
Ústredná volebná komisia bude mať až 52 členov (26 strán do nej nominovalo dvoch členov a dvoch náhradníkov), čo môže komplikovať priebeh rokovaní. Ministerstvo vnútra pripravovalo novelu volebného zákona, podľa ktorej by mala každá strana v komisii len jedného člena. Parlament sa nakoniec zmenami vo volebnom zákone nezaoberal. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Na čele Ústrednej volebnej komisie budú kresťanský demokrat a komunista. Žreb včera rozhodol, že Pavol Baxa z KDH bude jej predsedom a Ladislav Jača z Komunistickej strany Slovenska podpredsedom. „Budeme spolupracovať. Nevidím žiadny problém. Dá sa to chápať ako pikantná situácia,“ povedal Baxa.
Členovia komisie včera na Úrade vlády zložili sľub a dnes by sa mali stretnúť na prvom pracovnom rokovaní. Jednou z ich prvých úloh bude preskúmanie kandidačných listín a ich zaregistrovanie.
Vo voľbách by sa malo uchádzať o dôveru občanov 29 strán. Do centrálnej volebnej komisie 26 strán delegovalo po dvoch zástupcoch a dvoch náhradníkoch. Komisia bude mať až 52 členov, čo môže komplikovať priebeh rokovaní.
Vo volebnej komisii sa zišli ľudia, ktorí boli jej členmi už viackrát. HZDS napríklad zastupuje Miloslava Čutková, ktorá v jeseni v roku 2000 predsedala ústrednej komisii pre referendum. V roku 1998 zastupoval Ján Šárovecký v komisii HZDS, dnes je tam za Kalmanov Ľavicový blok. SDĽ zastupuje exposlanec Michal Benčík, Slotových pravých národniarov exposlanec HZDS Vlastimil Vicen. Novozvolený predseda Pavol Baxa už šéfoval Ústrednej volebnej komisii pre voľby prezidenta.
Baxa povedal, že chce, aby voľby neboli zahalené tajomstvom. Pred štyrmi rokmi Ústredná volebná komisia nedovolila domácim pozorovateľom z Občianskeho oka sledovať sčítavanie hlasov. Združenie sa po voľbách obrátilo na Ústavný súd. Ten v roku 1999 rozhodol, že komisia porušila ústavou zaručené právo občana na informácie.
Daniel Forgács z Občianskeho oka včera upozornil, že dnes môžu pozorovatelia dostať akreditáciu len na sčítavanie hlasov. O ich prítomnosti vo volebnej miestnosti počas volebného procesu rozhoduje predseda okrskovej volebnej komisie. Občianske oko zvažuje, že sa zúčastní na pozorovaní tohtoročných parlamentných volieb hlavne v regiónoch, kde žijú Rómovia. (sp)