BRATISLAVA. Časť reformných kníh, ktoré prichádzajú do škôl s oneskorením, musia zaplatiť rodičia. Štát uhrádza tento rok len základný balík učebníc. Dôvodom je nedostatok peňazí a fakt, že niektoré objednané pomôcky nedostali schvaľovaciu doložku ministerstva.
Moje prvé čiary a Písmenká kamaráti sú cvičebnice, s ktorými sa prváci učia písať a čítať. Rodičia za ne zaplatia 4,50 eura. V druhom ročníku si priplatia takmer päť eur za pracovné zošity k čítanke a slovenskému jazyku. Cvičebnicu slovenčiny si kupujú za 2,85 eura tretiaci.
Fakty
Koľko stoja
Moje prvé čiary 1,10 eura
Písmenká kamaráti 3,40 eura
Pracovný zošit k slovenskému jazyku pre 2.ročník 2,30 eura
Pracovný zošit k čítanke pre 2. ročník 2,30 eura
Pracovný zošit k slovenčine pre 3. ročník 2,85 eura
vo 4. ročníku zatiaľ učebnice nie sú, školy kupujú náhradné
Ministerstvo školstva prestalo niektoré pomôcky preplácať. „Vzhľadom na rozpočet prioritne zabezpečujeme učebnice,“ vysvetľuje hovorkyňa Miriam Žiaková.
Ak niektoré školy dostali pracovné zošity zdarma, išlo podľa nej o skladové zásoby.“
V Jarovnicia na cvičebnice nemajú
V základnej škole v Jarovniciach, kde majú 185 detí zo znevýhodneného prostredia, kupujú Písmenká kamaráti zo sociálneho fondu. „Vo vyšších ročníkoch už cvičebnice neobjednávame, nemáme peniaze a od rodičov by sme ich nedostali,“ hovorí riaditeľka Magdaléna Šafranová.
Škola síce dostáva navyše prostriedky pre deti v hmotnej núdzi, za ne však nakupujú základné potreby, ako sú perá či zošity.
Štvrtáci zatiaľ od štátu dostali jedinú reformnú učebnicu – Informatiku. „Na združení sme sa skladali po 25 eur do školského a 20 do triedneho fondu. Z toho sa kupovala cvičebnica Hravá matematika, ďalšie na čítanie a slovenský jazyk,“ povedala mama štvrtáka z Bratislavy Lenka Kotíková.
Rodičia zabezpečujú učebnice cudzích jazykov, od tohto školského roka je povinná angličtina. Podľa zástupkyne riaditeľky na Gymnáziu J. G. Tajovského v Banskej Bystrici Marcely Mozoľovej je to najväčšia položka. Vyučujú dva jazyky, kniha na každý stojí okolo 20 eur.
Chýbalo sedem miliónov
Ministerská analýza vyčíslila, že na reformné učebnice je potrebných 14,9 milióna eur. Na rok 2011 bolo pritom len 7, 26 milióna eur.
Žiaková konštatuje, že väčšina pracovných zošitov má iba odporúčaciu doložku, ktorá nezakladá nárok na financovanie zo štátu. Ministerstvo však zvažuje, že na základné predmety, ako je slovenský jazyk, matematika a čítanie, bude cvičebnice opäť preplácať.
Na školách stále chýba zhruba 60 titulov, štátu sa od spustenia reformy podarilo zabezpečiť 240 učebníc.
Autor reformných učebníc matematiky Ján Žabka hovorí, že za meškania kníh pre prvé tri ročníky môže bývalé vedenie ministerstva. Je však pravdepodobné, že meškať budú aj učebnice pre deviatakov, čo už bude podľa Žabku zodpovednosť ministra školstva Eugena Jurzycu (SDKÚ).
Ten stále nevypísal konkurz na matematiku pre deviatakov, upozorňuje Žabka. Samotné napísanie knihy trvá pol roka, vydavateľstvo potrebuje na prípravu ďalšie tri až štyri mesiace.
Knihy majú chyby
Autori niekedy precenia žiakov, výsledkom sú nepoužiteľné učebnice.
BRATISLAVA. Štát pozabudol, že prváci nevedia písať a počítať. Hneď po nástupe do školy majú na prírodovede dopísať číslice do predkreslených ručičkových hodín.
„Toto učivo sme nútení preskakovať, pretože deti ešte nedokážu zadanie splniť. Školský rok začíname témou o ročnom období,“ povedala učiteľka Mária Faklová zo Základnej školy vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici.
Jednou zo spoluautoriek Prírodovedy je Gabriela Česlová, podľa ktorej učebnica nie je pre učiteľa záväzným dokumentom. Učivo si môže upraviť podľa potrieb žiakov. „Hodiny môže preberať aj v druhom polroku, keď s deťmi preberie písanú podobu čísloviek.“
Súčasťou knižky je aj téma, v rámci ktorej majú žiaci priraďovať k rasám typické príbytky – k Eskimákovi iglu, k Indiánovi stan, k černochovi chatrč. Jedine belosi sú v konvenčnom oblečení s murovaným domom.
