SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Minúta po minúte (utorok): Vláda padla, euroval neprešiel

Vláda skončila a poslanci neschválili ani euroval. Za hlasovalo len 55 poslancov. Po hlasovaní na Slovensku sa oslabilo aj euro. Premiérka požiadala Dzurindu, aby rokoval so Smerom a vyzvala Sulíka a ministrov SaS, aby boli chlapi a odstúpili.

(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Vláda skončila a poslanci neschválili ani euroval. Za hlasovalo len 55 poslancov. Po hlasovaní na Slovensku sa oslabilo aj euro.

Udalosti po páde vlády sledujeme minútu po minúte aj v stredu.

7:00 Slovensko drží eurozónu ako rukojemníka, píše Washington Post. Slováci šokovali Európu, tvrdí nemecký Bild. Tak reagujú svetové médiá na neschválenie eurovalu a pád slovenskej vlády.

6:30 Gašparovič ruší program v Ázii a vracia sa na Slovensko. Prezident SR Ivan Gašparovič tak reagoval na nočné hlasovanie poslancov Národnej rady SR, v ktorom padla vláda Ivety Radičovej a poslanci neschválili ani zvýšenie objemu slovenských záruk v eurovale.

00:39 O situácii na Slovensku písala na svojej stránke aj britská BBC. Tá poukázala na to, ako sa Slovensko dostalo na titulné stránky svetových novín.

Zahraničné spravodajské kanály si začali rezervovať parkovacieho miesta pred parlamentom. Dodávky so satelitmi stúpali po ceste do strmého kopca k hradu. A analytici začali sledovať utorkové hlasovanie.

BBC však upozorňuje aj na to, čo bude ďalej. "Druhé hlasovanie sa pravdepodobne uskutoční v priebehu niekoľkých dní, maximálne týždňov. S podporou Fica bude mať hlasovanie nádej na úspech. S ratifikáciou EFSF sa satelitné antény zatiahnu, generátory stíchnu, notebooky zatvoria. Svetové médiá so svojimi vozidlami pôjdu ďalej, napríklad do Bruselu na ďalší summit o finančnej kríze," píše.

Slovensko - "malá veľká krajina" ako je známa pre turistov - sa vráti do zabudnutia. "A začnú sa plánovať predčasné voľby. Richard Sulík bude zvažovať svoju budúcnosť. A Slovensko vstúpi do dejín ako posledná krajina eurozóny, ktorá ratifikovala záchranný fond, a prvá, ktorá kvôli nemu prišla o vládu."

22:48 Slovensko povedalo Nie, znie prvý titulok na informačnom portáli jedného z najznámejších holandských denníkov De Telegraaf.

De Telegraaf pripomína, že takýto výsledok bol v podstate očakávaný, pretože jedna z koaličných vládny strán, SaS, sa ani po dlhých rokovaniach, ktoré predchádzali hlasovaniu, nenechala presvedčiť, aby hlasovala pre záchranný európsky fond.

23:20 "Mávam denne tisíce nápadov. Ale toto (spojiť hlasovanie s vyslovením dôvery vláde, pozn.) nebol nápad, ale bol to výsledok dlhého zvažovania. A dôvodom môjho zvažovania bolo vyzmizíkovať tie titulky v zahraničných médiách," povedala premiérka.

23:18 SaS Richarda Sulíka pripravuje v týchto chvíľach stanovisko, ktorým bude reagovať na vyhlásenia koaličných partnerov a výzvu, aby Sulík a ministri za SaS odišli z funkcií.

23:17 Šéf klubu SaS Jozef Kollár si myslí, že euroval nestál za pád vlády. "Ale neboli sme to my, kto spojil hlasovania. Dôsledky pádu vlády Ivety Radičovej predpokladám, že uznajú a ponesú tie strany, ktoré navrhli hlasovania spájať." Kollár hovorí, že sa neobávajú poklesu preferencií po páde vlády. "To, aký je potenciál SaS, ukážu predčasné voľby." Na otázku, či SaS si želá predčasné voľby, nechcel odpovedať.

Podľa neho je neprijateľné, aby parlament opätovne po dohode so Smerom hlasoval o eurovale. "Je toto ešte súčasťou demokracie ako systému?"

Premiérka žiada Dzurindu, aby rokoval so Smerom

23:15 "Pád vlády spôsobili tri strany - SaS, Smer a SNS," povedal Dzurinda. Tie isté tri strany označil Dzurinda za väčšinu v parlamente.

23:13 "Tu vláda padá preto, že sa nevieme dohodnúť na istých pravidlách, ktoré sa v budúcnosti zmenia. A to preto, lebo sa tak rýchlo mení situácia. Kým nám únia prispievala, tak sme boli hrdí, keď je zle, tak nás sa to netýka. A dávame ruky preč. Takúto politiku, prepáčte, ja neberiem," povedala Radičová.

Radičová tvrdí, že vláda padla kvôli princípom valu, ktoré sa o dva týždne aj tak zmenia.

23:09 "Strana SaS sa nenaučila robiť zodpovednú politiku," povedal predseda Mostu-Híd Béla Bugár. "Práve preto, aby sme zabránili ďalším možným škodám, budeme sa snažiť čo najrýchlejšie zabezpečiť podporu eurovalu. Preto sme sa dohodli, že poprosíme pána Dzurindu, aby inicioval rokovanie so stranou Smer," povedal Bugár.

23:08 Figeľ hovorí, že je konaním SaS hlboko sklamaný a že sa pripojili k extrémnym stranám.

ivet8.jpg

FOTO - TASR

23:07 Premiérka poprosila Dzurindu, aby rokoval so Smerom a vyzvala Sulíka a ministrov SaS, aby boli chlapi a odstúpili.

23:06 S terajšou koalíciou sa nemieni rozlúčiť ani Szilárd Somogyi z SaS. "Spoliehame sa na to, že Smer sa nemôže vrátiť k moci, pretože na to by potreboval nejakého partnera. A koaličné strany predsa hovoria, že so Smerom nepôjdu."

23:05 Premiérka sa ospravedlnila občanom, že nedokázala nájsť kompromis, hoci sa snažila. Kompromisy ale podľa nej SaS odmietla.

23:02 Poslanec za SaS Juraj Droba aj po hlasovaní povedal, že terajšia vládna zostava môže pokračovať ďalej. Koaličným stranám SDKÚ, KDH a Most-Híd je podľa neho SaS ochotná prepáčiť aj prípadné spojenectvo so Smerom, vďaka ktorému by v opätovnom hlasovaní schválili euroval. "Ak zaň zahlasuje, pretože eurosocialisti Smer už uvarili, nemáme s tým žiadny problém a chceme pokračovať vo vláde," uviedol Droba. Tvrdí, že terajšia koalícia musí pokračovať a presadzovať kľúčové reformy. "Budeme smutní, ak euroval prejde za pomoci Smeru, ale budeme hrdí, že sme si zachovali svoju vlastnú tvár," povedal Droba.

