Bratislava 5. júna (TASR) - Dohovor o vytvorení odborných skupín, ktoré majú pre vlády SR a Maďarska pripraviť návrhy pre uzatvorenie konečnej dohody o spôsobe vykonania rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu vo veci sporu o Sústavu vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros, má byť hlavným výstupom dnešného rokovania osobitných vládnych delegácií SR a MR v Bratislave. Na dnešnej tlačovej konferencii, zvolanej v priebehu rozhovorov, o tom novinárov informovali vedúci oboch delegácií Dominik Kocinger a László Székely.
Pôjde o celkovo tri spoločné skupiny z vodohospodársko-plavebno-ekologickej, energeticko-ekonomickej a právnej oblasti, ktoré by podľa D. Kocingera mohli priniesť riešenia najzávažnejších rozporov medzi oboma krajinami. Sem zaradil napríklad možnosť spustenia výstavby stupňa Nagymaros, určovanie prietokov v starom koryte Dunaja či vzájomné anulovanie škôd, ktoré vyplýva z toho, že podľa rozsudku z Haagu Maďarsko spôsobilo jednostranným odstúpením od výstavby diela v roku 1998 škody Slovensku a naopak Slovensko zaťažilo Maďarsko sprevádzkovaním náhradného riešenia v Gabčíkove.
L. Székely za prvý možný termín dopracovania medzivládnej dohody, ktorou by sa uzavrel celý tento spor, pritom označil ešte september tohto roku. Podľa D. Kocingera však o konečných termínoch rozhodnú až pripravované rokovania odborníkov.
K možnej zmene východiskovej dohody o vodnom diele z roku 1977, ktorej platnosť potvrdil aj Haag, sa D. Kocinger vyslovil, že SR na jej základných princípoch trvá aj naďalej a v prípade pripravovanej realizácie rozsudku môže ísť len o dodatok k nej. Naopak L. Székely si vie predstaviť aj jej významnejšie úpravy.
Maďarsko, ako pokračoval L. Székely, sa však už dávnejšie zasadzuje o naplnenie toho článku pôvodnej zmluvy, ktorý hovorí, že krajina, ktorá sa vzdá výroby energie, môže tomu zodpovedajúce množstvo vody odviesť do svojej ramennej sústavy a využiť ju na iné účely. Ak by bol kritériom podiel vložených investícií na vybudovanie dnes existujúceho diela, na Maďarsko by pripadlo 14 % z prietoku Dunaja. SR, ako reagoval D. Kocinger, v súčasnosti odvádza ešte pred energetickou časťou Čunova do starého koryta Dunaja až 20 % z priemerného prietoku rieky na úrovni 2 000 m3 za sekundu. Pôvodná dohoda z roku 1997, ako ďalej podotkol D. Kocinger, však hovorí naopak o menších ako 14-% podieloch, pretože v lete by malo postačovať 200 m3 a v zime 50 m3.