SME

Haulík: Radičová stratila vplyv na rozhodovanie

Sociológ tvrdí, že ak Iveta Radičová zostane v strane SDKÚ, svoju úlohu v politike dohrala dvojnásobne.

Premiérka Iveta Radičová po vyslovení nedôvery vláde.Premiérka Iveta Radičová po vyslovení nedôvery vláde. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Iveta Radičová stratila utorňajším pádom vlády vplyv na zásadné rozhodovanie v politike. Tvrdí to sociológ Pavel Haulík.

"Mala váhu ako premiérka, ale o to prišla a nie je ani predsedníčkou vlády, takže svoju úlohu včera dohrala. Ak zostane v SDKÚ, svoju úlohu dohrala dvojnásobne," povedal agentúre SITA Haulík.

Vybudovanie vlastnej strany je podľa sociológa nad jej sily. "Jednak je vyčerpaná uplynulými udalosťami a jednak aj osobnostne, jej fungovanie ukázalo, že nemá výbavu na to, aby mohla robiť veľkú politiku," konštatoval Haulík. Najväčšie šance dáva Radičovej v prezidentských voľbách, ktoré budú o dva a pol roka.

SkryťVypnúť reklamu

Sociológ vraví, že ďalší politický vývoj na Slovensku bude závisieť od postupu Európskej únie, ktorá môže Slovensko pritlačiť k prijatiu eurovalu, ale tiež rezignovať a vyriešiť záchranný mechanizmus eurozóny bez účasti Slovenska. V prípade, že Slovensko prijme euroval na druhý pokus, rozhodne dohoda medzi Smerom a SDKÚ.

Ak EÚ rezignuje, Smer bude podľa Haulíka mimo hry a v hre bude opäť predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. "Koalícia môže pokračovať ďalej ako vláda Mikuláša Dzurindu bez SaS, ale s určitou dohodnutou podporou SaS podľa programového vyhlásenia. Bola by to menšinová vláda s podporou opozičnej SaS," povedal Haulík.

Podľa sociológa predčasné voľby Slovensku v tejto chvíli nehrozia. Považuje ich za krajné riešenie aktuálnej situácie. Ak by sa však napokon konali, bolo by to najskôr v júni 2012. "Na rýchlych voľbách má záujem jedine Smer," odôvodňuje Haulík.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj preferencií sa neodváži predpovedať, ukáže to vraj najbližší prieskum. Zaujímavé podľa neho bude sledovať, ako konflikt zamieša politické preferencie najmä pri malých a novovznikajúcich stranách.

Politológ tipuje voľby na jar

Predčasné voľby v termíne jar 2012 sú najpravdepodobnejšou alternatívou ďalšieho politického vývoja na Slovensku, myslí si politológ Miroslav Kusý po utorkovom odmietnutí zvýšenia záruk eurovalu a nevyslovení dôvery vláde Ivety Radičovej.

"Robert Fico, ktorý je v tomto rozhodujúci činiteľ, naznačil, že dosť trvá na predčasných voľbách. Neviem, že by sa situácia zmenila i keď sú i také náznaky," povedal Kusý. Pre tento scenár treba len odhlasovať skrátenie volebného obdobia, čo je podľa Kusého iba technická otázka, ktorá sa dá vyriešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Kusý sa nazdáva, že súčasná vláda by už iba dosluhovala. "To znamená, že by mala obmedzené kompetencie, nemohla by prichádzať s nejakými reformami, s radikálnymi zmenami, ale by robila takú údržbársku politiku, až kým by nebola vymenovaná nová vláda," hovorí Kusý.

Podľa jeho názoru by z dosluhujúcej vlády ani nemuseli odísť predstavitelia SaS, resp. premiérka Radičová by ich nemusela navrhovať na odvolanie. "A akým spôsobom by tieto posty obsadzovala? To by bolo iba gesto," myslí si Kusý.

