BRATISLAVA. Odborári v utorok (11.10.) od 15.30 h do 16.00 h v rámci protestu proti pripravovanej daňovo-odvodovej reforme zablokujú hranice s Českom, Poľskom, Maďarskom a Rakúskom.
Protest bude prebiehať na hraničných priechodoch Berg, Drietoma, Makov, Šahy, Tatranská Javorina-Podspády a Milhosť. TASR o tom dnes informovala Eva Prekopová z Kancelárie predsedu OZ KOVO. Blokovanie bude spojené s informačnou kampaňou pre prechádzajúcich vodičov.
Šéf OZ KOVO Emil Machyna minulý týždeň informoval, že na hraničné priechody ich prídu podporiť aj kolegovia zo susedných krajín. "Chceme si navzájom vyjadriť podporu," uviedol Machyna.
Touto akciou sa podľa OZ KOVO nekončia prejavy nesúhlasu odborárov s vládou. "Ďalšie veci, ktoré sa budú robiť, ohlási Konfederácia odborových zväzov (KOZ)," podotkol. "Kováci" oznámili, že plánujú distribúciu plagátov o pripravovanej daňovo-odvodovej reforme. "Chceme informovať ľudí, čo im hrozí, ak bude schválená," dodal Machyna.
Odbory dlhodobo vyjadrujú nesúhlas s navrhovanou zmenou daní a odvodov. Ostro kritizujú návrhy na úpravu veku odchodu do dôchodku a jeho výpočet.
"V súčasnosti percento pomeru dôchodku k priemernej mzde nezodpovedá ani tomu, k čomu sme sa zaviazali v únii," upozornil šéf odborov.
Dopravný expert: Blokovanie priechodov môže odborárom vyniesť pokuty
Plánované blokovanie hraničných priechodov by podľa dopravného experta Jozefa Drahovského mohlo znamenať porušenie zákona o cestnej premávke, za ktoré hrozí pokuta.
Drahovský poukazuje na paragraf spomínaného zákona, ktorý hovorí o prekážke cestnej premávky.
Podľa tohto paragrafu ten, kto spôsobil prekážku cestnej premávky, je povinný ju bezodkladne odstrániť a ak to neurobí, je povinný ju bezodkladne odstrániť na jeho náklady správca cesty.
Okrem toho je povinný bezodkladne zabezpečiť aj odstránenie predmetov a odpadov prekážajúcich v zjazdnosti na ceste, ktoré s prekážkou cestnej premávky súvisia.
"Neuposlúchnutie môže riešiť polícia v rámci priestupkového zákona," upozornil Drahovský.
Ako dodal dopravný expert, existuje aj oficiálne uzatvorenie cestnej komunikácie a to povoľuje cestný správny orgán.
V prípade ciest prvej triedy ide o Krajský úrad pre dopravu, v prípade ciest 2. a 3. triedy je to príslušný obvodný úrad pre dopravu. V tomto prípade sa postupuje na základe zákona o pozemných komunikáciách.
"Ale tento zákon s nátlakovou akciou ako oprávneným dôvodom na uzatvorenie cesty nepočíta a preto ju podľa mňa nemožno považovať za legálnu," myslí si Drahovský.
Odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská z Ústavu štátu a práva SAV si myslí, že by blokovanie hraničných priechodov mohlo byť len porušením predpisov v administratívno-právnom konaní.
"O nejakej trestno-právnej zodpovednosti z hľadiska trestného práva tu asi nemožno hovoriť," povedala Kurilovská.
sita