BRATISLAVA. Strana SaS zvolala pred koaličnou radou tlačovú besedu, na ktorej Richard Sulík vyhlásil, že premiérku Radičovú sa niekto snaží dotlačiť do spojenia hlasovania o eurovale s vyjadrením dôvery vláde.
„Euroval je príbeh o stratenom čase. Existuje vyše roka a dráma sa len zhusťuje,“ povedal Richard Sulík.
Podľa Sulíka už nejde o euroval, niektorí ľudia sa totiž snažia o demisiu premiérky Radičovej. O koho by malo ísť, Sulík nepovedal.
„Odmietame prebrať zodpovednosť na rozpad vlády a návrat Roberta Fica. Vyzývame premiérku, aby sa nedala vtiahnuť do mocenských hier,“ vyhlásil ďalej Sulík.
„Vnímame túto situáciu ako atak na čestnosť a transparentonsť Ivety Radičovej,“ dodal Ľubomír Galko.
Dzurinda: Sulík musí byť nervózny
Richard Sulík musí byť neuveriteľne nervózny, a to zrejme z toho, ako ľudia chápu potrebu schválenia eurovalu. Pred rokovaním koaličnej rady to povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Podľa jeho slov si ľudia pamätajú, aké ťažké a bolestné bolo dostať sa do najelitnejšieho klubu v Európe, ale aké ľahké je z neho vypadnúť.
"Myslím, že aj Sulík je konfrontovaný s tým, že to ľudia chápu a preto pod vplyvom obrovskej nervozity si dovolí siahať k takýmto nezmyslom," povedal. Dzurinda uistil, že celá SDKÚ je zjednotená v presvedčení, že ochranný val je absolútne nevyhnutný.
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár si Sulíkove slová vysvetľuje ako hľadanie ďalších dôvodov, prečo SaS nebude v utorok hlasovať za euroval.
Podľa podpredsedu SDKÚ Ivana Mikloša takisto nie je pravda, že by sa niekto snažil využiť spor okolo eurovalu k tomu, aby donútil premiérku Radičovú k demisii.
"Musím priznať, že žasnem nad tým, aké konštrukcie vie Richard Sulík navymýšľať, keď mu tečie do topánok," odkázal šéfovi liberálov.
Nezávislý poslanec Igor Matovič prišiel na rokovanie s pocitom, že ide o poslednú Koaličnú radu súčasnej koalície.
Najnovší kompromis vraj odmietli
Podmienky
Čo SaS žiada
každé slovenské stanovisko v eurovale má schvaľovať komisia zástupcov strán , každý by mal právo veta,
malo by sa to týkať už prípadnej pôžičky Grécku
koalícia sa zaviaže, že bude proti účasti Slovenska na trvalom eurovale 2, bez toho, že ho zablokuje iným.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmietla najnovší kompromisný návrh predsedníčky vlády Ivety Radičovej v spore o posilnenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF).
Informovala o tom agentúra Reuters, pričom sa odvolala na bližšie nešpecifikovaný vládny zdroj.
"Dohodu s SaS nemáme. Ponuku premiérky odmietli, pokúsime sa ju modifikovať,“ oznámil zdroj bez ďalších podrobností.
SaS, ktorá odmieta podporiť euroval v jeho aktuálnej podobe, príde na Koaličnú radu s návrhom, ktorý je už niekoľko dní verejne známy.
"Tie dva body, za ktoré už SaS nemá kam ustúpiť," povedal po rokovaní parlamentného finančného výboru šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár.
Liberáli ponúkli svojim koaličným partnerom, že v utorok zahlasujú za zmeny v eurovale, pokiaľ sa zriadi komisia posudzujúca jednotlivé pôžičky z tohto mechanizmu s právom veta každého jej člena a zároveň sa celá vládna koalícia zaviaže, že nepodporí vstup Slovenska do trvalého eurovalu (ESM).
SaS ustúpiť nechce
Kým o prvej požiadavke sú ostatné strany pripravené rokovať, tú druhú už neoficiálne odmietli. Podľa Kollára z nej však SaS neustúpi.
"Určite nie. Považujem to za bod, ktorý snáď ani nie je potrebné komentovať," zdôraznil.
Strane Richarda Sulíka koaličné strany podľa informácií agentúry SITA ponúkajú návrh, aby o každej uvoľnenej finančnej čiastke pre zvýšený euroval i Európsky stabilizačný mechanizmus rozhodovalo Slovensko zvlášť a aby každá strana mala pri rozhodovaní právo veta.
Ak k dohode na koaličnej rade nedôjde, SDKÚ pravdepodobne navrhne spojiť hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery vláde. O tom však rozhodne stranícke prezídium.
Následne by o takom návrhu musela rozhodnúť vláda. „Ak to navrhne Iveta Radičová, tak jej návrh podporíme,“ povedal pre agentúru SITA podpredseda KDH Pavol Abrhan.
Bugár: SaS hľadá dôvody prečo nehlasovať za euroval
SaS podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára dnešnými vyhláseniami len hľadá ďalší dôvod, prečo nezahlasuje za euroval.
„Ak Iveta Radičová nechce spojiť toto hlasovanie s hlasovaním o dôvere vláde, naši ministri nebudú vo vláde za takýto krok hlasovať. Je to jej záležitosť, my ju do toho tlačiť nebudeme. Pani premiérka sa musí rozhodnúť,“ povedal Bugár dnes pred novinármi pri príchode na Koaličnú radu v súvislosti s dnešným vyhlásením SaS, že vôbec nejde o euroval, ale niekto chce premiérku donútiť, aby podala demisiu.
ZMOS sa pre euroval bojí o eurofondy
Odmietnutie eurovalu by podľa združenia okrem ekonomických a finančných rizík znamenalo aj ohrozenie medziregionálnej solidarity.
Odmietnutie eurovalu by podľa združenia okrem ekonomických a finančných rizík znamenalo aj ohrozenie medziregionálnej solidarity, ktorá je jedným zo základných východísk a princípov Európskej únie.
ZMOS preto vyzýva poslancov Národnej rady, aby zodpovedne posudzovali všetky dôsledky prípadného neprijatia mechanizmu a schválili euroval.
„Je to cesta, ako ukázať skutočnú zodpovednosť vlády SR a národného parlamentu k eurozóne, k občanom Európy a Slovenska,“ tvrdí predseda ZMOS Jozef Dvonč.
ZMOS zároveň vyjadruje vážne obavy, že neprijatie finančného záchranného mechanizmu by mohlo vo finančnom rozpočte Európskej únie na 2014 – 2020 spôsobiť zrušenie alebo zásadné obmedzenie tvorby a použitia prostriedkov Kohézneho fondu. Ten má byť jedným zo základných nástrojov finančnej pomoci pre mestá a obce v budúcom programovacom období.
„V neschválení eurovalu vidíme obrovské riziko a hazard, ktorý by okrem iného znamenal ďalší tlak na zvýšenie spolufinancovania eurofondov na viac ako súčasných päť percent z hodnoty projektu,“ pripomína Dvonč.
ZMOS má záujem participovať na spoločnom postupe pri zavádzaní protikrízových opatrení, ale potrebuje poznať detaily, aby prijaté opatrenia neohrozili ľudí.
Agentúru SITA informoval hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Beata
Balogová
