BRATISLAVA. Euroval Slovensko odsúhlasí na druhý raz, alebo ho Nemecko s ďalšími krajinami eurozóny obíde, myslí si Miguel Otero-Iglesias z parížskej ESSCA School of Business.
Druhou možnosťou podľa neho je, že krajiny eurozóny vylúčia Slovensko z valu. „Podpíšu nový kontrakt bez Slovenska. Do budúcnosti to znamená, že v prípade akýchkoľvek problémov bude Slovensko osamotené pri ich riešení.“
Opovážlivé ignorovanie
„Slovensko bude jedinou krajinou, ktoré bude euroval ignorovať. Je opovážlivé povedať nie. Slovensko nie je kľúčový hráč v tejto hre,“ upozorňuje Otero-Iglesias na našu pozíciu v Európskej únii.
Dnes, keď svetové médiá sledujú dianie okolo hlasovania v poslednej krajine eurozóny, ktorá neschválila Euroval, to už nie je iba záležitosťou Európy, ale je tu obrovský tlak zo zvyšku sveta nájsť riešenie a stabilizovať trhy.
„Symbolicky to bude pôsobiť ako hrozba, že krajina ako Slovensko nesúhlasí s podporou mechanizmu na finančnú stabilitu, ktorá je teraz rozhodujúca pre stabilitu eurozóny, Európskej únie a sveta.“
Ak dnes Slovensko povie nie eurovalu, vyšle tým veľmi nebezpečné posolstvo svojím európskym partnerom a zhodí imidž únie pred svetom. „Svet očakáva od Európy spoločný prístup v riešení, jednotné konanie,“ povedal analytik, ktorý v minulosti pôsobil na katedre medzinárodných vzťahov oxfordskej Brookes University.
Trhy dnes nepadnú
Trevor Neil, manažér Hedge fondu z anglického Technical Analyst BETA Financial Learning & Development Ltd. si nemylí, že trhy hlasovanie nejako ovplyvní. Vysvetľuje to tým, že brookeri na trhoch vedia, aké je ťažké získať dohodu naprieč celým spektrom krajín pri takýchto zložitých dohodách. „Zablokovanie eurovalu Slovenskom by nemalo destabilizovať trhy viac, ako sú už teraz..“
„V tejto chvíli sa trhy správajú veľmi iracionálne na to, aby sa dalo povedať, že trhy prudko zareagujú. Slovensko však nie je Holandsko. Ak by takáto situácia vznikla v Holandsku, potom by sa trhy rozkývali,“ myslí si Otero-Iglesias. Hovorí, že ľudia na Wall Street, vo Frankfurte či v Londýne nerozumejú, prečo Slovensko robí obštrukcie pri eurovale.
“Je peknou myšlienkou nesúhlasiť s podporou eura, ale čo potom Slovensko schvaľovalo, keď prijalo euro za svoju menu? Teraz musí platiť cenu za jeho prijatie. Svojím podpisaním a súhlasom sa zaviazalo „chrániť svet“, keď to bude potrebné,“ povedal Neil.
Zahlasovanie za by malo podľa Neila krátkodobo pozitívny efekt na trhy, odmietnutie krátkodobý negatívny dopad. „V súčasnosti sú aktuálne oveľa väčšie témy, ktoré budú rozhodujúce. Euroval iba bude meškať,“ hovorí Neil.

Beata
Balogová
