Agentúrne texty sme o 19:50 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Rok po odhalení obchodu s pseudodrogami predávanými ako darčekové predmety prichádza ministerstvo zdravotníctva so systémovým riešením, ktoré má nebezpečné látky z trhu vytlačiť.
Navrhuje vytvorenie dočasného karanténneho zoznamu, na ktorý by zaraďovalo podozrivé látky preventívne. „Na obchodovanie s takýmto látkami bude musieť mať každý povolenie,“ hovorí Michaela Cesnaková z ministerstva. Naďalej by ich tak mohli využívať napríklad nemocnice alebo lekárne.
Dlhé zakazovanie
Crazy shop
Pseudodrogy
- sieť Crazy shopov sa k nám presunula vlani z Poľska;
- prášky a bylinky predávali ako suveníry;
- látky s účinkami drog parlament od marca zakázal;
- obchodná inšpekcia uložila pokutu 16 500 eur, rozhodnutie si neprevzali
- majiteľa obvinili.
Zakázanie syntetických kanabinoidov a mefedrónu, ktoré obsahovali bylinky a prášky predávané v sieti Crazy shopov pod imidžovými názvami ako Kokolíno či Tvrdý Míša, trvalo pol roka.
Úrady i polícia od vlaňajšej jesene tušili, že zákazníci výrobky kupujú pre účinky pripomínajúce drogy. Zákon sa podarilo zmeniť až v marci.
Mefedrón pritom v Európe spôsobil desiatky úmrtí.
Omamné a psychotropné látky u nás musia byť zakotvené priamo v zákone. Kým sa dostanú do tohto zoznamu, trvá to aj niekoľko mesiacov. Látky mohlo ministerstvo zakázať aj rýchlejšie vyhláškou, v takom prípade by však obchodovanie s nimi nebolo trestné a trestom by bola len pokuta.
Zdĺhavý proces nahrával obchodníkom, ktorí mohli zakázané látky okamžite nahradiť ich variáciami, ktoré
v zákone ešte nie sú.
„Zoznam karanténnych látok bude vydávaný na lehotu určitú, kým budú látky zakázané v zákone. Ak sa zistí, že nie sú hrozbou, budú zo zoznamu vyradené,“ vysvetľuje Cesnaková.
Crazy shopy medzitým miznú. Na špinavom výklade predajne v obytnom dome Pentagon, ktorý Bratislavčania poznajú ako centrum miestnej drogovej scény, visí ponuka na prenájom. Prevádzka je už mesiace prázdna, na stenách ostali len upozornenia, že výrobky nie sú určené na konzumáciu. Podobne to vyzerá i v obchodíkoch v Mlynskej doline či na najväčšom banskobystrickom sídlisku.
Stále nové náhrady
Pseudodrogy však dosiaľ nezmizli, hoci predajne sa preorientovali na predaj imitácií kúpeľovej soli a aromatických byliniek. Bývalého konateľa siete Crazy Shopov Petra Zubeka vyšetrujú. Polícia ho minulý mesiac obvinila z obchodovania s drogami potom, ako v námestovskej predajni odhalila zakázané látky v balení aromatických bylín.
Balenie s rovnakým názvom ponúkali podľa poslednej správy hygienikov z minulého mesiaca aj ostatné predajne na Slovensku. Ich počet sa po zmene zákona a opakovaných kontrolách scvrkol z dvanásť na sedem.

Beata
Balogová
