BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) by mala podať demisiu, pretože morálne aj ľudsky zlyhala a preukázala, že nie je schopná riadiť krajinu, povedal na tlačovej besede podpredseda SNS Andrej Danko.
"Nikdy v histórii neboli na Slovensku také sociálne napätia. V každom rezorte vládne obrovské napätie," opísal dôsledky vládnutia súčasnej koalície.
Zároveň dodal, že politici by mali vo voľbách dostať nové mandáty, pretože v minulosti nebola téma eurovalu taká akútna ako dnes. "Čakajú nás ťažké rozhodnutia, ekonomická kríza," poznamenal.
Danko sa nádeja, že SaS dodrží slovo a v utorok navŕšenie eurovalu v parlamente neprejde a napokon nebude odhlasovaný ani trvalý euroval.
"Hlasovanie bude morálna skúška o zodpovednosti voči voličom. (...) Verím, že nebudeme trhať ich brožúrku," narážal na publikáciu SaS, kde predseda liberálov Richard Sulík dôrazne kritizoval euroval a nazval ho cestou k socializmu.
Radičovej Danko pripomenul, že SDKÚ považovala voľby v roku 2010 aj za referendum o pôžičke Grécku, predsedu opozičného Smeru Roberta Fica sa pýtal, ako sa chce pozrieť do očí ľuďom s tristoeurovými platmi, ak schváli euroval.
"Zajtra poslednýkrát môže Slovensko použiť právo veta, ak to tak nebude, budeme účastníkmi niečoho, čo nevieme, čo je a kam sa rúti," tvrdí Danko s tým, že Slováci nebudú mať z eurovalu nič.
"Čo bude mať z toho obyčajný Slovák? Odpustí mu niekto hypotéku?" pýtal sa Danko a apeloval na politické strany, aby sa zachovali morálne.
Radičovej Danko vyčíta neschopnosť riadiť krajinu a presadzovať záujmy Slovenska v Európskej únii.
SNS: Lekári nemali inú možnosť, len výpovede
Podľa poslanca Štefana Zelníka majú zdravotnícke zariadenia dlhy nie kvôli manažmentom, ale pre nízke platby zo strany zdravotných poisťovní.
Pre lekárov nebolo jednoduché podať výpovede, no podľa poslanca parlamentu Štefana Zelníka (SNS) nemali inú možnosť. Opozičný politik upozornil, že nemajú vytvorené podmienky na liečenie pacientov a musia sa riadiť podľa limitov.
Vládu vyzval, aby sa výpoveďami približne 2 400 lekárov začala vážne zaoberať. Podľa Zelníka ich nemohol potešiť ani aktuálny návrh rozpočtu. "Je zjavné, že úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti bude klesať," vyhlásil.
Podľa poslanca sa začali problémy zdravotníctva hromadiť pri schvaľovaní rozpočtu na tento rok, keď štát znížil platby za poistencov štátu zo 4,78 na 4,32 percenta z vymeriavacieho základu.
"Prišlo k obrovskému výpadku zdrojov," skonštatoval Zelník. K tomu sa pridal nárast cien vstupov ako energií či pohonných látok. "Je prirodzené, že zdravotnícke zariadenia musia ísť do deficitu," tvrdí opozičný politik.
Zelník sa vyjadril aj k pripravovanej transformácii. Upozornil, že zmena právnej formy nebude pre nemocnice automaticky znamenať aj vyrovnané hospodárenie.
Podľa neho totiž zdravotnícke zariadenia majú dlhy nie kvôli manažmentom, ale pre nízke platby zo strany zdravotných poisťovní. On sám by preto skôr ako transformáciu uvítal najprv reformu financovania.
Ak nenastane, budú údajne nemocnice po transformácii "padať". Zelník by bol zároveň rád, keby boli prijaté obmedzenia na narábanie s akciami vznikajúcich nových akciových spoločností.
Podľa neho by mali ostať v rukách štátu, dokonca navrhol zaradenie veľkých koncových zdravotníckych zariadení medzi strategické podniky. Poslanec si totiž myslí, že ak o ne štát príde, nebude mať cez čo robiť štátnu zdravotnú politiku.