SME

Ako sa schvaľoval euroval

Slovensko po úspešnom pondelkovom hlasovaní Malty o navýšení a posilnení kompetencií dočasného eurovalu zostáva poslednou krajinou eurozóny, ktorá tieto zmeny ešte neschválila.

(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Slovensko po úspešnom pondelkovom hlasovaní Malty o navýšení a posilnení kompetencií dočasného eurovalu (EFSF) zostáva poslednou krajinou eurozóny, ktorá tieto zmeny ešte neschválila. Hlasovanie sa očakáva dnes popoludní, na úvod začínajúcej sa schôdze Národnej rady.

Euroval pritom ohrozuje budúcnosť koalície. Táto téma zamestnáva predstaviteľov vládnych strán už niekoľko týždňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémom je nesúhlasný postoj SaS, bez ktorej nemá zvyšok vládnych strán dostatok hlasov na schválenie záchranného mechanizmu. Výsledok nepriniesla ani pondelková Koaličná rada, lídri strán sa tak stretnú ešte raz dnes o 9. hodine na pôde Úradu vlády.

SkryťVypnúť reklamu

11. februára 2010 - Prebiehal mimoriadny summit Európskej únie, ktorý sa venoval predovšetkým pomoci Grécku. Slovensko zastupoval vtedajší premiér Robert Fico (Smer).

23. apríla 2010 - Grécko oficiálne požiadalo o aktiváciu mechanizmu finančnej pomoci EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).

1. mája 2010 - Eurozóna a MMF odsúhlasili finančnú pomoc Grécku vo výške 110 miliárd eur.

16. septembra 2010 - Uskutočnil sa mimoriadny summit EÚ. Iveta Radičová (SDKÚ-DS) sa zúčastnila vôbec prvého summitu vo funkcii premiérky, odmietla pritom kritiku, ktorá zaznela na adresu Bratislavy od niektorých úniových predstaviteľov za odmietnutie pomoci dlhovou krízou postihnutému Grécku. SR podľa premiérky podporuje prísnejšie posudzovanie národných rozpočtov. To by malo pomôcť predchádzať dôsledkom prípadného zlého vývoja v niektorých z členských štátov. Zabrániť by to malo opakovaniu gréckej dlhovej krízy.

SkryťVypnúť reklamu

28. novembra 2010 - Európska únia, Európska centrálna banka (ECB) a MMF ukončili rokovania s Írskom o poskytnutí pomoci zo zdrojov týchto inštitúcií na preklenutie zložitého obdobia krajiny. Malo by ísť o úver vo výške 85 miliárd eur.

11. - 12. marca 2011 - Lídri členských krajín eurozóny rozhodli o navýšení Európskeho mechanizmu finančnej stability (EFSF), aby ten v prípade potreby mohli využiť krajiny menovej únie v ťažkostiach až do výšky 440 miliárd eur. Ustanovili aj 500-miliardovú sumu prostriedkov, ktorá bude k dispozícii v Európskom stabilizačnom mechanizme (ESM), platnom od roku 2013.

21. marca 2011 - Slovensku sa v rámci skupiny členských krajín, ktoré sú najmladšími členmi eurozóny, podarilo vyjednať zmenené podmienky podielu príspevkov do ESM. Oznámil to po mimoriadnom zasadnutí ministrov financií eurozóny šéf slovenského rezortu Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Odlišnou metódou, než aká bola aplikovaná v prípade EFSF, by malo Slovensko v budúcnosti ušetriť 1,17 miliardy eur.

SkryťVypnúť reklamu

7. apríla 2011 - Portugalsko požiadalo Európsku komisiu (EK) o finančnú pomoc.

4. mája 2011 - Portugalsko sa dohodlo s EÚ a MMF na podmienkach a výške záchranného úveru. Lisabon tak dostane v priebehu troch rokov 78 miliárd eur. V tejto sume je zahrnutých aj 12 miliárd eur na rekapitalizáciu bánk v krajine.

21. júla 2011 - EÚ a MMF sa dohodli, že Grécku dajú ďalší úver vo výške 109 miliárd eur. O posilnení Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) následne začali hlasovať parlamenty jednotlivých krajín eurozóny. Premiérka SR Iveta Radičová uviedla, že podmienky, ktoré malo Slovensko v rámci európskeho procesu finančnej pomoci pre Grécko, boli naplnené.

17. augusta 2011 - Vládny kabinet schválil doplnenie Lisabonskej zmluvy, potrebné na zriadenie ESM, ktorý má od roku 2013 nahradiť dočasný euroval.

