SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Minúta po minúte (streda): Smer podporí euroval, voľby budú 10. marca

Tri koaličné strany sa dohodli so Smerom na podpore eurovalu a predčasných voľbách.

Tri koaličné strany sa museli dohodnúť so Smerom.Tri koaličné strany sa museli dohodnúť so Smerom. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Udalosti po páde vlády sledujeme minútu po minúte aj vo štvrtok.

19:19 Vládny kabinet mimoriadne zasadne vo štvrtok 13. októbra. Ministri sa zídu o 11.00, aby prerokovali návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia, ako aj jeho skrátené legislatívne konanie.

19:00 Iveta Radičová by podľa politológa Tomáša Koziaka mohla ísť do marcových volieb s vlastnou stranou. Podľa neho totiž Radičová nebola "najpozitívnejšie prijímaná" v rámci vlastnej strany.

18:53 Podľa podpredsedau Európskej komisie Maroša Šefčoviča dnešná intenzívna komunikácia so slovenskými politikmi čiastočne upokojila napätie, ktoré vzniklo v utorok večer po hlasovaní v Národnej rade SR.

18:47 Ministri za stranu SaS nemajú podľa vlastných slov dôvod utekať z vlády. Upozornil na to minister kultúry Daniel Krajcer.

18:23 Lídri SDKÚ, KDH a strany Most-Híd nevedia odpovedať jasne, či vládu povedie do konania predčasných volieb 10. marca 2012 Iveta Radičová. "Čo sa týka vlády, tá bude aj v rukách prezidenta republiky, ktorý predpokladám začne po návrate konať tak, ako mu ukladá ústava Slovenskej republiky. Nevidím dôvod na nejaké špekulácie," povedal Figeľ.

18:22 "Utorkové hlasovanie SaS o eurovale spojené s hlasovaním o dôvere kabinetu Ivety Radičovej (SDKÚ) bolo flagrantné porušenie koaličnej dohody, ktoré ju vlastne zlikvidovalo," vyhlásil predseda strany KDH Ján Figeľ.

17:50 Vláda schválila zmeny v eurovale a návrh poslala do parlamentu.

17:47 "Preto, aby sme zabezpečili stabilizáciu pomerov v krajine, predišli ďalším možným škodám, sme podporili tento návrh," reaguje strana Most-Híd v oficiálnom stanovisku na schválenie predčasných volieb. Tie strana označila aj za cenu, ktorú museli zaplatiť, aby bol schválený euroval.

17:31 "Všetky tromfy v ruke má Róbert Fico. Tak to aj urobil - najskôr dohoda na predčasných voľbách, potom schválenie eurovalu," povedal pre televíziu TA3 politológa Ján Baránek. Ten tiež uviedol, že strana SaS bude mať navždy v očiach voličov nálepku strany, ktorá rozbila koalíciu.

17:28 Austrálsky denník Sydney Morning Herald prirovnal Slovensko k "myši, ktorá revala".

17:25 Občianska konzervatívna strana (OKS) do predčasných parlamentných volieb určite pôjde. Peter Zajac, predseda strany, ktorú dnes opustil František Šebej, však ešte nevie, v akej formácii sa OKS na voľbách zúčastní - či ako samostatná jednotka alebo v rámci iného politického subjektu.

17:25 Ministri opätovne schválili a poslali do parlamentu návrh na uzavretie dodatku k medzinárodnej zmluve o dočasnom eurovale (EFSF).

17:24 Podľa politológa Jána Baráneka je marec zlým volebným termínom, pretože nepriaznivé počasie môže sťažiť kampaň a prejaviť sa na nezáujme voličov.

17:20 "Myslím si, že je možné, aby sa euroval schválil zajtra," povedal na záver Mikuláš Dzurinda.

17:19 "Keď niekto zvalí vládu a tvári sa, že sa nič nestalo, je to prinajmenšom zvláštne," povedal Ján Figeľ pred novinármi.

17:15 Strana Smer sa podľa Jána Slotu pridala k tým stranám, ktorých jediným spoločným menovateľom je zrada vlastných občanov a prisluhovanie európskym politickým formáciám.