Politológ za druhú, ale málo pravdepodobnú alternatívu označil rekonštrukciu vlády. "Ale to sa mi zdá dosť krkolomná záležitosť, akým spôsobom by do toho politici šli a kto by do toho šiel," myslí si Kusý. Rozhodujúcim novým subjektom takejto rekonštruovanej vlády by bol podľa neho Smer, ktorý by veľmi výrazne zamiešal karty.

SkryťVypnúť reklamu

"Vieme, akým spôsobom Smer vládol v koalícii s Mečiarom a so Slotom - to bol systém diktátu a príkazov bez diskusie. Čiže každý, kto by do tohto spolku išiel vie, do akého postavenia by sa asi dostal, " upozorňuje Kusý. V tom je podľa neho problém riešenia rekonštrukciou vlády. "Submisívne postavenie a robiť politiku, s ktorou principiálne nemôže súhlasiť," vysvetlil.

Pre politické strany je však na druhej strane vždy prioritou snaha o účasť na moci. "Takže toto je teraz otázkou zvažovania pre terajšie koaličné strany, za akých podmienok by išli do koalície s Ficom," povedal politológ. Pripomenul, že predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda v minulosti koalíciu s Ficom odmietal, ale teraz podľa Kusého môže povedať, že je iná situácia. Pripúšťa, že aj KDH alebo Most-Híd by do partnerstva so Smerom vstúpili.

SkryťVypnúť reklamu

"Každá z nich povie, že ide o záchranu Slovenska a že to robia preto, aby sa stabilizovali pomery na Slovensku," vysvetlil Kusý, podľa ktorého sa môže nájsť vznešený dôvod, pre ktorý to urobiť. Na takúto spoluprácu so Smerom by mohli pristúpiť aj viaceré strany terajšej koalície.

"Dá sa to urobiť aj v takejto podobe a dá sa to urobiť aj tak, že si Fico vyberie stranu, ktorá mu zabezpečí nadpolovičnú väčšinu," uviedol politológ. Jednou z menej pravdepodobných možností je aj opozičná zmluva, ktorú v minulosti mala Česká republika, kde ju uzavrela vládna ODS s opozičnou ČSSD.

Možnosť vládnutia menšinovej koaličnej vlády by bola podľa Kusého veľmi problematická. "Takú vládu by bol ťažko ochotný Fico prijať. Teraz má obrovskú šancu, ktorú mu poskytla táto koalícia takpovediac zadarmo - prečo by ju mal premárniť," pýta sa politológ. Otáznik pri zvažovaní o tomto modeli je však v tom, že v súčasnosti sme v kríze a bude potrebné riešiť veľmi nepríjemné otázky.

SkryťVypnúť reklamu

"To vždy politici zvažujú, či je dobré vstúpiť do hry teraz alebo nechať urobiť tú nepríjemnú prácu svojich predchodcov," hovorí Kusý, podľa ktorého je to otázka správneho citu a načasovania. Teoreticky je možné aj fungovanie menšinovej vlády, ktorá by mala podporu SaS.

"Ale rokovania o európskych otázkach, o eurovale, budú vždy na programe rokovania vlády a tam sa dá vždy čakať, že SaS by torpédovala každý takýto krok. Takže to by bola veľmi neistá podpora," odhaduje Kusý.

Prípadné zostavenie úradníckej vlády by podľa politológa Smer nepodporil. "Fico túto šancu nepremárni, aby to dal do rúk nejakej úradníckej vláde," hovorí Kusý.

Slosiarik: Pravica bude mať problém zmobilizovať voličov

Predsedníčka vlády, ktorej v utorok poslanci nevyslovili dôveru, Iveta Radičová sa nemá za čo pred svojimi voličmi hanbiť, a preto jej zo spoločenského hľadiska nič nebráni v tom, aby sa v budúcnosti vrátila na post premiérky. Otázne je však, do akej miery o takýto post ešte osobne má záujem. Na margo pádu vládneho kabinetu Radičovej to pre TASR povedal sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja si skôr myslím, že osobná chuť alebo osobný záujem o takéto miesto tam možno nebude. Aspoň na istý čas," zhodnotil budúcnosť prvej ženy na čele slovenskej vlády.