23:00 Slovenskí poslanci odmietli posilnenie právomocí Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu, uvádza internetový portál belgického denníka Le Soir.

Dnešné rozhodnutie slovenského parlamentu, ktoré viedlo k pádu vlády premiérky Ivety Radičovej, predstavuje vážne riziko pre zhoršenie dlhovej krízy v eurozóne, píše denník.

22:55 Premiérka na tlačovku prišla. "Tak sa pýtam, čo tým dosiahli?" narážala premiérka na počínanie SaS.

"To chceme vážne povedať, že 16 parlamentov jednotlivých štátov sú hlupáci?" opýtala sa Radičová. Premiérka hovorí, že v jej rozhodnutiach nie je žiadne "megaego ako u iných", a o zodpovednosti. Hlasovanie prijíma "s pokorou, ale so vztýčenou hlavou".

ivet9.jpg

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMíČEK

Sulík: Ušetrili sme daňovým poplatníkom 300 miliárd

22:54 "Smer bude za hlasovanie za euroval požadovať predčasné voľbyl," povedal Radoslav Procházka pre TA3.

22:52 Sociologička Radičová bola premiérkou len od minulého leta. Stane sa tak zrejme predsedníčkou slovenskej vlády s druhým najkratším mandátom. Kratší čas stál na čele slovenského kabinetu už len Jozef Moravčík v roku 1994. Píše český server lidovky.cz.

22:48 Situácia, ktorá priviedla Slovensko k pádu vlády, je podľa politológa Samuela Abraháma absurdná a bizarná. „Richard Sulík bol ochotný položiť vládu napriek tomu, že dobre vedel, aký bude výsledok, že nezachráni to, za čo celé mesiace v úvodzovkách bojoval,“ povedal Abrahám. Politológ narážal na to, že predseda Smer už avizoval, že jeho strana napokon zvýšenie záruk v eurovale podporí. „Sulík dokonca nepriamo vyzýval Fica, aby za euroval nehlasoval,“ dodal Abrahám.

22:43 Premiérka dnes už zrejme pred novinárov nepríde. Je však stále v budove.

22:40 Euro sa hneď po skončení hlasovania oproti doláru oslabilo z úrovne 1,367 na 1,364. Podľa jedného z obchodníkov je to pomerne slušný pád v priebehu 20 minút v čase, keď sa v New Yorku končí obchodovanie.

22:38 Vláda zodpovednosť za vládnutie neuniesla, povedal Fico. Vláda Ivety Radičovej spôsobila Slovensku vo svete blamáž," povedal Fico. "Nepamätám sa na situáciu, kde by došlo k spojeniu hlasovania a vláda by padla," povedal. "Avizovali sme, že neschopnosť vládnej koalície musí mať politické konzekevcie. Prvým je pád vlády Ivety Radičovej."

22:37 Začína sa tlačový brífing strany Smer.

22:35 Richard Sulík po hlasovaní vyhlásil, že SaS zachránila európskym daňovým poplatníkom 350 miliárd eur, ktoré by inak na išli na záchranu súkromných bánk. "Mrzí ma, že naši koaliční partneri si dlho neuvedomovali, že si tento principiálny postoj (proti eurovalu) zachováme," vravel Sulík, za ktorým stáli nastúpení poslanci za SaS.

O ďalších krokoch Sulík nechcel špekulovať. Odmietol povedať, čo bude pre SaS znamenať, ak tri koaličné strany SDKÚ, KDH a Most-Híd v novom hlasovaní schvália euroval s pomocou Smeru. Zopakoval, že SaS by sa pod to nikdy nepodpísala. "Čisté svedomie voči našim deťom je dôležitejšie, preto sme sa rozhodli nezúčastniť na hlasovaní."

Z postu predsedu parlamentu sa nehodlá odstúpiť. "Ak budem odvolaný, budem to rešpektovať." Koalíciu obvinil z vydierania za to, že spojila hlasovanie o eurovalu s vyslovovaním dôvery vláde.

22:33 Novinári čakajú na premiérku. Zatiaľ sa nevie ani to, či je ešte v parlamente.

22:30 Richard Sulík s poslancami SaS urobil bleskový brífing, na ktorom o. i. povedal:

"Nevidím dôvod, aby som podával demisiu za to, že sme ako jediná strana nezmenili svoj postoj. Ak k tomu dôjde, budem to znáčať s pokorou. Strana SaS má v parlamente 21 poslancov, nie je v našej moci všetko ovplyvniť. Pod takéto veci, ktoré masívne poškodia našich daňovníkov, sa nepodpíšeme. Svedomie a naše deti sú dôležitejšie," povedal Sulík. "Uvidíme aký bude vývoj v ďalších dňoch. My sme nespojili tieto dve hlasovania.

V prípade, že by sa naši koaliční partneri spojili so Smerom, potom mi nestačí nič iné len skonštatovať, že strana SaS je jediná vierohodná opozičná strana.

22:29 Prepáčte, skolabovala naša stránka pre vysokú návštevnosť, pokračujeme v prenose.

22:14 Za euroval a zároveň za dôveru vláde hlasovalo len 55 zo 124 prítomných poslancov, potrebných bolo 76 hlasov.

22:12 Poslanci začínajú hlasovať.

Radičová mala posledné vystúpenie

22:08 "Ja vás prosím, dôverujte tejto vláde, že narába zodpovedne s verejnými financiami, že záujem a dôveryhodnosť Slovenskej republiky, čo viem, čo mám a čo ponúkam. Prosím vás. Ďakujem," skončila svoj príhovor premiérka. Poslanci koalície Radičovej dlho tlieskali - aj poslanci SaS. Sulík nie.

22:07 To, o čom dnes rozhodujeme, je dobré meno Slovenska. To, o čom dnes rozhodujeme, je, kam bude Slovenská republika a občania Slovenska patriť. Kto budú naši partneri a s kým sa môžeme poradiť. Je to o tom, že sa sami vylúčime zo spoločenstva úspešnejších," povedala.

22:05 "Dovoľte mi povedať to podstatné - nech už sme v koalícii alebo opozícii, určite máme jeden spoločný záväzok. A ten záväzok je ochrániť občanov Slovenskej republiky maximálne ako to dokážeme," povedala.

"Aké posolstvo zanecháme občanom," pýtala sa poslancov.

22:04 "Dlho som zvažovala, čo ešte mám povedať. Na úvod chcem poďakovať všetkým, ktorí vecne diskutovali v záujme občanov Slovenska ," povedala premiérka Iveta Radičová pred hlasovaním.

22:03 Schôdzu už vedie Pavol Hrušovský (KDH).

22:03 Rozpravu opäť otvorili, pretože má prehovoriť Radičová.

22:00 Predseda SaS Richard Sulík zvoláva poslancov. Oznámil, že rozpravu opätovne otvorí a vystúpi premiérka.

21:59 V sále je už aj premiérka a Sulík, ktorý vedie schôdzu.

