Vie, kto sú Obyčajní ľudia, hoci je u nás prvýkrát. Korešpondentka britského denníka Guardian Helen Pidd. Členom strany Richarda Sulíka nepovie inak ako rebeli.
Čo hovoríte na rozpravu o eurovale v slovenskom parlamente?
„Myslím, že je naozaj obdivuhodné, že v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami ste taká malá krajina a teraz celú úniu držíte v rukách. Angela Merkelová a zrejme aj všetci ostatní čakajú, čo sa tu udeje. Aj keď väčšina expertov sa zhoduje, že euroval prejde aj u vás, i tak je obdivuhodné všetko, čo sa tu deje.“
Napísali ste doteraz niečo o Slovensku?
„Nie, myslím že nie. Raz som písala o Slovinsku, ale rozumiem, že to sú dve úplne iné krajiny. Je to hádam prvýkrát, keď píšem o Slovensku, takmer sa mu nevenujeme. Pracujem v Berlíne a mám sa venovať aj východnej Európe, doteraz som však nemala možnosť k vám prísť.“
Nakoľko dôležitý je váš článok pre zajtrajšie vydanie Guardianu?
„Nebude to na titulnej strane, pretože viete sme také malé Ostrovy. Euro pre nás nie je taká dôležitá téma, u nás ho nemáme. Myslím, že to nie je správny pohľad, to, že nie sme v eurozóne, nie je dôležité. Ale bude to veľká story, ale zrejme nie na titulku.“
Je z pohľadu vašich novín dôležité už len to, že ste tu?
„Áno, poslali ma sem, redakcia zaplatila prekladateľku, stálo to dosť peňazí. Pomohla mi aj porozprávať sa s ľuďmi na ulici. Ľudia, s ktorými som sa chcela rozprávať, po anglicky nevedeli, chcela som bežných ľudí naozaj z ulice či z obchodu s kozmetikou."
Prekladateľka vám preložila aj rozpravu politikov, čo hovoríte na ich argumenty?
„Bolo tu veľmi veľa prejavov, a mám pocit, že aj pomerne veľa zaujímavých myšlienok. Ale nerozumiem tomu, prečo to trvá tak dlho, keď sa vzájomné pozície vašich politikov vôbec neposúvali. Vyzeralo to celé trošku ako formalita. Posuny v názoroch napríklad Obyčajných ľudí alebo strany rebelov Richarda Sulíka som si nevšimla.
Čo si myslíte o tom, čo hovorí strana Richarda Sulíka?
„Absolútne rozumiem človeku, ktorý si domov prinesie 350-eurovú mesačnú výplatu a potom musí čítať všetky tie titulky o záchrane Grécka, kde ľudia zarábajú niekoľkonásobne viac. Dokážem to pochopiť, ale stále je tu druhá strana. Ľudia hovoria, že keď sa pozriete na Slovensko dnes a pred desiatimi rokmi je to veľký rozdiel. Benefit spoločnej Európy pomohol aj vám. To hovorí zase Iveta Radičová, nemôžeme byť v Európe len v dobrých časoch, ale aj v tých zlých, to je ako manželstvo.“

Beata
Balogová
