Aké je to zastupovať krajinu, ktorá ako jediná zo štátov eurozóny neschválila euroval?
"Je ťažké a náročné, keď musíte veľa vysvetľovať a ja vysvetľujem odkedy Slovensko minulý rok ako jediné odoprelo pôžičku Grécku. Tento rok od momentu, keď sa rozhodlo hlasovať o eurovale ako posledná krajina. Pre bruselské inštitúcie je však najdôležitejšie, že na Slovensku existuje vôľa euroval dodatočne schváliť."
Oslabí nám naše NIE pozíciu v Európskej únii?
"Keď sme odmietli pomoc Grécku, neoslabilo nás to, pretože sme vedeli vykomunikovať dôvody, ktoré nás k tomu viedli a ďalej sme prijímali opatrenia na záchranu eura. Určite je pre Brusel dôležité, že vláda včera ukázala, že si stojí za svojím rozhodnutím a bola ochotná zaplatiť za to najvyššiu cenu. Slovensko vyslalo o sebe istý signál, ale tu to prijali s rešpektom a čakajú, čo bude ďalej. "
Objavil sa scenár, že ak neschválime euroval, dohodnú sa bez Slovenska. Je to tak?
"To je špekulácia."
Sme pre úniu spoľahlivý partner?
"Situácia v eurozóne teraz pripomína 17-členný tím, ktorý musí ťahať za spoločné lano a vyskytujú sa pochybnosti, či sme schopný byť hráčom, na ktorého sa dá spoľahnúť. Ešte to môžeme potvrdiť, ak nakoniec euroval schválime."
Summit EÚ preložili z pondelka na nedeľu. Čaká sa na Slovensko?
"Na summite sa majú prijať dôležité rozhodnutia pre stabilizáciu eura, ale bez eurovalu to nie je možné. Je pre Slovensko veľmi dôležité, aby do summitu 23. októbra potvrdilo, že chce pomôcť pri riešení krízy."

Beata
Balogová