21:55 Do sály vchádzajú poslanci Smeru. Saskári sú stále u Sulíka.

21:51 SaS odchádza zo sály, poslanci si berú veci a idú preč.

21:48 Prichádzajú aj poslanci SaS, ktorí boli za sálou v priestoroch Richarda Sulíka.

21:47 Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) tipuje, že schvaľovanie eurovalu sa skončí pádom vlády. Podobne reagovala pre SME aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKU), situácia podľa nej dospela tak ďaleko, že rozpad koalície je neodvratný.

21:46 Štvrť hodinu pred hlasovaním sa poslanci schádzaju do sály. Klub SDKÚ diskutuje s Mikulášom Dzurindom a Ivanom Miklošom pri rečníckom pulte.

21:36 Rozprava sa skončila, Sulík vyhlásil prestávku do 22.00 na poradu klubov.

Rozprava sa skončila

21:25 Vyhovárate sa na koaličnú zmluvu, ale tam euroval nie je," povedal poslanec Pado. "Pán predseda Sulík, Vaše pripomienky sa dostali do eurovalu. Ale nestačili, vždy prichádzali nové a nové," povedal Pado a označil to za naťahovanie času.

21:12 Ondrej Dostál z OKS začal svoj prejav otázkou: "Máte radi halušky a sex so zvieratami? Odpovedajte jedným slovom." Povedal, že si nevie predstaviť ďalšiu spoluprácu v súčasnej koalícii. Pretože nepozná jednoslovnú odpoveď na tie dve otázky.

21:00 "Keď chceme ovplyvniť dianie, musíme byť jej súčasťou," povedal poslanec Kaník o účasti v eurovale.

shooty.jpg

20:33 Podpredseda SaS a minister hospodárstva Juraj Miškov považuje túto vládu za najlepšiu možnú alternatívu. Schvaľovanie eurovalu sleduje na služobnej ceste v Indonézii, kde je na ekonomickom fóre. Ak sa rozpadne koalícia, je to jeho posledná cesta v ministerskej funkcii.

lf.jpg
SaS rozbíja koalíciu uprostred zúriacej krízy. Hoci sa chvíľu zdalo, že Richard Sulík nemusí byť typom samovraha, ktorý svoj čin dokoná, ukázal sa pravý opak, píše Lukáš Fila

20:11 Nezávislej poslankyni Anne Belousovovej sa nepozdávalo, že sa počas jej vystúpenia bavia medzi sebou poslanci opozície a koalície. "Vznikajú tu už nové koalície, ale trochu ma rušíte", komentovala. Belousovová tvrdí, že je za Európsku úniu, ale nie za dnešné riešenia. " Čo je choré, to nedokáže prežiť, nedokáže fungovať," vyhlásila.

20:00 V pléne sedí do 20 poslancov. Politici sa potulujú po chodbách a posedávajú v bufete. Poslanci Mosta-Híd išli do kancelárie podpredsedu parlamentu Bélu Bugára.

matovic.jpg19:52 Igor Matovič naznačil, že "sme v poslednom dejstve drámy, ktorú tu niekto napísal". Odpovedá mu šéf Most-Híd Béla Bugár, podľa ktorého Matovič niekedy zabúda, že je súčasťou koalície. Dodal, že ak euroval neprejde, bude to neochotou hľadať kompromis, ale nie zo strany SDKÚ, Mostu-Híd a KDH.

19:43 Wall Street Journal na liveblogu zverejnil porovnanie niektorých ekonomických a demografických parametrov Slovenska a Grécka. Denník si vybral parametre, z ktorých vyplýva, že Gréci sa dožívajú v priemere o 4 roky viac a Grécko má o sto percentuálnych bodov vyšší verejný dlh ako Slovensko.

19:42 "Štyri koaličné strany, ak ste zodpovedné, príďte ešte s kompromisom, my vám za neho zahlasujeme," vyzval zvyšok koalície šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič. Podľa neho koalícia má k sebe blízko, chýba jej len krôčik a verí, že do konca rokovania parlamentu ho k sebe urobí.

19:20 Do rozpravy sa písomne prihlásili trinásti poslanci. Parlamentná debata už trvá vyše päť hodín.

dzunov.jpg

Záujem novinárov o Mikuláša Dzurindu.
FOTO: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

19:07 "Vládu Ivety Radičovej povalíte vy, a hovorte si, čo chcete," adresoval SaS poslanec za SDKÚ Stanislav Janiš.

18:58 Ani Sulík, ani Radičová už dlhšiu dobu nie sú v rokovacej sále.

Poliačik vraví, že vláda padne

18:53 „Bola to filozofická debata na tému virtuálneho bohatstva, na aktuálne témy sa s pánom Počiatkom nebavím,“ povedal SME poslanec SaS Martin Poliačik. Richard Sulík, Poliačik a Ján Počiatek zo Smeru pár minút vážne diskutovali.

„Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sme mali zmeniť názor, takže predpokladám, že nebudeme hlasovať,“ povedal Poliačik. Stále však podľa neho môže prísť nejaký návrh.

"Bohužiaľ, tak ako je to nastavené to vyzerá, že vláda padne. Potom sa musíme zamyslieť nad tým aký je najlepší scenár, aby naštartované reformy dobehli," dodal Poliačik.

18:43 SaS podporuje Ivetu Radičovú, strana Richarda Sulíka opäť vytiahla papieriky, ktoré si pripravili pri poslednej snahe odvolať premiérku stranou Smer Roberta Fica.

18:42 „Tá debata je zvláštna, nikto neustupuje zo svojich pozícií, nerozumiem celkom prečo trvá tak dlho,“ povedala SME berlínska korešpondentka britského denníka Guardian Helen Pidd. Hoci sa venuje aj strednej Európe, o Slovensku nikdy nepísala a v Bratislave je prvýkrát.

„Je úžasné, že taká malá krajina momentálne drží Európu pred možnosťou ísť ďalej. Pravdepodobne Angela Merkelová a ďalší politici sem pozerajú, čo sa tu bude diať,“ povedala Helen Pidd. Britský denník podľa nej na zajtra z jej cesty do Bratislavy pripravuje veľkú reportáž, nebude to však téma na titulnú stranu.

18:36 Július Brocka preberal aj Slotov slávny výrok "do tankoch na Budapešť". "Už budete mať šancu ísť na Budapešť tankami, pretože na budúci rok tankové vojsko Slovenska končí," vravel člen KDH.

18:30 Brocka vraví, že tvrdošijnosť SaS spôsobuje rozpad vlády. Pripomenul, že euroval schválila aj Malta. "Malťania majú viac filipa ako poslanecký zbor Národnej rady?" pýtal sa.

18:28 Poslanec za KDH Július Brocka na začiatku vystúpenia vtipkoval, že keby sa vzdal svojho vystúpenia, potešil by šéfa SNS Jána Slotu, ktorý má už naponáhlo. Slota patrí medzi najväčších absentérov v parlamente.

