Poslanci SaS do poslednej chvíle dúfali, že príde ponuka, ktorá ich udrží vo vláde.
BRATISLAVA. Poslanci SaS očakávajú, že euroval strane v prípadných predčasných voľbách neuškodí. Koaliční partneri si naopak myslia, že postoj SaS poznačí celú pravicu.
Poslanec SaS Martin Poliačik hovorí, že jeho strana nie je len na jedno použitie a nečaká ju osud ANO alebo SOP. „SaS bude na politickej scéne dlhodobo, nielen na jedno volebné obdobie,“ povedal.
Jeho kolega Juraj Droba tvrdí, že SaS si svojím konaním nezavrela dvere do budúcej koalície. „Vždy po voľbách sa nanovo rozdávajú karty.“ Pravica podľa neho môže v súčasnej koalícii a bez Smeru pokračovať ďalej.
Vymenili by aj premiérku
Krátky príbeh
Strana SaS
vznikla len rok pred parlamentnými voľbami 2010, zaujala liberálnymi témami, ktoré prezentovala najmä na internete, vo voľbách získala 12,14 percenta hlasov a stala sa druhou najsilnejšou vládnou stranou.
Politici SaS do poslednej chvíle verili, že sa stane niečo, čo pádu vlády zabráni.
„Viem si predstaviť niekoľko scenárov ako pokračovať,“ hovoril Droba. SaS, SDKÚ, KDH a MostHíd podľa neho môžu ísť ďalej bez Ivety Radičovej ako premiérky.
„Ak partneri prídu s rozumným návrhom na premiéra, prečo nie.“ Takou premiérkou by podľa Drobu mohla byť aj dnešná ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ.
Dohodu čakal do poslednej minúty aj Poliačik. Čakal na ponuku, ktorá by SaS umožnila hlasovať za val aj za dôveru Radičovej.
Kollár: S KDH sa neporovnávame
Šéf finančného výboru Jozef Kollár z SaS hovorí, že súčasná situácia sa nedá porovnávať s pádom druhej Dzurindovej vlády.
Vtedy KDH spôsobilo predčasné voľby svojím odchodom z koalície pre zmluvu s Vatikánom o výhrade vo svedomí.
„Je to omnoho zásadnejšie rozsahom, dosahmi,“ poznamenal Kollár. Rovnako ako minister obrany Ľubomír Galko z SaS tvrdil, že za koniec vlády môže zvyšok koalície, lebo umožnil spojiť hlasovanie o vale s dôverou vláde.
KDH viní SaS
„Pád vlády nebude vinou SaS? A koho, Marťanov?“ pýtal sa poslanec KDH Alojz Přidal.
Väčšina koaličných poslancov sa v utorok s politikmi SaS nebavila alebo sa vzájomne napádali v rozprave.
„Zrejme svoju povinnosť voči miliónom ľudí od začiatku nepochopili a zdá sa, že ich neuznali hodnými vznešenosti svojich liberálnych ideálov,“ hovoril šéf klubu KDH Pavol Hrušovský.
Občas sa v rozprave pridali k SaS členovia OKS. Aj oni pripomínali nevýhody eurovalu. „Navrhujem ako logo eurovalu čierneho Petra,“ reagoval Ondrej Dostál na argumenty, že Slovensko nemôže byť jediná krajina, ktorá zvýšenie valu neschváli.
Z SaS si v utorok na stretnutí finančného výboru parlamentu robil žarty minister financií Ivan Mikloš.
Kým s poslancami čakali na predsedu výboru Kollára, prirovnal šéfa SaS Richarda Sulíka k vodičovi, ktorý ide po diaľnici a keď z rádia počuje, že na ceste je auto v protismere, uhýbajúc volantom to komentuje: „Keby jedno, ale všetky.“

Beata
Balogová