SkryťVypnúť reklamu

22. augusta 2011 - Slovenská republika pristúpi k ratifikácii dokumentov súvisiacich so zmenami v dočasnom a vytvorení trvalého eurovalu ako posledná krajina eurozóny. Po rokovaní lídrov koaličných strán to oznámila premiérka Iveta Radičová.

7. septembra 2011 - Vládny kabinet schválil v poradí už druhý dodatok k medzinárodnej zmluve o EFSF. Ten prvý odsúhlasil ešte v júni, medzitým sa však lídri eurozóny dohodli na ďalších zmenách, ktoré treba do zmluvy zapracovať.

8. septembra 2011 - Koaličná SaS pripravila pre odbornú verejnosť, koaličných aj opozičných poslancov brožúrku zhŕňajúcu dôvody na odmietnutie eurovalu - Euroval, cesta k socializmu. Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík uviedol, že argumentárium na 16 stranách presvedčivo vyvracia všetky „mýty“, ktoré niektorí politici šíria o následkoch prípadného neschválenia eurovalu slovenským parlamentom. Sulík zopakoval odhodlanie za euroval nehlasovať.

SkryťVypnúť reklamu

11. septembra 2011 - Podpredseda SaS, minister hospodárstva Juraj Miškov povedal, že strana SaS dôrazne protestuje proti obvineniam niektorých partnerov z údajného porušenia záverov Koaličnej rady. „Neexistuje žiadna dohoda ani žiadny zápis, ktoré by zakazovali vyjadrovať sa k téme eurovalu. Prípravou brožúry sme chceli ponúknuť racionálne argumenty a tak vyvrátiť nepravdivé obvinenia z populizmu. Naďalej máme záujem o vecnú diskusiu a výmenu argumentov na túto tému s našimi koaličnými partnermi,“ uviedol. Koaliční partneri vytkli SaS prezentáciu brožúrky o nevýhodnosti eurovalu. Predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos uviedol, že liberáli takto porušili sľub nerobiť si na téme eurovalu stranícku kampaň.

12. septembra 2011 - Vládna koalícia sa v Častej ani po maratóne rokovaní nedohodla na podpore eurovalu. Opätovne sa však zhodla na tom, že Slovensko bude o ňom rozhodovať ako posledná krajina. Premiérka Iveta Radičová po rokovaní povedala, že dôveryhodnosť SR voči partnerom v eurozóne a EÚ je dôležitá. „V otázke podpory eurovalu medzi nami nedošlo k dohode. Dohodli sme sa na štátnom rozpočte, reformných zákonoch, ale nie na eurovale,“ vyhlásila premiérka.

SkryťVypnúť reklamu

13. septembra - Strana SaS je podľa predsedu strany Richarda Sulíka zásadne proti spájaniu eurovalu s pádom vlády. „Euroval neznamená pád vlády. Ak padne vláda, nebude to zodpovednosť SaS,“ povedal a dodal, že nevidí dôvod, aby premiérka Iveta Radičová nepokračovala. SaS bude podľa Sulíka pokračovať v koalícii. „Pokračovať budeme. Neodchádzame z koalície. Nebudeme sa hádzať o zem, ani keď sa koalícia spojí pri eurovale s opozíciou,“ povedal.

19. septembra - podľa ministra financií Ivana Mikloša by malo byť hlasovanie o rozšírenom eurovale v NR SR spojené s hlasovaním o dôvere vláde. Povedal to na konferencii o budúcnosti eurozóny v Bratislave. Mikloš tvrdí, že postoj koaličnej SaS je svojím spôsobom vyjadrovaním nedôvery premiérke Ivete Radičovej. Postoj SaS zároveň označil za populizmus, pretože sa hlási k voličsky ľúbivému postoju bez ohľadu na následky, ktoré môžu byť pre Slovensko veľmi negatívne.

SkryťVypnúť reklamu

20. septembra - Osemnásť poslancov strany SaS nepodporí v parlamente zvýšenie eurovalu. Novinárom to povedal pred všetkými poslancami strany jej predseda Richard Sulík. SaS účasťou osemnástich poslancov na tlačovej besede chcela deklarovať jednotu. Keďže SaS postoj k eurovalu nezmenila, koaliční partneri podľa neho vytiahli zbrane najvyššieho kalibru, ako je spojenie hlasovania s vyslovením dôvery vláde či diskusia o predčasných voľbách. Spojenie hlasovania o eurovale s vyslovením dôvery vláde považuje Sulík za útok na premiérku Ivetu Radičovú. Sulík si nevie predstaviť, že by Radičová bola za spojenie hlasovania, pretože je to človek, pre ktorého je slušnosť životný princíp a preto si nedokáže predstaviť, že by prispela k tomu, aby sa vrátila bývalá vláda a Robert Fico.