18:24 Minister obrany Ľubomír Galko kritizoval koaličných partnerov, že spojili hlasovanie s vyslovovaním dôvery vláde. "Vláda dnes pravdepodobne skončí. Skončí unikátnym spôsobom. Skončí po hlasovaní, ktoré je v rozpore s programovým vyhlásením vlády."

V prejave spomínal, že SaS nezáleží na tom, aby si udržala vládne funkcie. "Také lepidlo, ktoré by nás prilepilo k ministerským stoličkám a donútilo nás zradiť naše presvedčenie, ešte nevymysleli." V minulosti vyhlasoval šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda, že ešte nevymysleli lepidlo, ktoré by ho prilepilo k najvyššej straníckej funkcii.

18:10 Poslanec za SNS Rafael Rafaj vyhlásil, že kto zahlasuje za euroval, odobruje rozpad eura. Viacerých koaličných poslancov zaskočil, keď spomenul, že číta Financial Times.


Bratislava je podľa CNBC práve centrom sveta

18:04 Rada ministrov zahraničných vecí Európskej únie vyjadrila optimistické stanovisko čo sa týka hlasovania slovenského parlamentu o eurovale.

"Verím, že slovenská politická reprezentácia potvrdí spoločnú zodpovednosť a záväzky dané voči spoločnej mene euro a voči Európskej únii," vyhlásil poľský minister pre európske záležitosti Mikolaj Dowgielewicz.

18:02 Ak euroval neprejde, budú podľa europoslankyne Anny Záborskej európski lídri hľadať také mechanizmy, ktoré umožnia obísť súhlas členských štátov.

17:55 Predsedajúci schôdze Pavol Hrušovský sa pýtal poslancov, či súhlasia, aby o eurovale rokovali aj po 19. hodine, keď parlament štandardne končí rokovanie. Politici súhlasili, očakáva sa, že rozprava môže trvať až do polnoci. Hneď po rozprave sa má hlasovať.

17:52 K Sulíkovi a Poliačikovi si prisadol Ján Počiatek zo Smeru, ktorý sa im snaží niečo vysvetliť.

17:43 Šéf klubu Most-Híd László Solymos vyzval SaS, aby sa zachovala zodpovedne. Zutekanie z hlasovania podľa neho nič nevyrieši. "My v klube podporíme vládu Ivety Radičovej."

17:30 "Tvojim slovám o solidarite budem veriť vtedy, keď v prospech eurovalu založíš svoj byt," adresoval Figeľovi Richard Sulík. "Na tú osobnú invektívu, poznámku... myslím, že je dosť tupá, reagovať nebudem," vzápätí odpovedal predseda KDH. "Sme proti harmonizácii daní," hovoril Sulíkovi Figeľ. Podľa Sulíka v EÚ sa to schyľuje práve k tomuto kroku.

17:27 Po dlhšej dobe sa vrátil do rokovacej sály Richard Sulík.

17:25 Z OKS bude hlasovať za euroval jedine František Šebej. Peter Osuský, Peter Zajac a Ondrej Dostál sa hlasovania nezúčastnia. "Takto sme sa dohodli," povedal. Mrzí ho, že Šebej má iný názor, ale rešpektuje ho. Rozkolu strany sa Dostál neobáva.

17:20 "Mrzí ma, že je vláda svojim spôsobom v stávke," povedal Figeľ. "KDH bolo do poslednej chvíle naklonené kompromisu. Tá chvíľa ešte neuplynula, až hlasovaním," povedal predseda KDH. Premiérka má podľa neho plnú podporu jeho strany.

17:13 "Keď je solidarita dobre nastavená, oplatí sa," povedal Figeľ. Cituje holandské denníky, ktoré hovoria o ohrození eurovalu. "Kolegovia, neponúkli ste lepšiu odpoveď, nepomôžu také brožúrky," povedal Figeľ. Poslancom SaS vyčítal, že chcú patriť medzi strany krajnej pravice, ktoré v Európe hlasovali proti eurovalu.

17:07 Do rozpravy sa prihlásil aj predseda KDH Ján Figeľ. "Ak nebude zodpovednosť, nebude ani viac slobody," povedal. "Ak neboli dodržiavané pravidlá neutekajme z ihriska, ale možno účasťou ich vylepšujme."

Fico stále hovorí valu áno, ale vláde nie

fico.jpg

17:04 "Tak ako je národnoštátnym záujmom Slovenska schváliť euroval, tak je národnoštátnym záujmom Slovenskej republiky mať aj silnú, stabilnú, proeurópsky orientovanú a v základných národných otázkach zocelenú vládu," vyhlásil šéf Smeru Robert Fico.

16:53 Spojenie hlasovania podľa Fica vylučuje opozíciu z hlasovania. "Pretože vláde hovoríme nie a eurovalu áno." Podľa neho závisí od koalície, či podstúpi test a pristúpi k hlasovaniu o eurovale a vyslovovaní dôvery vláde, hoci nemá dostatok hlasov.

16:51 Alebo Slovensko odhlasuje Euroval pod ešte väčším zahraničným tlakom v druhom hlasovaní, alebo na Slovensko Európa zabudne. Finančné trhy slovenské hlasovanie neovplyvní. Hovorí Miguel Otero-Iglesias z parížskej ESSCA School of Business.

16:48 Predseda Smeru Robert Fico počas prejavu hovoril, že dnešné dianie je dôsledkom vytvorenia pravicovej vlády. "Za to, v akom stave je vládna koalícia, si môže len a len vládna koalícia. Je to daň, akú vládu ste si postavili." Podľa neho štvorkoalícia bola od začiatku nestabilná, lebo sa vytvorila zo šiestich subjektov. K SDKÚ, KDH, SaS a Most-Híd počíta aj členov OKS a Obyčajných ľudí.

16:44 Predseda Európskej komisie Jose Manuel Barroso na konferencii v holandskom Haagu vyzval Slovensko na schválenie navýšenia eurovalu. Je to v záujme Európy a v záujme Slovenska, povedal Barroso, píše portál Wall Street Journal.

16:33 V rozprave vystupuje aj predseda Smeru Robert Fico.

16:30 Niektorí koaliční poslanci sa podľa Hrušovského rozhodli dezertovať. "Zrejme svoju povinnosť voči miliónom ľudí od začiatku nepochopili," komentoval počínanie SaS. Celý klub KDH podľa Hrušovského podporí euroval a zahlasuje za vyslovenie dôvery vláde Ivety Radičovej.

16:28 Predseda klubu KDH Pavol Hrušovský tvrdí, že SaS hazarduje. "Jedna politická strana dáva do hry cenné žetóny," komentoval. Za žetóny označil stabilitu a dôveryhodnosť Slovenska.