17:14 "Vláda práve schválila návrh rozpočtu," povedal na tlačovej besede Ján Figeľ z KDH.

17:13 "Po včerajšom zvalení vlády stranou SaS, sme museli zaplatiť politickú cenu a tou sú predčasné voľby. Dá sa povedať, že koaličná zmluva ako taká fakticky neexistuje. Všetko aj v parlamente budeme musieť znovu zvážiť," povedal predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

17:12 "Dohodli sme sa, že ako prvý bod prebiehajúcej schodze NRSR prerokujeme skrátenie tohto volebného obdobia," povedal na tlačovej konferencii Mikuláš Dzurinda.

17:07 Program októbrovej schôdze Národnej rady bude podľa šéfa parlamentného ústavnoprávneho výboru a poslanca za KDH Radoslava Procházku oklieštený. Rokovanie by malo pokračovať vo štvrtok popoludní.

"Určite dôjde k redukcii programu tejto schôdze, a to tak na strane vládnych návrhov zákonov, ako aj na strane poslaneckých návrhov zákonov," skonštatoval Procházka pre agentúru SITA.

To, čo z programu vypadne a čo v ňom zostane, bude známe po rokovaní grémia, ktoré bude schôdzi predchádzať.

Matovič pôjde do volieb s vlastnou stranou

17:00 Igor Matovič potvrdil, že Obyčajní ľudia budú v predčasných voľbách kandidovať ako samostatná politická strana.

16:42 SaS nebude proti konaniu predčasných volieb robiť žiadne obštrukcie. "Pokiaľ bude existovať všeobecný súhlas, my s tým problém mať nebudeme," uistila hovorkyňa Sulíka Tatiana Tóthová.

16:41 Na otázku, či bude Smer ochotný podporiť štátny rozpočet, Robert Fico odvetil, že túto vládu nepovažuje za dobrú.

"Jej rozhodnutia nepovažujeme za správne pre Slovensko, nemôžeme preto podporiť návrh z dielne pravicovej vlády a pri schvaľovaní rozpočtu sa budeme správať ako typická opozičná strana," dodal.

16:40 Či bude Smer akceptovať Ivetu Radičovú na poste premiérky až do volieb, Fico priamo nepovedal. Fico tiež neprezradil, či podporí odvolanie Richarda Sulíka z postu predsedu parlamentu, keďže tento akt prebieha v rámci tajných volieb.

16:15 Ministri SaS sa vrátili na rokovanie vlády. Na začiatku rokovania dostali podľa hovorkyne strany od premiérky istý návrh, o ktorom sa potrebovali poradiť, a preto požiadali o prestávku a odišli z budovy Úradu vlády.

Predčasné voľby budú 10. marca 2012

16:05 Robert Fico na tlačovej konferencii oznámil, že so stranami SDKÚ, KDH a Most vznikla dohoda o ďalšom postupe.

Zajtra bude do parlamentu predložený vládny návrh o konaní predčasných volieb, ktoré by sa mali uskutočniť 10. marca 2012. Euroval bude s pomocou Smeru najneskôr do piatku schválený.

"Zajtra, najneskôr v piatok budú vyvodené politické dosledky z toho, že vládna koalícia nevie vládnuť," povedal Fico. Smer zostáva podľa neho do posledného dňa v opozícii.

15:54 Fico a Dzurinda sa dohodli, že euroval s pomocou Smeru schvália do piatku, informuje Čas.sk

15:50 Predčasné parlamentné voľby by sa mali konať 10. marca. Napísal to na svojej internetovej stránke denník Pravda s odvolaním sa na zdroj blízky vládnej koalícii.

15:47 Predseda Smeru Robert Fico podľa informácií SME o pár minút ohlási dohodu na predčasných voľbách. Do volieb bude premiérkou Iveta Radičová, vo vláde už bez ministrov SaS, ktorých má prezident odvolať z funkcií hneď po návrate z Jakarty.

Ministri SaS z rokovania vlády odišli

15:45 Ministri SaS Daniel Krajcer, Jozef Mihál a Ľubomír Galko odišli po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou z vlády. Kabinet začal rokovať až potom.

