BRATISLAVA. V európskych štátoch proti eurovalu vystupovali najmä nacionalistické, extrémne strany. Len v menšom počte to boli aj štandardné pravicové a centristické strany.
Výnimkou je Taliansko, kde vláda spojila hlasovanie o dôvere s eurovalom, preto ho opozícia nepodporila.
Z vládnej analýzy, ktorú spomenul na finančnom výbore pred poslancami minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ), vyplýva, že vzorovými krajinami čo sa týka hlasovania bola Malta a Cyprus, kde ani jeden poslanec nebol proti.
Vo Francúzsku bol jediným odporcom nacionalistický Front National vedený Marine Le Penovou.
V Nemecku hlasovalo za 523 z 598 členov Bundestagu, proti bolo všetkých 70 poslancov krajne ľavicovej strany Die Linke, potom niekoľko politikov naprieč politickým spektrom.
V Holandsku išla proti eurovalu strana PVV Geerta Wildersa, extrémistu s protiislamskou rétorikou, ktorý presadzuje zákaz minaretov. Nakoniec euroval prešiel 96 hlasmi zo 150.
Kto ako hlasoval:Nemecko523 z 598 za. Za euroval nehlasovalo 11 poslancov frakcie CDU/CSU, 4 poslanci FDP, 5 poslancov SPD, 1 poslanec Strany zelených (proti, zdržali sa alebo neprítomní).
Proti hlasovalo všetkých 70 poslancov ľavicovej protestnej strany Die Linke.
FrancúzskoProti bol iba nacionalistický Front National vedený Marine Le Penovou.
TalianskoTaliansko schválilo rozšírenie EFSF spolu s úsporným balíčkom a hlasovaním o dôvere vlády. Preto hlasovala proti celá opozícia. Za bolo 316, proti 302.
ŠpanielskoProti boli len poslanci frakcií ERP, ICV (dve ľavicové katalánske strany), a Izquierda Unida (Zjednotená Ľavica, niečo ako Die Linke v Nemecku)
HolandskoZa bolo 96 zo 150 poslancov. Proti bola strana PVV Geerta Wildersa a ľavicoví („far left“) Socialisti.
RakúskoZa boli SPÖ, ÖVP, Zelení.
Proti bolo FPÖ, BZÖ. BZÖ chcelo referendum.
BelgickoProti bola nacionalistická Flaams Belang a libertariánska LDD.
GréckoZa hlasovalo 183 poslancov z 221 prítomných (celkovo má parlament 300 poslancov), proti bolo 38 (pravdepodobne komunistická strana, ale toto nemôžem potvrdiť). Opozičná Opozičná Nea Dimokratia podporila EFSF.
FínskoZa bolo 103, proti 66. Vládne strany hlasovali za. Opoziční Praví Fíni, Centristická strana a Ľavicová aliancia bola proti.
ÍrskoParlament hlasoval pomerom 91 za, 22 proti. Proti boli nezávislí poslanci, Socialisti, a dve ľavicové združenia „Workers and Unemployed Action Group“ a „People Before Profit Alliance“.
EstónskoZo 101 poslancov hlasovalo 59 za, 18 proti. Proti hlasovala opozičná Centristická strana (Eesti Keskerakond). Ostatní neprítomní alebo sa zdržali.
LuxemburskoDetaily hlasovania mi nie sú známe, žiadna politická strana však nebola proti, EFSF nebol v Luxembursku politickou témou.
PortugalskoSúhlas parlamentov nebol potrebný.
SlovinskoParlament schválil rozšírenie EFSF po páde vlády. Z 90 poslancov bolo 49 za, 4 proti (Slovinská národná strana) a 24 (opozičná Slovinská demokratická strana, ktorá kritizovala EFSF) sa zdržalo.
MaltaŽiadna strana nebola proti.
CyprusProti nehlasoval žiaden poslanec.
SPRESNENÉ 20:06
Text sme spresnili po upozornení Ivana Kuhna.

Beata
Balogová