16:25 Prezident Ivan Gašparovič je v pravidelnom telefonickom kontakte s premiérkou Ivetou Radičovou. "Dnes spolu niekoľkokrát volali," povedal pre TASR jeho hovorca Marek Trubač. Gašparovič je momentálne na oficiálnej zahraničnej návšteve v Indonézii. To, či sa prípadne jeho pobyt v juhovýchodnej Ázii skráti, závisí podľa Trubača od vývoja situácie na Slovensku. Pripomenul však, že túto cestu už aj tak o deň skrátili.

K Dzurindovmu vystúpeniu bola dlhá diskusia

16:18 Koaličné strany SDKÚ, KDH a Most-Híd podľa Stanislava Fořta z SaS znemožnili opozičnému Smeru podporiť euroval, keď hlasovanie spojili s vyslovovaním dôvery vláde.

dzurin.jpg16:17 Juraj Droba ohodnotil Dzurindovo vystúpenie ako "školenie". Martin Poliačik z SaS sa pýtal Dzurindu, či mu nie je ľúto, že Slovensko pred prijatím do EÚ "poťahovali" za každé jedno číslo a teraz čísla prispôsobuje, ako sa jej hodí. "Nemali by sa partneri od nás učiť byť zodpovedným," rozprával Poliačik.

16:13 Poslanci reagujú na vystúpenie Mikuláša Dzurindu.

16:10 Dzurinda vravel, že spojenie hlasovania je daňou za postoj SaS, ktorá vytrvalo odmieta euroval. Koalícii podľa neho nič iné neostávalo.

16:03 Dzurinda vysvetľoval poslancovi za SaS Jurajovi Drobovi, prečo súhlasil so spojením hlasovania. Val podľa neho považujú tri koaličné strany za kľúčovú vec. "Môžem žiadať od opozičnej strany, aby nám helfla, keď tu a tam nám to nevyhovuje?" pýtal sa Dzurinda. "Pán Droba, myslím si, že na to máte, aby ste to pochopili." Radičová sa po týchto slovách zasmiala.

15:56 Ak slovenský parlament odmietne rozšírenie záchranného mechanizmu eurozóny, možno euroval posilniť aj bez Slovenska, vyhlásil v utorok rakúsky minister zahraničných vecí Michael Spindelegger. Druhou alternatívou je vyhodnotiť vzniknutú situáciu úplne nanovo, dodal minister.

15:51 Dzurinda komentoval Sulíka, ktorý vravel, že ak by sa ľudia mali vyzbierať na euroval, nedali by ani cent. "Koľkože by sa vyzbieralo centov na štátny rozpočet, ak by ľudia mohli dobrovoľne rozhodnúť," zamýšľal sa šéf SDKÚ.

LIVE BLOG zo slovenského parlamentu majú aj wsj.com a ft.com

15:47 Z ministrov ako prvý v rozprave vystúpuje šéf diplomacie a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Eurozóna podľa neho zápasí o svoju záchranu, euroval považuje za nástroj, na ktorom sa zjednocuje celý svet. "My jediný z tých sedemnástich zdupkáme a nedáme ani to jedno percento?" pýtal sa Dzurinda. Podľa neho v parlamente sa dnes vôbec nerokuje o Grécku či Taliansku, ale o budúcich šanciach vlasti.

Radičovej zatlieskal aj Sulík

15:36 Martin Chren z SaS povedal, že nerozumie kroku premiérky, ktorá hlasovanie o eurovale spojila s vyslovovaním dôvery vláde. "Vaša vláda mala a má mandát na správne rozhodnutia a kroky," vyhlásil s tým, že mandát už stratili európski politici, ktorí euroval už schválili.

15:29 Keď Radičová dohovorila, koaliční poslanci zatieskali. Pridal sa aj Sulík.

15:29 Radičová odmietla Sulíkove slová, že odsúhlasenie eurovalu je porušením vládneho programu. Výsledkom diskusie by podľa nej nemali byť víťazi a porazení, ale prijateľný kompromis a vzájomné pochopenie sa. "Vláda, ktorá nevníma zmenu situácie, si nezaslúži vládnuť," povedala.

15:27 Liberálna SaS patrí v Európe medzi unikáty. V ostatných európskych štátoch totiž proti eurovalu vystupovali najmä nacionalistické a extrémne strany. Výnimkou je Taliansko, kde vláda spojila hlasovanie o dôvere s eurovalom, preto ho opozícia nepodporila.

15:23 Euro je podľa Radičovej ohrozené situáciou vo svetovej a európskej ekonomike. "Musíme rýchlo konať," povedala. "Ak vyžadujeme zodpovednosť od európskych partnerov, musíme sa tak správať aj my," vravela Radičová. Riešenie nastávajúcej ekonomickej recesie podľa nej nemožno riešiť iba na národnej úrovni.

15:20 Keď začala hovoriť premiérka, poslanci Smeru sa začali vracať do sály. Je v nej aj Robert Fico.

15:18 O slovo sa prihlásila premiérka Iveta Radičová. Na začiatku prejavu spomínala premiérov Írska a Portugalska, s ktorými bola v kontakte. Portugalský kolega jej vraj povedal: "Spôsobujete mi infarktový stav."

15:06 Americký veľvyslanec na Slovensku Theodore Sedgwick sledoval prejav Richarda Sulíka postojačky. Tlačenica, ktorá je na balkóne pred ním, mu bránila vo výhľade. Balkón je plný diplomatov, časti z nich prekladatelia simultánne tlmočia prejavy politikov.

balkon.jpg

Parlamentný balkón je plný.
FOTO SME - MICHAL TRŠKO

Euroval je podľa Sulíka hazardom

15:05 Sulík ukončil svoj prejav otázkou premiérke Ivete Radičovej. "Si si istá, že konáš správne?"

15:04 Euroval je podľa Sulíka hazardom. Spojenie hlasovania o eurovale s vyslovovaním dôvery vláde považuje za "vydieranie". "Radšej budem za exota v Bruseli, ako sa hanbiť pred svojimi deťmi," zdôvodnil, prečo SaS nepodporí euroval.

15:02 Sulík tvrdí, že rozšírenie eurovalu "masívne poškodí daňových poplatníkov". Podľa neho alternatívou je nepodporiť euroval a problémové krajiny by mali okamžite začať efektívne hospodáriť a rozpredávať štátny majetok.

14:58 Richard Sulík zopakoval, že schválenie navýšenia eurovalu je v rozpore s programovým vyhlásením vlády. "Najmä v rozpore so zdravým rozumom." Tvrdil, že SaS neodmieta všetko, čo súvisí s eurovalom, je len proti neustálemu porušovaniu dohôd. "Načo je potrebné navýšenie eurovalu, keď žiadnu ďalšiu krajinu tým nezachránime?" pýtal sa. Rozšírením eurovalu podľa Sulíka ide Slovensko zachraňovať zahraničné banky.

14:51 Okresným šéfom SaS sme položili oázku: Je správne, že strana pre euroval nechce ustúpiť ani za cenu pádu vlády? Ako odpovedali sa dočítate tu.