Podľa Česlovej obrázky sú len „odrazovým mostíkom“ pre učiteľa. „Máte pravdu, že Slováci by mohli byť v kroji, ale to je iba jedna cesta, ktorou sa učiteľ môže pustiť. Iný učiteľ sa môže zase vybrať cestou hľadania rovnakých a odlišných znakov rôznych kultúr.“
Úloha pre piatakov je nezmyselná, z obrázku nie je jasné, či je v každom riadku rovnaký počet mravcov. Deti rátajú všetkých mravce po jednom. REPROFOTO – SME
Kniha na výtvarnú?
Schopnosti prvákov preceňuje aj učebnica výtvarnej výchovy. Na prvých hodinách majú čítať, ako vznikajú machule, hoci nepoznajú abecedu.
„Učebnica je v podstate nepoužiteľná,“ hovorí učiteľka Michaela Hrnčiarová zo Základnej školy na Grősslingovej ulici v Bratislave. Knižku používa len pre vlastnú inšpiráciu, žiakom ju ani nerozdala.
Učebnica s viac ako 70 stranami vznikla po spustení reformy, ktorú odštartoval minister Ján Mikolaj z SNS. „Určite je vhodná aj pre prvákov, mali sme k nej lektorské posudky,“ reagoval.
Ministerstvo školstva pod vedením Eugena Jurzycu už nepokračuje v jej reedícií. Zastavila aj prípravu Mediálnej výchovy. Sťažnosti na nové učebnice vraj zatiaľ nedostali. Vyhodnocovať ich nedostatky chcú, keď budú hotové všetky knihy.
Prváci majú dopísať číslice do predkreslených ručičkových hodín, hoci písať čísla sa ešte neučili. REPROFOTO – SME
Vymysleli slovo delilka
Matematika pre piatakov od Jána Žabku a Pavla Černeka obsahuje okrem slova násobilka aj nespisovný pojem delilka.
„Sústreďujeme sa viac na obsahovú stránku, občas aj na úkor presnej vedeckej terminológie, tá príde vo vyšších ročníkoch,“ povedal Žabka. Pointa reformných učebníc je podľa neho v tom, aby deti učili matematiku hravou formou a jazykom, ktorý je im blízky.
Pedagóg Jozef Smida, ktorý písal učebnice matematiky pre gymnáziá, považuje za najväčší problém reformných učebníc nejednotnú terminológiu, zlú koordináciu stupňov, ročníkov a predmetov. „Fyziku pre 7. ročník napíše iný autor ako pre ôsmy a často nenadväzujú, používajú rôzne názvy.“
Hovorkyňa ministerstva školstva Miriam Žiaková hovorí, že v súčasnosti upredňostňujú kolektívy autorov, aby sa vyhli tomu, že knihy na seba nenadväzujú. Učebnice by mali byť v budúcnosti karisblokového typu, kde bude učivo pre prvý či druhý stupeň dohromady a učiteľ si ho vyskladá ľubovoľne.
Mária Mihaliková, Zuzana Petková
Učebnice chýbajú, manažéra chvália
Štát nevie, dokedy zabezpečí chýbajúce reformné učebnice.
BRATISLAVA. Dvadsať nových učebníc mal mať už vyriešených. Hoci nie všetky sú na školách, ministerstvo školstva tvrdí, že sa nedá určiť, či úlohu splnil.
Štátom najatý manažér Klaudius Kosnáč mal do 1. októbra zabezpečiť prípravu dvadsiatich nových učebníc. Zoznam kníh je súčasťou zmluvy, ktorú v marci uzavrel s ministrom Eugenom Jurzycom. Hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková uviedla, že štrnásť titulov už distribútor má, dva sú v tlači a tri sa schvaľujú.
Vôbec nebude Maďarská literatúra pre štvrtákov na gymnáziách s maďarským vyučovacím jazykom, pretože autor ochorel a nanovo treba vypísať výberové konanie. Kosnáč mohol podľa zmluvy požiadať o predĺženie termínu do konca roka, čo neurobil. „Sankcie neuplatníme,“ vraví Žiaková.
Štát mu doteraz vyplatil vyše 25–tisíc eur. Za prácu na všetkých chýbajúcich učebniciach má dostať 36–tisíc.
Jurzyca si objednal manažéra, aby urýchlil prípravu reformných učebníc. Ministerstvo tvrdilo, že Kosnáčovu prácu by úradníci nezvládli.
Aj napriek tomu, že základné a stredné školy stále čakajú na zhruba 60 titulov, Jurzyca si Kosnáča pochvaľuje. „V rokovaniach s vydavateľmi sa ušetrilo oproti plánu vďaka internému manažérovi a jeho vyjednávaniam viac ako 200-tisíc eur,“ vraví Žiaková. Kedy školy dostanú chýbajúce učebnice, ministerstvo nepovedalo.
„Nakoľko ide o dynamický proces, ktorý ovplyvňujú rôzne faktory, či už pozitívne alebo negatívne, nie je možné na otázku odpovedať s udaním konkrétneho dátumu,“ reagovala Žiaková. Kosnáč sa k záležitosti nevyjadril. Od piatka na otázky neodpovedal.
(mm)
Prečítajte si aj stanovisko spoluatora učebnice matematiky Jána Žabku

Beata
Balogová
