Spájanie kľúčového rozhodnutia či reformy s hlasovaním o dôvere vláde je síce extrémny, no vo svete nezriedkavý politický ťah.
BRATISLAVA. Pred rokom prežil takéto hlasovanie spojené s tvrdými rozpočtovými škrtmi napríklad taliansky premiér Silvio Berlusconi, podobný postup využili už i naši politici.
Naposledy po ňom siahol v roku 2007 premiér Robert Fico (Smer), keď po odvolaní ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu pre pozemkové škandály hrozilo HZDS odchodom z vlády.
Po opakovaných emotívnych stretnutiach šéfa HZDS Vladimíra Mečiara s Ficom sa koaliční lídri dohodili, že osud kabinetu spoja s hlasovaním o štátnom rozpočte. Za ten napokon zdvihlo ruku všetkých 85 koaličných poslancov a vládna kríza skončila.
Podobným krokom sa vyhrážali politici i dávnejšie. V roku 2001 takýto postup navrhovala časť politikov v prvej vláde Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) pri spore o počet krajov.
Nápad sa už ale objavil aj v tomto volebnom období. Predseda KDH Ján Figeľ navrhol, aby sa problematická voľba generálneho prokurátora spojila s hlasovaním o dôvere vláde.

Beata
Balogová