14:45 Po tom, čo začal hovoriť Richard Sulík, odišli poslanci Smeru zo sály. "Toto nebudeme počúvať," vysvetľovali odchod. Sulík ich napadol, že rozkradli túto krajinu.

14:44 V rozprave by mali vystúpiť predsedovia koaličných strán, premiérka Iveta Radičová a o slovo sa zrejme prihlásia aj niektorí ministri. Predbežne sa očakáva hlasovanie po 18.00 h.

Mikloš: Nemáme dnes inú alternatívu

14:39 Vystúpenie ministra financií Ivana Mikloša trvalo asi pol hodinu. Ako jeden z posledných argumentov uviedol, že Klub ekonomických analytikov robil prieskum. Z neho vyplynulo, že 81 percent odborníkov je za navýšenie eurovalu. V súčasnosti vystupuje šéf finančného výboru Kollár z SaS, ktorý je spravodajcom k návrhu.

14:37 Keď Mikloš hovoril o populizme pri eurovale, ministri Daniel Krajcer a Jozef Mihál sa začali smiať.

14:28 Prejav Ivana Mikloša sníma viac ako dvadsať kamier najrôznejších médií, v parlamente je okolo sto novinárov. Väčšina samotných poslancov má na svojich stoloch zaplnuté laptopy a tablety. Dianie sledujú na internete aj oni.

14:27 Ivan Mikloš hovorí v parlamente o dôvodoch, prečo schváliť euroval, viacerí poslanci SaS majú otvorený Facebook a diskutujú tam.

14:26 "Euroval nie je ideálne riešenie, nie je bez nákladov. Problém je, že dnes nemáme inú alternatívu," vyhlásil Mikloš. Neurobiť nič alebo odmietnuť euroval znamená podľa neho zvýšenie nákladov. V žiadnej krajine nie je podľa Mikloša ľahké presviedčať ľudí o eurovale.

Mikloš postupne "vyvracia" mýty o eurovale. Takým je podľa neho, že ide o vyhodené peniaze. "Euroval si požičiava na trhoch a s oveľa vyšším úrokom ich poskytuje krajinám." To znamená, že podľa Mikloša môže inkasovať aj výnosy. "Portugalsku či Írsku to pomohlo."

14:20 Sedemnásť vlád a 16 parlamentov sa podľa Mikloša zhoduje na tom, že euroval je nevyhnutný predpoklad riešenia dnešnej situácie. "Táto diskusia sa u nás veľmi spolitizovala." Populizmus je vždy škodlivý, odkázal SaS.

14:16 Schôdzu vedie Milan Hort z SDKÚ, Sulík sedí vedľa neho. Návrh odôvodňuje Ivan Mikloš.

14:12 Parlament opäť pokračuje. Okrem poslancov v laviciach sedí premiérka Iveta Radičová aj členovia vlády. Schôdzu neriadi Richard Sulík, ale Milan Hort (SDKÚ).

14:10 Hroziaci pád vlády Lekárske odborové združenie netrápi. Jeho šéf Marián Kollár povedal, že dôležité sú ich štyri požiadavky, nie vláda.

14:04 Do parlamentu prišla Iveta Radičová. S novinármi sa nechcela rozprávať.

O rokovanie je obrovský mediálny záujem

13:48 Euroval rozdelil aj malú koaličnú stranu OKS. Podporiť ho sú odhodlaní poslanci Peter Zajac a František Šebej. S ich postojom nesúhlasia stranícki kolegovia Ondrej Dostál a Peter Osuský. "V strane sme rozdelení v takto zásadnej veci, čo nie je dobré," komentoval Šebej. Rozpad OKS podľa neho zatiaľ nehrozí. "O nás platí, že sme každý tvrdohlavý," povedal s úsmevom.

13:46 Ivan Mikloš na finančnom výbore ešte pred rokovaním povedal, že padajú kurzy. Euroval podľa neho treba schváliť čo najskôr.

13:44 Béla Bugár považuje za zbytočné, aby koalícia po neúspešnom hlasovaní o eurovale ešte rokovala s SaS. "Na čom sa vieme dohodnúť?" poznamenal.

13:31 Krôčik od dohody boli koaličné strany pri rokovaní o podpore eurovalu, napokon sa však nedohodli, pretože zvíťazil testosterón, tvrdí Matovič. „Bolo to o poslednom krôčiku voči sebe, aby urobili, ale oni ho neboli ochotní urobiť. Nikto. Bohužiaľ,“ povedal dnes novinárom v parlamente. "Zvíťazil testosterón a zdravý rozum zostal doma,“ podčiarkol.

13:23 Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso je na služobnej ceste v Holandsku, ale je podrobne informovaný o tom, čo sa na Slovensku práve deje. "Môžeme povedať iba toľko, že veľmi, veľmi dúfame, že Slovensko dnes zahlasuje tak ako treba a ako posledná krajina eurozóny ratifikuje Európsky finančný stabilizačný mechanizmus," povedala jeho hovorkyňa.

13:12 Na hlasovanie o budúcnosti Eurovalu čakajú v parlamente svetové denníky ako The Washington Post, The Guardian, The New York Times, i zahraniční diplomati z celého sveta.

Michal Werbowsky píše pre rakúske noviny v angličtine Vienna review. „Pre Rakúsko je to veľmi dôležitý príbeh, robíme z toho do novín titulkovú tému. Slovensko ako malá krajina vyzerá, že je po dvadsiatich rokoch radikálnych ekonomických reforiem z nich trošku unavené,“ povedal Werbowsky.

13:06 Sulík oznámil, že sa ako o prvom bude bude hlasovať o eurovale. Poslanci schválili program schôdze a na hodinu ju prerušili pre rokovanie výborov k eurovalu.

13:03 Richard Sulík otvára schôdzu parlamentu.

Poslanci za OKS aj Obyčajných ľudí budú hlasovať rôzne

13:01 Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) sa pred hlasovaním nechcel vyjadriť, či bude rokovať so Smerom, ak ho SaS nepodporí. Za absurdné označil obvinenia Sulíka, že niekto chce demisiu premiérky. "Absurdné, bol usvedčený zo lži."

12:58 Predseda Mosta-Híd Béla Bugár tvrdí, že po neschválení eurovalu a vyslovení nedôvery vlády by si mali sadnúť koaliční partneri, ale bez šéfa SaS Richarda Sulíka.

"Vo štvorici ja to už považujem za zbytočné. Viete, na čom sa vieme dohodnúť?" Či Most by podporil vyhlásenie predčasných volieb na jar, nechcel špekulovať. Na otázku, či si vie predstaviť vládnutie so Smerom, Bugár odpovedal: "Nie."

galer.jpg ico
Rok a pol s vládou Ivety Radičovej v obrazoch.

12:55 Erika Jurinová z Obyčajných ľudí (klub SaS) si myslí, že rozkol v koalícii spôsobila "ješitnosť v dvoch stranách, ktoré sa nedokázali dohodnúť". Podľa nej ide o SDKÚ a SaS.

