Vláda padla, no problémy v školstve podľa odborárov zostali. Chcú počkať na to, aký postup zvolí prezident Ivan Gašparovič.
BRATISLAVA. Štrajk učiteľov najbližšie mesiace nehrozí. Rokovať o svojich požiadavkách budú školskí odborári zrejme až s novou vládou.
"Proti odstupujúcej vláde nemá význam štrajkovať," povedal pre TASR podpredseda školského odborového zväzu Jozef Lužák.
Na zasadnutí Rady zväzu vo Vysokých Tatrách minulý týždeň sa odbory rozhodli počkať so štrajkom, keďže im stretnutie prisľúbila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Rokovanie so šéfkou kabinetu sa malo uskutočniť 25. októbra.
Ak by Radičová požiadavkám odborárov nevyhovela, išli by do ostrého štrajku, na ktorý dostali mandát od svojich členov. Na základných a stredných školách podľa odborárov ostrý štrajk odobrilo viac ako 60 percent zamestnancov.
Požiadavky zostávajú nezmenené
Vláda padla, no problémy v školstve podľa Lužáka zostali. Odborári chcú počkať na to, aký postup zvolí prezident Ivan Gašparovič.
"Požiadavky zostanú a je to úplne jedno, či je tu vláda orientovaná ľavico alebo pravicovo. Je dokázateľné, že školstvo je výrazne poddimenzované, že zamestnanci sú nedostatočne odmeňovaní a to je presne to, čo budeme žiadať, aby sa odstránilo," povedal.
Keďže sa však odborári postavili proti nedodržiavaniu programového vyhlásenia vlády, svoj leitmotív musia poopraviť. Ak by však vyhlásili štrajk proti novej vláde, museli by byť podľa Lužáka "padnutí na hlavu".
"Štrajk je krajný prostriedok. Samozrejme, že s nimi budeme chcieť rokovať," zdôraznil podpredseda odborového zväzu.
Chcú najmä väčšie investície
Medzi hlavné požiadavky školských odborárov, ktoré predniesli v septembri na proteste učiteľov v centre hlavného mesta, patrí systémové zvýšenie investícií do školstva.
Tie mali do konca volebného obdobia Radičovej vlády dosiahnuť úroveň investícií v štátoch Európskej únie.
Odborári tiež žiadali zvýšiť mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva tak, aby platy pedagógov dosiahli 1,2- až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve.
Ministrovi školstva Eugenovi Jurzycovi (SDKÚ) sa požiadavky zdajú celkom rozumné, no ťažko zrealizovateľné.