SkryťVypnúť reklamu

23. septembra - SDKÚ-DS ponúkne podľa člena Prezídia SDKÚ-DS a podpredsedu parlamentného výboru pre financie Ondreja Mateja riešenie situácie pri eurovale. Má ním byť dohoda koalície, že schváli euroval ako systém, ale o konkrétnom uvoľnení peňazí pre konkrétny štát by koalícia rozhodovala znova s tým, že každá strana by mala právo veta.

27. septembra 2011 - Najsilnejšia vládna strana SDKÚ-DS ponúkla svojim koaličným partnerom dodatok ku koaličnej zmluve, ktorou by sa zaviazali schváliť v parlamente zmeny v eurovale a výmenou za to by získali priestor na blokovanie akejkoľvek ďalšej pôžičky konkrétnym krajinám.

28. septembra - Kabinet Ivety Radičovej schválil novelu zákona o špecifických štátnych zárukách. Táto zmena má umožniť navŕšenie podielu Slovenska na zárukách v eurovale tak, ako sa na tom dohodli európski lídri, keďže tento postup si vyžaduje aj zmeny v národnej legislatíve. Ministri zároveň odsúhlasili k návrhu novely skrátené legislatívne konanie. O dodatku k rámcovej zmluve o eurovale sa bude v parlamente rokovať ;na októbrovej schôdzi a ak tento dodatok poslanci schvália, bude pre vykonateľnosť dohôd európskych lídrov nevyhnutné schváliť aj zmeny v národných legislatívach.

SkryťVypnúť reklamu

30. septembra - Strana SaS nebude podľa podpredsedu strany Ľubomíra Galka brániť ostatným krajinám, ktoré chcú za svoje peniaze zachraňovať iné krajiny. „SaS nemá záujem blokovať tento proces. Našou úlohou je brániť peniaze slovenských daňových poplatníkov. Na tom sa nič nezmenilo. My euroval v podobe, v akej je navrhnutý, stále odmietame. Euroval v súčasnej podobe je neprijateľný a SaS ho nepodporí,“ povedal Galko.

4. októbra - SaS súhlasí s časťou kompromisného návrhu o zvýšení objemu eurovalu, ktorý liberálom navrhla premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). „S jednou časťou áno, tá druhá časť pre nás v tejto fáze nie je prijateľná,“ povedal pri príchode na rokovanie Koaličnej rady predseda SaS Richard Sulík. Konkrétnosti o návrhu však Sulík ani ďalší členovia koalície neprezradili. Sulíkovi prekáža stanovisko predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý súhlasí s podporou eurovalu výmenou za politické ústupky. „Premiérka za posledné dni bola veľmi úspešná a dobre pokračovala v Bruseli, ale bohužiaľ Fico pustil do gatí, povedal, že hlasovať bude. Samozrejme v tom momente Brusel stratil motiváciu vážne vyjednávať,“ poznamenal. Podľa šéfa SaS Fico opäť nedodržal slovo a masívne tak poškodil záujmy slovenských daňovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

5. októbra - Predseda SaS Richard Sulík sa odmietol vyjadriť k možným kompromisom pri podpore jeho strany pre navŕšenie eurovalu. "V tejto podobe euroval určite nepodporíme, lebo by masívne poškodil slovenských daňovníkov," zopakoval svoj postoj na tlačovej besede. Podľa neho rokovania, ktoré viedla o eurovale premiérka Iveta Radičová, dobre nasledovali a boli úspešné. "Žiaľ, boli prinajmenšom sťažené," zdôraznil. Sulíkovi záležalo na tom, aby Slovensko o zvýšení eurovalu hlasovalo ako posledné. "To bolo splnené. Koaliční partneri sa zachovali korektne a dohodu dodržali," povedal. Koalícia sa dohodla, že parlament o eurovale bude hlasovať 11. októbra. "Nemám dôvod to naťahovať, bolo by to nekorektné voči iným krajinám," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

6. októbra 2011 - Zriadiť komisiu so zástupcami všetkých parlamentných strán, ktorá by mohla rozhodovať a prípadne blokovať poskytovanie pôžičiek z eurovalu. Takýto návrh riešenia umožňujúceho schválenie zmien v eurovale na rokovaní európskeho parlamentného výboru prezentoval šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. Zároveň však SaS požaduje od svojich koaličných partnerov, aby odmietli účasť Slovenska v ESM, čo zvyšok koalície odmieta.

(tasr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 828
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 517
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 124
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 255
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 753
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 327
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 278
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu