Denník Plus jeden deň zverejnil v pondelok výsledky telefonického prieskumu, ktorý si objednal od agentúry Polis. V piatok a sobotu odpovedalo 902 respondentov z celého Slovenska, či má parlament euroval podporiť.
Podľa 44,8 percenta oslovených by poslanci mali zvýšenie eurovalu schváliť. Odmieta ho 36 percent Slovákov. Zvyšných 19,2 percenta sa nevedelo rozhodnúť.
Prieskum MVK, zverejnený 13. septembra, ukázal, že takmer polovica Slovákov je proti eurovalu (47,6 percenta). Opačný postoj zaujala skoro tretina opýtaných 32,9 percenta. Zvyšných 19,5 percenta sa nevedelo vyjadriť. Názory na vzorke 1038 respondentov agentúra zisťovala od 23. do 29. augusta.
Výskum MVK tiež ukázal, že najväčší podiel zástancov odmietnutia eurovalu má SNS (74,4 percenta). Viac ako polovica (51,2 percenta) sympatizantov strany SaS pokladá odmietnutie eurovalu za správny a zodpovedný krok a približne rovnaký podiel (49 percenta) má takéto hodnotenie v elektoráte Smeru-SD.
Voliči zvyšných koaličných strán majú o niečo rezervovanejší postoj, a to Most-Híd 43,1 percenta, SDKÚ-DS 40,8 percenta a najmenej KDH 36,7 percenta, pričom posledné dve strany sú jediné, kde medzi ich stúpencami prevažujú prívrženci prijatia eurovalu, u SDKÚ-DS 51,8 percenta, u KDH 38,5 percenta.
V rovnakom čase zverejnila agentúra Polis výsledky svojho prvého prieskumu o eurovale. Na otázku, či by mala NR SR schváliť nový euroval odpovedalo kladne 42,2 percenta opýtaných. Spojenie s hlasovaním o dôvere vláde chcelo podľa neho takmer 41 percent Slovákov. Nesúhlasilo 38,2 percenta občanov, stanovisko nevedelo zaujať 21 percent opýtaných. Telefonický prieskum Polis Slovakia vykonala na vzorke 917 respondentov v celej SR od 9. do 11. septembra
Väčšina Slovákov je proti prijatiu tzv. eurovalu, zistil internetový prieskum spoločnosti SANEP ešte v dňoch 22. až 28 augusta na vzorke 862 opýtaných vo veku 16 až 67 rokov.
Podľa neho sa 55,7 % opýtaných nedomnieva, že by mal parlament prijať euroval.
Názor, že euroval nie je nevyhnutným nástrojom na stabilizáciu eurozóny, ktorej výkyvy by sa mohli nepriaznivo prejaviť aj na stave slovenskej ekonomiky, zastáva 49,2 % opýtaných.
Vyše 80 (80,4) percent respondentov má názor, že slovenská ekonomika nie je v takej kondícii, aby si mohla dovoliť garantovať záruky rádovo v miliardách eur pre problematické štáty EÚ, respektíve eurozóny.
Podľa výsledkov sa 49,3% opýtaných nedomnieva, že by neschválenie eurovalu mohlo viesť až k ohrozeniu eura, a tým pádom aj k priamemu ohrozeniu slovenskej ekonomiky.
Viac ako polovica respondentov (51,2%) nepovažuje za nutné, aby Slovenská republika prijala schválením eurovalu zodpovednosť za stabilizáciu eurozóny.
Podľa mienky 52,4 % respondentov by mala súčasná predsedníčka vlády Iveta Radičová spojiť návrh na schválenie eurovalu s hlasovaním o dôvere k vláde.
Väčšina opýtaných (47,7 %) taktiež zdieľa názor, že by najsilnejšia opozičná strana SMER-SD nemala euroval podporiť.
Autor: bum

Beata
Balogová
