BRATISLAVA. Je jednoznačnou úlohou vlády, aby našla jasnú väčšinu na presadenie eurovalu v parlamente. Nie je možné, aby sa pritom spoliehala iba na hlasy opozičného Smeru.
V rozhovore pre denník Hospodárske noviny to uviedol podpredseda skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente Hannes Swoboda.
"Nemyslím si, že by tu išlo o zneužívanie situácie. Každý politik berie situáciu takú, aká v tej chvíli je a podľa toho aj koná," uviedol na margo postoja strany Roberta Fica (Smer). Tá podmieňuje svoju podporu eurovalu (ESFS) vyvodením politickej zodpovednosti v koalícii, ktorá dodnes nenašla vo svojich radoch potrebnú väčšinu na presadenie ESFS. Na otázku, či s Ficovým postojom súhlasí, odpovedal iba, že rozumie jeho argumentom.
"Podľa môjho názoru by však nemecká kancelárka Angela Merkelová či ďalší európski politici mali premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ) jasne povedať, že ona je zodpovedná za to, aby našla dostatok hlasov na jeho presadenie (eurovalu, pozn.). Jednoducho musí teraz prísť za Ficom s primeranou ponukou," konštatoval Swoboda, ktorý tiež priznal, že s expremiérom sú európski socialisti v pravidelnom kontakte.
Podpredseda S&D verí, že Slovensko napriek všetkým vyhláseniam euroval nakoniec v Národnej rade SR podporí.
"Keby skrachovalo Grécko, Španielsko alebo Taliansko, slovenskému hospodárstvu by to nepomohlo, práve naopak," upozornil. Negatívny ekonomický vývoj by podľa jeho slov mohol poznačiť Slovensko napríklad v podobe výpadku na trhoch pre automobilové podniky. "Takže v konečnom dôsledku nejde len o pomoc iným, ale sebe," uzavrel.