15:30 V koalícii stále existuje priestor na dohodu ohľadom podpory navýšenia eurovalu. Myslí si to nezávislý poslanec Igor Matovič, ktorý vyzval koalíciu na ďalšie rokovania.

"Myslíme si, aj keď je 5 minút po 12-tej, je reálny priestor na dohodu, ale musia všetky štyri koaličné strany opustiť svoje ješitné pozície, ktoré zastávajú, odložiť emócie bokom, vrátiť sa späť k zdravému rozumu a zistia, že my na vládnutie nepotrebujeme Roberta Fica (Smer)," odkázal koalícii.

15:28 Druhé hlasovanie o navýšení eurovalu a následnom schválení záchranného mechanizmu predseda SaS nepovažuje za samozrejmosť. Zdôraznil, že slovenský parlament sa už k veci raz odmietavo postavil.

„Dúfam, že nečakajú všetci, že Slovensko bude dovtedy hlasovať, kým výsledok nebude taký, ako si Brusel želá,“ poznamenal.

Momentálna situácia, keď sa vláda a parlament chystajú na opätovné hlasovanie o eurovale, Sulíkovi pripomína Írsko, ktoré opakovalo hlasovanie o zmluve z Nice aj o Lisabonskej zmluve.

15:22 Daňovo-odvodová reforma môže byť napriek pádu vlády podľa ministra práce Jozefa Mihála z SaS schválená na aktuálnej parlamentnej schôdzi.

Českého premiéra pád vlády mrzí

15:05 Pád slovenskej vlády nás trápi a mrzí, ale rešpektujeme ústavné procedúry svojich susedov, reagoval v český premiér Petr Nečas na utorkové dianie na slovenskej politickej scéne. Z pádu kabinetu Ivety Radičovej nemá Nečas žiadnu radosť.

"Pre nás to nie je priaznivá správa, plne ale rešpektujeme ústavné procedúry našich slovenských susedov," povedal Nečas po rokovaní vlády. "Došlo k tomu vo vláde, s ktorou sme mali blízke vzťahy. Slovensko je súčasťou eurozóny a vyplývajú mu z toho určité záväzky," dodal premiér.

14:57 Rozhodujúce, čo Slovensko potrebuje, je obnovenie politickej stability a funkčná vláda, ktorá bude zodpovedne zastupovať záujmy Slovenska v zahraničí. Vyjadril pre TASR svoje stanovisko k súčasnej situácii na Slovensku predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.

14:42 "Odvolávať niekoho odvolávaného, to je vlastne negácia, čiže by nás vlastne vymenovali naspäť," konštatoval Galko. "Za mňa môžem povedať, že ja nikam odstupovať nebudem. Pádla vláda, nie parlament... My nezvykneme odchádzať z bojového poľa len tak," povedal Sulík.

14:29 Podpredseda Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente Hannes Swoboda vyhlásil, že hlasovanie slovenského parlamentu bolo odmietnutím "rozdelenej a neúspešnej vlády."

Swoboda vo svojom podpornom stanovisku pre stranu Smer uviedol, že Slovensko je na prahu nových volieb, pričom potrebuje silnú, stabilnú a proeurópsku vládu.

14:14 "My, ministri, ideme teraz na vládu s tým, že ideme podporiť návrh štátneho rozpočtu. Sme ochotní rokovať, naďalej však platí, že so Smerom nie," povedal minister kultúry za SaS Daniel Krajcer.

14:11 Strana SaS na tlačovej besede opäť obhajuje svoj postoj k eurovalu. Sumarizuje kompromisy, ktoré ponúkli koalícii. Sulík tvrdí, že nie je proti euru, ani Únii, ale žiada dodržiavanie pravidiel. Odmietol, že by boli stranou euroskeptikov.

14:02 Predčasné voľby by boli najserióznejším a najčestnejším riešením vzniknutej politickej situácie na Slovensku. Je o tom presvedčený predseda SNS Ján Slota.

13:48 Mikuláš Dzurinda zrušil pracovnú cestu do dvoch afrických štátov - Južného Sudánu a Kene. Práve v Keni mal ako minister zahraničných vecí podpisovať dohodu o vzájomnej spolupráci v kultúrnej oblasti.