12:48 Z Obyčajných ľudí bude za hlasovať Martin Fecko, vníma to ako vyslovenie dôvery vláde. "U nás je sloboda, keby dali takto voľné ruky svojim poslancom iné strany, dopadlo by to inak," povedal šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič. Keď sa ho pýtali na budúcnosť koalície, odvetil, že "na pohrebe sa nežartuje".

12:48 "Určite za to (euroval) nezahlasujem," povedal podpredseda OKS Ondrej Dostál. Ako presne bude hlasovať si vraj ešte rozmyslí.

12:47 Ak by mala pokračovať doterajšia sociálna politika vlády a jej nestabilita, bolo by lepšie, keby padla. Myslí si to predseda odborového zväzu KOVO Emil Machyna v súvislosti s dnešným hlasovaním parlamentu o eurovale a dôvere vláde.

12:42 Schôdza sa začne o 13.00 h, poslanci hovoria, že po jej otvorení by mal predsedajúci vyhlásiť hodinovú prestávku na rokovanie.

Fico počká, čo urobí koalícia

12:38 Smer podľa predsedu Roberta Fica nemá ako zabrániť koalícii zrekonštruovať vládu, do zrekonštruovanej vlády vstupovať nechce, ale o predčasných voľbách v súčasnosti nehovorí.

„Je ich 79, ak si zrekonštruujú vládu, ako tomu môžeme zabrániť? Nemáme záujem vstupovať do zrekonštruovanej vlády,“ povedal. Podľa neho má Smer jedinú povinnosť, ak koalícia preukáže neschopnosť vládnuť, a to povinnosť zabezpečiť schválenie eurovalu.

„Budeme čakať, čo urobí SDKÚ, KDH, Most-Híd a počkáme si na ich predstavu ako ďalej. Riešenia sú, ale počkáme si, keď absolvujú test,“ povedal.

12:35 Do parlamentu prišiel Peter Zajac z OKS. Pol hodinu pred hlasovaním nevedel povedať, ako bude on a jeho traja kolegovia hlasovať. "Neviem, čo urobím, je pre mňa neprijateľné, hlasovať za pád vlády."

ps.jpg
Iveta Radičová vrhla na stôl najvyššiu stávku. Vyššej od možného pádu vlády niet, ale pár minút či hodín pred hlasovaním to už tak vyzerá, že nebude dosť vysoká, aby obmäkčila Richarda Sulíka. Chcelo by to vidieť do jeho hlavy, a azda ani to by nestačilo, píše v komentári Peter Schutz.

12:17 "Je to škoda, ale rešpektujem rozhodnutie pani premiérky. Podľa mňa nám to pravicoví voliči nezabudnú," povedal SME minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Koalícia podľa neho padá pre prílišnú tvrdohlavosť pár ľudí.

12:07 "Je to neprimeraný nátlak, v istej rétorike vydieranie," komentovala poslankyňa za SaS Jana Kiššová rozhodnutie premiérky spojiť hlasovanie o eurovale a dôvere vláde. Podľa nej koalícia takto umožňuje návrat Fica, kto konkrétne, nechcela povedať. "Treba si uvedomiť, že Fico sa nevráti sám. On sa nevie vrátiť sám, jemu k tomu musí niekto pomôcť."

12:01 Euroval podľa posledného prieskumu odmieta 36 percent Slovákov.


Ak bude malé Slovensko hlasovať proti, paralyzuje to mechanizmy finančnej záchrany, o ktorej rozhodli vedúci predstavitelia krajín v eurozóne, aby pomohli krajinám vo finančných problémoch, medzi ktorými je aj veľmi zadlžené Grécko.

francúzsky denník Le Figaro

Poslanci Smeru hlasovať nebudú

11:55 Predseda Smeru Robert Fico potvrdil, že jeho poslanci sa zaprezentujú, ale nebudú hlasovať. Tri koaličné strany tak nebudú mať dostatok hlasov, a môže tak padnúť vláda. Fico nechcel špekulovať, či koalícii pri možnom opakovaní hlasovaní dodá hlasy na schválenie eurovalu za podmienky vyhlásenia predčasných volieb.

"Nešpekulujme," reagoval. Podľa Fica koalícia musí prejsť testom, ak prvé hlasovanie ukáže, že nedokáže zabezpečiť dostatok hlasov pre euroval, "musia sa stretnúť politické strany, ktoré euroval chcú". Fico tvrdí, že ho nikto z koalície zatiaľ nekontaktoval, aby Smer euroval pomohol prijať.

11:53 Do parlamentu prichádza stále viac poslancov - hlavne zo Smeru. Majú dobrú náladu. Niektorí z nich vtipkujú o tom ako ďalej. "Veľká koalícia," hovorí jeden z nich.

11:46 Čo bude s eurovalom po našom NIE? Blokáda Slovenska sa bude podľa magazínu der Spiegel vnímať ako blamáž pre záchrancov eura, ktorá spôsobí nepokoje na trhoch a vytvorí tlak na zadĺžené štáty eurozóny.

11:43 Vyslovenie nedôvery predsedníčke vlády Ivety Radičovej by znamenalo koniec celého jej kabinetu. V prípade, že vláda dôveru Národnej rady stratí, prezident ju odvolá. Súčasná vláda by však mala vykonávať svoje funkcie až do vymenovania novej vlády. Prezident má právomoc vybrať si osobu, ktorá sa pokúsi zostaviť nový kabinet.

„Závisí to od prezidenta,“ povedal pre agentúru SITA Dušan Nikodým z Ústavu štátu a práva SAV v reakcii na otázku, či by mal poveriť zostavením vlády víťaza posledných parlamentných volieb Roberta Fica.

Vláda odsúhlasila spojené hlasovanie

11:38 Vláda v utorok podľa informácií agentúry SITA súhlasila s návrhom premiérky Ivety Radičovej, aby sa spojilo hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery vláde. Novinárov o tom nikto neinformoval, žiadny mediálny výstup ani nebude. Médiá majú dostať tlačové vyhlásenie.

11:35 V parlamente je zatiaľ minimum poslancov. Ochrankári na vrátnici počúvaju Bocelliho v Time To Say Googdbye.

11:35 Smer sa odprezentuje, aby parlament mohol pristúpiť k hlasovaniu o eurovale a dôvere vláde. "Poslanci sa zaprezentujú, ale nebudú hlasovať," povedal hovorca Smeru Erik Tomáš. Poslanecký klub Smeru ďalej rokuje.

11:32 Spájanie kľúčového rozhodnutia či reformy s hlasovaním o dôvere vláde je síce extrémny, no vo svete nezriedkavý politický ťah.

