BRATISLAVA. Koalícii sa do poslednej chvíle pred plánovaným hlasovaním o zvýšení eurovalu nedarí nájsť dohodu s SaS.
Nepomohla jej ani pondelková koaličná rada. Vláda sa dostala do situácie, keď bezprostredne hrozí jej pád.
Premiérka Iveta Radičová z SDKÚ podľa informácií SME ponúkla tri alternatívy: spojenie hlasovania o vale s hlasovaním o dôvere vláde, vlastnú demisiu ešte pred hlasovaním a demisiu po neúspešnom hlasovaní.
Euroval
O čo v utorok ide
euroval je akciová spoločnosť, vydáva dlhopisy a získané peniaze požičiava výhodne problémovým krajinám a bankám,
výška našich záruk má vzrásť zo 4,4 na 7,7 miliardy eur,
pôžičku čerpajú Írsko a Portugalsko, žiada ju aj Grécko,
na schválenie v Národnej rade treba 76 hlasov,
Slovensko schvaľuje val ako posledné zo 17 krajín eurozóny.
„Medzi partnermi v koalícii nedošlo k dohode,“ hovorila na krátkom brífingu bez otázok Radičová.
Sulík, ktorý sedel vedľa nej, iba mlčal. Strany by mali v utorok povedať, ktorou cestou sa uberú. Predpoludním sa zíde ďalšia koaličná rada.
„Je to úplne zaseknuté. Vôbec to nevyzerá na dohodu,“ povedal SME jeden z účastníkov rokovania. Predsedníčka vlády o demisii hovorila už predpoludním na Prezídiu SDKÚ.
Vravela, že ak sa s Richardom Sulíkom nedohodnú, položí funkciu, čo by automaticky znamenalo pád vlády.
Nastal časV koalícii sa stále hovorí o utorku ako termíne hlasovania – napriek tomu, že dohoda nie je. Malta mala v pondelok večer schváliť euroval ako predposledná krajina eurozóny, pri hlasovaní sa neočakávali problémy.
Čaká sa tak už len na Slovensko. Termín by sa však ešte mohol posunúť, summit lídrov EÚ, ktorý sa mal začať na budúci pondelok, odložili o týždeň.
„Viete čo? To už nie je o čase. Toto čas už nevyrieši. Buď si každý uvedomí, že je to aj o budúcnosti Slovenska, alebo si, bohužiaľ, musíme vybrať z troch alternatív,“ vravel šéf MostaHídu Béla Bugár.
Možnosti sú, že Iveta Radičová spojí hlasovanie s dôverou, sama odstúpi po neúspešnom hlasovaní, alebo podá demisiu už vopred.
- Nech už hlasovanie dopadne akokoľvek, Smer bude absolútnym víťazom, píše Lukáš Fila.
- Sulík by mohol pochopiť, že sú aj lepšie riešenia, myslí si Matúš Kostolný.
Povedali máloPo pondelkovej koaličnej rade poskytla Radičová len krátke vyjadrenie. „Rokovali sme veľmi otvorene. Čo sa týka mechanizmov, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, medzi partnermi nedošlo k dohode,“ bolo jej hlavné posolstvo.
Hovorila len necelé dve minúty bez možnosti položenia otázok. Vedľa nej sedel predseda SaS Richard Sulík, ktorý mlčal. Neodpovedal na otázky ani po brífingu.
„Stretnutie na Úrade vlády, ktoré má byť ráno, je poslednou záchrannou brzdou. Len málokto však verí, že sa podarí nájsť dohodu. Je to úplne zaseknuté,“ povedal SME jeden z účastníkov koaličnej rady. Strany mali ešte do noci rokovať o tom čo ďalej.
Je to na SaSZ Radičovej alternatív vyplýva, že vláda môže pokračovať len v prípade, že SaS bude hlasovať za val.
Koaličná rada sa v pondelok zaoberala návrhom SDKÚ, aby o záväzkoch vyplývajúcich z členstva v eurozóne rozhodovala vláda a rozpočtový výbor parlamentu.
V návrhu sa písalo aj o komisii zo zástupcov strán, ktorú žiadala SaS. Tá mala však mať len poradnú funkciu. Sulíkovci to odmietli.
Politológ: Radičová sa vzdáva bez bojaGesto predsedníčky vlády, ktorá ponúka do hry svoju abdikáciu len preto, že sa koaliční partneri nevedia zjednotiť na spoločnom stanovisku k hlasovaniu o eurovale, je pre verejnosť nezrozumiteľné. Tvrdí to politológ Michal Horský.
Premiérka Iveta Radičová dnes po Koaličnej rade vyhlásila, že sa do rána rozhodne, aký postup navrhne v súvislosti s eurovalom. Jednou z možností je, že ponúkne svoju demisiu. "Takto to vyzerá, že sa premiérka vzdáva bez boja," povedal agentúre SITA Horský.
Podľa jeho slov by verejnosť skôr uvítala, keby premiérka "doviedla rokovania s koaličnými partnermi do úspešného konca, prípadne keby spojila hlasovanie o eurovale s dôverou vláde."
sita

Beata
Balogová
