že zo Slovenska neodíde ani euro. To treba ľuďom vysvetliť.“ Ešte pred tromi týždňami tvrdil, že SaS už nemôže z odmietavého postoja ustúpiť, lebo by to voliči nepochopili.
Politikom SaS neprekáža, že napriek doterajšiemu odporu majú za euroval teraz zdvihnúť ruky. „Situácia sa neustále mení a vyvíja,“ povedal šéf klubu Jozef Kollár. Dodal, že všetko môže byť opäť inak pri hlasovaní.
Liberáli včera zhodne tvrdili, že ak sa s koalíciou nedohodnú, val nepodporia.
SaS presvedčila hrozba pádu vlády, ale údajne aj rokovania s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ). Kollár tvrdil, že návrh SaS vznikal po diskusii s ňou. Jej večerné odmietavé stanovisko tomu nenasvedčovalo.
Sulík si myslí, že o niektorých voličov môže prísť. „Určite sa nájdu aj takí voliči SaS, ktorí povedia – otočili a nikdy viac,“ uviedol podľa TASR. Iní podľa neho ocenia snahu nájsť riešenie.
Zuzana Petková
Dvojku chce únia urýchliť
Slovensko by malo do trvalého eurovalu poslať v hotovosti 659 miliónov eur.
BRATISLAVA. Kým Richard Sulík trvalý euroval odmieta, zvyšok únie chce naopak urýchliť jeho vznik.
Európsky stabilizačný mechanizmus mal pôvodne nahradiť dočasný krízový fond od polovice roka 2013. Eurokomisár Olli Rehn včera nevylúčil, že oba fondy by mohli už v budúcom roku fungovať súbežne.
„Diskusia o urýchlení trvalého mechanizmu prebieha. Podľa názoru Európskej komisie by niektoré jeho funkcie bolo dobré presunúť z leta 2013 do roku 2012,“ povedal Rehn.
Európa by tak mala lepšie odolávať turbulenciám na finančných trhoch. Hlavným cieľom valu je dávať lacnejšie pôžičky problémovým členom eurozóny a pomôcť financovať bankové inštitúcie.
Trvalý euroval má mať kapacitu 700 miliárd eur. Členské štáty eurozóny majú do pokladnice prispieť v hotovosti 80 miliardami, ďalších asi 620 miliárd má mať val k dispozícii na požiadanie. Hotovosť by sme mali začať vkladať o dva roky, dokopy tam má Slovensko dať 659 miliónov eur. Už dnes sa však hovorí aj o zvyšovaní zdrojov valu.
Marianna Onuferová

Beata
Balogová
