BRATISLAVA. V zahraničných operáciách a misiách sa do dnešného dňa vystriedalo už viac ako 14-tisíc slovenských vojakov.
Príslušníci Ozbrojených síl v zahraničí predovšetkým hliadkujú v nárazníkových zónach, zneškodňujú muníciu, zodpovedajú za bezpečnosť medzinárodných jednotiek na základniach, vedú výcvik a uľahčujú prechod konfliktných oblastí k mieru, k stabilite a k rozvoju.
Galko: Vojaci sa misiami zlepšujú
„Je potrebné uvedomiť si, pôsobením našich vojakov v zahraničných operáciách sa v značnej miere zlepšujú ich profesionálne kvality a v konečnom dôsledku aj ich schopnosť chrániť našu krajinu v prípade potreby,“ povedal minister obrany Ľubomír Galko.
Podľa štatistiky rezortu obrany je priemerný vek profesionálnych vojakov, ktorí odchádzajú plniť úlohy do zahraničia 29,8 rokov.
Najmladší vojak, ktorý do misie od roku 1993 do súčasnosti nastúpil mal 19 a najstarší 58 rokov. Traja vojaci pôsobili počas osemnástich rokov až v desiatich mierových operáciách.
V súčasnosti v operáciách medzinárodného krízového manažmentu pôsobí 553 vojakov. Najviac z nich pochádza z Martina (63), z Trenčína (35) a zo Žiliny (24).
Najviac vojakov pôsobí v Afganistane
Najnáročnejšou misiou je ISAF v Afganistane, kde momentálne pôsobí 344 slovenských vojakov.
Aktuálne sa v tejto krajine kladie dôraz najmä na výcvik afganských národných bezpečnostných síl. Zámerom je odovzdať do roku 2014 zodpovednosť za bezpečnosť a stabilitu v krajine do rúk Afgancov.
Slovenskí vojaci ďalej pôsobia v operáciách UNFICYP na Cypre, kde ich je 159, v misii ALTHEA v Bosne a Hercegovine slúži 41 vojakov, misii UNTSO v Sýrii sú traja naši vojaci, v pozorovateľskej misii EUMM v Gruzínsku jeden vojak, na veliteľstve NATO v Sarajeve rovnako jeden príslušník OS SR a na veliteľstve EUFOR operácie ALTHEA štyria vojaci.