Výsledky hlasovania o eurovale, ktoré bolo spojené s vyslovením dôvery vláde, podľa neho preferencie strán u voličov nebudú ovplyvňovať do takej miery, ako to, čo príde po ňom. Podstatné podľa Slosiarika bude, k akému rozhodnutiu sa prikloní trojica vládnych strán, ktorá v utorok euroval podporila (SDKÚ, KDH, Most-Híd).

Ak by sa parlamentné strany dohodli na predčasných voľbách, dá sa podľa neho očakávať napätý politický boj, a to predovšetkým medzi stranami vládnej koalície. Trojica lojálnych politických subjektov totiž bude zrejme viniť z rozpadu stredopravej koalície predovšetkým SaS. Ich najčastejšími argumentmi pritom podľa Slosiarika bude najmä nevyužitá šanca vládnuť štyri roky či prekazenie šance presadiť zásadné reformy.

SkryťVypnúť reklamu

Samotní liberáli podľa sociológa svojim postojom k eurovalu zrejme voličov nezískajú. Súčasne však poukázal aj na to, že ak by nakoniec SaS zaň zahlasovalo, mohli by ich preferencie, naopak, poklesnúť.

"Z hľadiska preferencií bude skôr teraz problém pre pravicu ako takú zmobilizovať svojich voličov pre prípadne predčasné voľby, lebo ten volič je prirodzene sklamaný. Ako keby istým spôsobom potvrdila pravica to, čo od začiatku hovoril Smer, že je to 'zlepenec' šiestich politických strán," zhodnotil perspektívy koalície.

Predčasné voľby podľa neho nemusia prospieť ani opozičnej SNS. Napriek tomu, že euroval nepodporila, národniarov podľa Slosiarika ohrozuje novovznikajúca strana ich bývalej členky Anny Belousovovej Národ a spravodlivosť (NaS). SNS, ktorej preferencie v prieskumoch sa pohybujú na dolnej hranici 5 percent, podľa neho navyše voličov odoberá aj Smer-SD.

SkryťVypnúť reklamu

Vzniknutá situácia môže podľa Slosiarika prospieť sociálnym demokratom Roberta Fica. Neočakáva však, že by v prípadných predčasných voľbách dosiahli výsledok nad 50 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 410
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 231
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 972
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 187
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 134
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 956
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jaroslav Naď, predseda strany Demokrati.

Tibor Gašpar podľa Naďa "klamal ľudí sfalšovaným dokumentom".


SITA
Horiaca skládka odpadu neďaleko Galanty.

Na mieste zasahujú hasiči z viacerých okresov.


TASR 1
Reného priviedla justičná stráž pred sudkyňu s putami na rukách. Od nej už odchádzal bez nich.

Má aj niekoľko zákazov a povinností.


Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer dvadsať miliónov eur.


Sportnet

slovenskí hokejisti, zľava Andrej Krajčovič, Matúš Hlaváč a Michael Laurenčík

Slováci odohrajú dvojzápas v Herisau.


Na snímke je brankár Slovana Bratislava Dominik Takáč.

Vnímam to ako ďalšiu motiváciu pracovať na sebe a zlepšovať sa, reagoval.


TASR
Zakladatelia tímu Unibet Tietema Rockets, zľava Josse Wester, Bas Tietema a Devin van der Wiel.

Traja kamaráti točili videá, dnes sú súčasťou profesionálnej cyklistiky.


Rebecca Šramková.

Slovenské tenistky nastúpia v najbližších dňoch na zápasy kvalifikačnej skupiny Pohára Billie Jean Kingovej.


SkryťZatvoriť reklamu