BRATISLAVA. Marcové predčasné voľby už zrejme nebudú zopakovaním súboja pravice s Robertom Ficom (Smer) spred roka a pol. Stredopravé strany sa obrátia aj proti SaS Richarda Sulíka a podľa sociológov mu budú dávať za vinu pád reformnej vlády.
V každých parlamentných voľbách od roku 1998 doteraz pravica vytvárala spojenectvá proti najsilnejšej strane, ktorá nakoniec získala najviac hlasov.
Vyšlo to v rokoch 1998 aj 2002 proti Vladimírovi Mečiarovi. V roku 2006 nepretlačili Fica, minulý rok však pravica jeho Smer prekvapivo porazila. Teraz sa toto puto stredopravých strán rozpadá.
Otázka je, či je tempo udalostí, ktoré sa udiali po hlasovaní o eurovale, zdravé, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
SAS
Rýchla strana
Richard Sulík zaregistroval SaS vo februári 2009;
cez päť percent v prieskumoch sa dostali už v decembri 2009;
vo voľbách v júni 2010 získali 12,14 percenta, 30tisíc hlasov, teda 22 poslancov;
strana má stále len 277členov, vekový priemer je 37 rokov.
Všetci proti SaS
„Tri doterajšie koaličné strany budú určite viniť SaS, že uprednostnila vlastné záujmy pred záujmom krajiny,“ hovorí Martin Slosiarik, sociológ agentúry Focus. Takto sa podľa neho pokúsia prebrať Sulíkových voličov.
Zabrať môže podľa Jána Baránka z agentúry Polis aj to, že proti Sulíkovi stojí Iveta Radičová (SDKÚ), ktorá má medzi voličmi doterajšej vlády stále vysokú podporu.
SaS bude mať problém ustáť tlak tiež preto, že sa proti nej obráti Fico. „Ostatné strany sú politickí matadori a viem si predstaviť, že SaS komunikačne úplne prevalcujú,“ hovorí Baránek.
Ani zásadový postoj Richarda Sulíka k eurovalu strane nepomôže rásť, myslí si Baránek. Ak sa do volieb bude výraznejšie meniť rozloženie síl, tak podľa neho najskôr v neprospech SaS.
„Pre preferencie SDKÚ a KDH to nemusí mať taký významný vplyv. V prípade SaS nečakám, že by jej postoj mohol znamenať zvýšenie preferencií,“ hovorí aj Slosiarik.
Predčasné voľby zrejme neublížia Smeru, o voličov nepríde. „Pre nich je táto situácia len potvrdením slov Roberta Fica, že pravicový zlepenec nie je schopný vládnuť,“ povedal Slosiarik. Pre Smer odhaduje najviac štyridsať percent hlasov. „SNS z eurovalu nezíska nič,“ hovorí Slosiarik.
Pravicu nepochovali
Analytici pripúšťajú, že po predčasných voľbách sa premiérom nemusí automaticky stať Robert Fico.
Pravica podľa Baránka môže hrať na pravicovú vládu z troch strán SDKÚ, KDH a MostHíd, ak SaS zostane mimo parlamentu a Anna Belousovová vezme dosť hlasov SNS na to, aby tiež neprekročila päť percent. „Ak to pravica dobre odkomunikuje, voliči prídu,“ povedal Baránek.
Hádky a rozpad vlády sa však môžu súčasnej koalícii aj vypomstiť. „Pravicový volič určite bude sklamaný. Dal týmto stranám pred rokom a pol dôveru a môže byť problém presvedčiť ho, aby prišiel voliť opätovne,“ myslí si Slosiarik.

Beata
Balogová