13:44 Predseda SMK József Berényi označil za nepochopiteľné, že koalícia spojila hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde. Jeho strana sa už pripravuje na predčasné voľby.

13:26 Lídri troch vládnych strán SDKÚ, KDH a Mosta-Híd rokujú od 12.30 h. s predsedom opozičného Smeru Robertom Ficom.

Lídri Únie: Povzneste sa nad politické ciele

13:20 Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda eurokomisie José Manuel Barroso v spoločnom stanovisku k situácii na Slovensku vyzvali všetky politické strany na Slovensku, aby sa "povzniesli nad krátkodobé politické ciele a využili nasledujúcu príležitosť na to, aby zabezpečili urýchlené prijatie novej dohody".

13:18 Štrajk učiteľov najbližšie mesiace nehrozí. Rokovať o svojich požiadavkách budú školskí odborári zrejme až s novou vládou.

13:13 Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč považuje utorkové rozhodnutie parlamentu za zlý signál smerom do vnútra Slovenska aj vo vzťahu k Európskym inštitúciám.

Predseda združenia sa listom obrátil na predsedov parlamentných politických strán, aby spoločne diskutovali o finančných dopadoch situácie na samosprávy, hlavne vo vzťahu k schváleniu rozpočtu na rok 2012.

12:47 Prezident Ivan Gašparovič sa vráti z Indonézie na Slovensko zajtra.

12:37 Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský vidí ako najpravdepodobnejšiu možnosť po páde vlády predčasné voľby. Povedal študentom z Levíc, ktorí prišli do Národnej rady na exkurziu. Takýto scenár predpokladá aj poslanec SDKÚ, ktorý nechcel byť menovaný.

"Slovensko nemá skúsenosti s nejakými úradníckymi vládami. Mohla by vzniknúť vláda zo strán, ktoré majú väčšinu v parlamente, ale nechcem o tom polemizovať," povedal Hrušovský.

Farage gratuluje Slovensku

12:20 Líder britských euroskeptikov Nigel Farrage, ktorý pôsobí aj ako poslanec Európskeho parlamentu zagratuloval Slovensku k neschváleniu eurovalu.

12:06 Ministri budú opäť schvaľovať euroval. Vláda má návrh na programe popoludňajšieho rokovania. Ide o úplne identický návrh, aký v utorok parlament odmietol.

12:04 Slovákov teraz napadnú ako nezodpovedných hrobárov eura z divokého východu. Určite ich prinútia hlasovať o eurovale ešte raz, podobne ako Írov o Lisabonskej zmluve.

Už ďalšie dni však veľmi pravdepodobne ukážu, že euroval má alternatívu - krach Grécka a rekapitalizáciu bánk. Presne to, čo presadzovala Bratislava predtým než ju Brusel zomlel. Píše v komentári na českom servere lidovky.cz Lenka Zlámalová.

11:53 Až do vymenovania novej vlády prezidentom republiky Ivanom Gašparovičom bude riadiť štát súčasný kabinet. Aj pred týmto okamihom však môže zmeny vo vláde iniciovať premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Pre TASR to povedal právnik z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied Dušan Nikodým.

Ak predsedníčka vlády Iveta Radičová požiada o uvoľnenie niektorých členov vlády, napríklad nominantov SaS, z funkcií, prezident jej podľa Nikodýma pravdepodobne vyhovie. Inak však bude súčasný kabinet fungovať až kým prezident nevymenuje novú vládu.

Euroval rozložil aj OKS

11:44 Podpredseda OKS František Šebej vystúpil zo strany. Straníckej knižky sa vzdal potom, ako jediný z OKS hlasoval za euroval a súčasne vyjadril dôveru vláde.

11:40 Pád vlády môže zamiešať obsadením poslaneckých klubov. Krnáč môže prísť o stoličku v NBÚ aj parlamente.

11:30 Poslanci SaS napriek tomu, že včera nehlasovali za dôveru vlády, veria v jej pokračovanie v pozmenenom zložení. "Partneri podľahli emóciám, keď sa to upokojí, nájdu správnu cestu na riešenie tohto problému a budeme pokračovať v reformách," povedal poslanec SaS Kamil Krnáč.