11:30 Hlavné európske indexy klesajú, investori čakajú na hlasovanie o eurovale v slovenskom parlamente.
11:17 Hlúčiky poslancov SaS postávajú v centrále strany, viacerí dúfali, že vláda nespojí hlasovanie o dôvere s eurovalom. Pomaly sa však lúčia s vládnou koalíciou. Zhodne tvrdia, že v SaS nebol iný názor ako odmietnuť euroval napriek hrozbe pádu vlády. "Určite nie, nikoho to ani nenapadlo," povedal Martin Chren. Podľa Petra Kalista neprotestovali ani tí poslanci, ktorí po odchode ministrov z vlády budú musieť odísť z parlamentu.

11:11
"Je samozrejmé, že je úlohou opozície situáciu využiť, ale čo urobíme, ešte nevieme," povedal poslanec Smeru Robert Madej.

Sulík povedal nie

11:09 Vláda skončila, ministerské limuzíny odchádzajú. Hlasovanie o zväčšení eurovalu bude hlasovaním o dôvere vláde Ivety Radičovej. Ministri SaS hlasovali proti tomuto uzneseniu.

10:59 Líder SaS Richard Sulík po rokovaní liberálov uviedol, že jeho poslanci nebudú hlasovať za euroval, ani keď bude spojený s dôverou vláde. "Hlasovania sa nezúčastnia, " povedal Sulík pred nastúpeným poslaneckým klubom. "Dôležité nie je, koľko má strana členov, ale že držia v jednom šíku."

sas_res.jpg

FOTO - TASR

Sulík povedal, že nesúhlasí, aby bol euroval spojený s dôverou vláde, "Je to krok k návratu Roberta Fica." Tiež je to podľa Sulíka znemožnenie toho, aby euroval prešiel s podporou opozície.

"SaS najviac stojí za premiérkou, neintrigovali sme proti nej." Sulík dodal, že nie je šťastný z tohto vývoja. "Vláda mala vládnuť ďalej a pokračovať v reformách. Zjavne vec, ktorá je v rozpore s programovým vyhlásením je dôležitejšia, mňa to mrzí." Sulík zatiaľ nevedel povedať, v akej "konštelácii" by sa SaS ako správala. Nechcel odpovedať na otázku, či by podporoval menšinovú vládu.

10:51 Pokračuje zasadnutie vlády. Sú na ňom aj traja zo štyroch ministrov za SaS. Minister hospodárstva Juraj Miškov chýba. Je pracovne v Indonézii.

10:41 V parlamente možno očakávať obštrukcie, réžiu bude mať Robert Fico. Vládna koalícia totiž nemusí mať dostatok hlasov na to, aby sa vôbec začalo hlasovať (čítajte viac).

Obyčajní ľudia hlasovať nebudú

10:33 Štyria poslanci zo skupiny Obyčajní ľudia sa dnes nezúčastnia na hlasovaní o zvýšení eurovalu, ktoré by malo byť spojené s hlasovaním o dôvere vláde. "Zachováme sa tak, ako sme avizovali. Hlasovať o dvoch veciach jedným tlačidlom sa nedá," povedal pre agentúru SITA líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. Znamená to, že hlasovať môže najviac 75 poslancov vládnej koalície, čo na schválenie eurovalu nestačí.

10:31 Mimoriadne rokovanie vlády sa začne každú chvíľu, schádzajú sa ministri.

10:25 Z rokovania SaS odišiel minister kultúry Daniela Krajcer, ponáhľal sa na rokovanie vlády. O záveroch diskusie SaS nechcel nič povedať

10:17 SaS rokuje za zatvorenými dverami v ich centrále.

10:15 Jeden z účastníkov ranného rokovania na Úrade vlády, ktorý si neželá byť menovaný, povedal, že to vyzeralo na absolútnu nemožnosť dohody. Je podľa neho takmer vylúčené, aby SaS ustúpila. "Toto je rituálna samovražda," komentoval.

Sulík si v noci písal prejav o eurovale. Čítajte, ako sa politici chystali na dnešný deň.

Premiérka spojila osud vlády s eurovalom

9:46 Premiérka Iveta Radičová na tlačovej besede oznámila, že SaS odmietla poslednú ponuku. Premiérka preto oznámila koaličným partnerom, že euroval spojí s hlasovaním o dôvere vláde.

Posledná ponuka mala obsahovať právo veta pre hlasovania v trvalom (druhom) eurovale.

Radičová povedala, že hovorila s prezidentom, ktorý rozhodne o ďalšom postupe v prípade pádu vlády.

radicova80.jpg
Dopustiť izoláciu krajiny je pre premiéra Slovenska neprijateľné.
premiérka Iveta Radičová na tlačovej besede
po oznámení o spojení hlasovania o eurovale s dôverou vláde

9:38 Podľa informácií SME spojí premiérka hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde. O 10.30 h by mala zasadnúť vláda.

9:28 Rokovanie na Úrade vlády skončilo. Figeľ, Dzurinda, Bugár a Sulík odchádzajú. Definitívne sa rozhodne zrejme o desiatej, kedy zasadne Republiková rada SaS.


viskupic2_res.jpgPoslanec Viskupič (Obyčajní ľudia) pripomína, o čo sa hrá.


9:12 Koaličná rada je kompletná. Novinárov poslali do novej budovy Úradu vlády.

9:09 Na Úrade vlády je už aj Richard Sulík. Spolu so šéfom OKS Petrom Zajacom sa pri príchode tvárili vážne, pri žurnalistoch sa nezastavili.

9:07 Obyčajný človek Igor Matovič mierne meškal. Do budovy bežal.

8:58 Na Úrade vlády sa čaká na Richarda Sulíka. Iveta Radičová už je na Úrade vlády. Na výsledky rokovania čaká aj množstvo zahraničných médií, vrátane dvoch nemeckých televízií. Slovensko je poslednou krajinou, ktorá bude schvaľovať zvýšenie eurovalu, Malta ho večer schválila.

8:26 Ak na to máte nervy, sledujte s nami priebeh koaličnej krízy.

Predpokladaný dnešný program: O 9:00 by sa na Úrade vlády by mali by sa stretnúť predsedovia koaličných strán. Premiérka Radičová im povie, či odstúpi alebo počká na výsledok hlasovania o eurovale. Ak všetko pôjde podľa plánu, okolo jednej poobede začne rokovať parlament, ktorý by mal aj dnes hlasovať o rozšírení eurovalu.

Ako sa schvaľoval v Európe euroval (chronológia)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Sodastream sa mení
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 4. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 5. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 6. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 7. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 8. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 369
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 4 608
 3. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 254
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 4 154
 5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 068
 6. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 772
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 688
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na mieste tragickej dopravnej nehody medzi Rákošom a Rákošskou Baňou.

Za volantom sedel čerstvý držiteľ vodičáku.


2 h
Predseda KDH Milan Majerský po zasadnutí Celoslovenskej rady KDH.

Individuálne ľudí z Kresťanskej únie privítajú.


TASR 3 h
Veronika Remišová.

Klus si podľa Kamenického zbytočne pokazil kariéru.


SITA a 1 ďalší 4 h

Kompletná zmena systému dopravy by mala byť ukončená do 20. mája.


TASR 6 h
SkryťZatvoriť reklamu