11:28 Sociológ tvrdí, že ak Iveta Radičová zostane v strane SDKÚ, svoju úlohu v politike dohrala dvojnásobne.

10:45 Slovensko je kvôli automobilovému priemyslu závislé od európskeho odbytu a preto si ani jedna budúca vláda nemôže dovoliť odmietnuť záchranný balík únie, tvrdí hlavný analytik maďarskej banky OTP Gergely Tardos.

10:42 Pád vlády na Slovensku neznamená úplný krach európskeho záchranného fondu v celej Európskej únii. Hneď, ako bude sformovaný nový kabinet, sa fond schváli, povedal v stredu pre agentúru Mediafax český minister financií Miroslav Kalousek.

10:35 Ak predseda Národnej rady SR Richard Sulík nezareaguje na výzvu premiérky Ivety Radičovej a neodstúpi, parlament ho pravdepodobne odvolá z funkcie. Odvolanie Sulíka z postu šéfa NR SR potvrdili viacerí politici koalície.

10:20 Schôdzka Róberta Fica, Mikuláša Dzurindu, Jána Figeľa a Bélu Bugára sa podľa informácií SME uskutoční najskôr pred obedom. Miesto aj čas zatiaľ taja, nie je ani jasné, či bude zo stretnutia výstup pre novinárov. O ďalšom postupe rokuje vedenie Smeru.

10:12 V parlamente je dnes prázdno. Po chodbách sa pohybuje zopár poslancov a školská výprava. Rokovanie v noci prerušilo poslanecké grémium, ktoré sa rozhodlo, že schôdza bude pokračovať zajtra (vo štvrtok) od obeda. Vtedy sa opäť stretne poslanecké grémium.

Na slovenské nie eurovalu reagujú médiá i politici

10:05 Telegraph: Sulík je hrdinom nespokojných Európanov. Sulík podľa britského denníka vyjadril nespokojnosť mnohých z toho, že pokiaľ ide o Grécko, sú Slováci konfrontovaní s krajinou, ktorá porušovala pravidlá namiesto toho, aby prinášala obete.

9:00 Merkelová očakáva ratifikáciu eurovalu do summitu lídrov Únie.

8:00 Rakúsko naďalej očakáva, že posilnenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) prejde ešte tento mesiac aj so súhlasom Slovenska. Rakúsky minister zahraničných vecí Michael Spindelegger vyjadril v utorok poľutovanie nad tým, že euroval sa na Slovensku stal rukojemníkom domácej politiky.

7:00 Slovensko drží eurozónu ako rukojemníka, píše Washington Post. Slováci šokovali Európu, tvrdí nemecký Bild. Tak reagujú svetové médiá na neschválenie eurovalu a pád slovenskej vlády.

6:30 Gašparovič ruší program v Ázii a vracia sa na Slovensko. Prezident SR Ivan Gašparovič tak reagoval na nočné hlasovanie poslancov Národnej rady SR, v ktorom padla vláda Ivety Radičovej a poslanci neschválili ani zvýšenie objemu slovenských záruk v eurovale.

Ako padla vláda sme sledovali minúta po minúte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 410
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 067
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 700
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 4 110
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 272
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 810
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 787
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 673
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


2 h
Výbuchy na ruskej vojenskej základni na Kryme.

Súhrn správ z vojny na Ukrajine.


57m
Peter Schutz.

Na kalamitné situácie sa musia pripraviť aj majitelia výnimky.


5m

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 13 h

Neprehliadnite tiež

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


2 h
Okolie Dómu sv. Alžbety sa má stíšiť.

Termín pohrebu v Košiciach je známy.


3 h
Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

Námestník generálneho prokurátora nariadil bezodkladne rozhodnúť vo veci sťažnosti vyšetrovateľa.


SITA 3 h
Peter Visolajský pred rokovaním zdravotníkov s premiérom Hegerom.

Jedna požiadavka odborov je splnená, zostáva sedem, vyhlásil šéf lekárskych odborov.


TASR 4 h
SkryťZatvoriť reklamu