BRATISLAVA. Slovensko čaká 149 dní neistoty. Koalícia zanikla, vláda Ivety Radičovej z SDKÚ však bude pred sebou tlačiť viaceré dôležité rozhodnutia. Zatiaľ to vyzerá, že bude musieť hľadať podporu pre každé z nich jednotlivo, a to v SaS alebo Smere.
Podľa predsedu MostaHíd po utorňajšom vyslovení nedôvery vláde prestala platiť koaličná zmluva. Tá určuje aj rozdelenie kresiel vo vláde. Odchod štyroch ministrov z SaS z vlády, ktorá je celá v demisii, je preto na spadnutie. „Je to výsostne kompetencia predsedníčky vlády,“ hovoril šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Predsedníčka vlády už po parlamentnom hlasovaní požiadala členov SaS, aby sa vzdali postov. Včera pred novinárov neprišla.
„Držím sa vždy zásady, že kým nehovorím s pánom prezidentom, nebudem informovať cez médiá. Stretnutie s ním mám v piatok ráno,“ povedala dosluhujúca premiérka TV Markíza. Ivan Gašparovič bol počas celej koaličnej krízy na služobnej ceste v tichomorí.
Čeliť prichádzajúcej kríze vládou bez mandátu je nebezpečnejšie, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Robí, čo jej kážu?
„Tlmočila, čo jej kázali,“ povedal minister obrany a podpredseda SaS Ľubomír Galko o Radičovej požiadavke. Vo vláde okrem neho sedia z SaS aj ministri hospodárstva, kultúry a práce Juraj Miškov, Daniel Krajcer a Jozef Mihál.
FAKTY
Súhrn dňa
Smer sa s SDKÚ, KDH a MostHíd dohodli, že voľby budú 10. marca 2012, štvorkoalícia sa tak prakticky rozpadla,
o eurovale sa bude druhýkrát v Národnej rade hlasovať dnes alebo zajtra, s podporou Smeru prejde,
Richard Sulík ako šéf Národnej rady zrejme končí, ministri SaS končia určite,
prezident Ivan Gašparovič sa vráti z cesty do Ázie dnes v noci a odvolá celú vládu.
Premiérka už predtým, než prezident formálne odvolá celú vládu, môže nechať odvolať jej jednotlivých ministrov. Od pádu celého kabinetu až do vymenovania novej vlády by to mala z formálnych dôvodov ťažšie.
„Nemáme s tým problém,“ povedal o prípadnom odvolaní Galko. Na dobrovoľný odchod však nominanti SaS nevidia dôvod.
Podľa akých princípov budú vláda a parlament fungovať ďalšieho takmer pol roka, nie je zatiaľ jasné.
„Potrebujeme ešte rokovať s bývalými koaličnými partnermi – buď na úrovni niekdajšej koaličnej rady, alebo aspoň predsedov strán,“ hovorí Galko. Nepredpokladá však, že by SaS zablokovala rozpočet, keďže na ňom sama spolupracovala.
S pomocou Smeru nemôže vláda príliš počítať. „Jej rozhodnutia nepovažujeme za správne pre Slovensko, nemôžeme preto podporiť návrh z dielne pravicovej vlády a pri schvaľovaní rozpočtu sa budeme správať ako typická opozičná strana,“ povedal predseda Smeru Robert Fico.
Sulík asi padne
Koalícia podľa informácií SME tlačí na to, aby bol Sulík na čele parlamentu vymenený. Na to by potrebovali aj hlasy Smeru. Ako strana zahlasuje, nie je jasné, miesto po predsedovi SaS však vraj nechce.
„Nemáme záujem o posilnenie našich pozícií v parlamente,“ hovoril Fico.
„Moju dôveru stratil,“ hovoril o Sulíkovi podpredseda KDH Pavol Abrhan.
Nástupcom Sulíka by sa mohol stať Pavol Hrušovský z KDH či predseda MostaHíd Béla Bugár. Obe možnosti Smer neoficiálne pripúšťa. Nie je vylúčené, že by post predsedu parlamentu zostal až do volieb prázdny.
Jeho právomoci by podobne ako v roku 2006 vykonával zastupujúci predseda. Pred piatimi rokmi to bol Bugár.
Parlament včera nerokoval. Krátko po páde eurovalu sa na tom dohodli zástupcovia parlamentných strán. Schôdza by mala pokračovať dnes o jednej popoludní.
„Myslím si, že je možné, aby sa euroval schválil vo štvrtok,“ povedal Dzurinda.
Vláda rokovala, hoci padla
Prišli, odišli, aby opäť prišli. Ministri SaS sa včera na vláde nachodili.
BRATISLAVA. Výsledné komuniké z vlády pôsobí, že vláda včera rokovala, ako keby sa v noci predtým nič nestalo. Priamo na Úrade vlády to tak nevyzeralo. Namiesto ráno sa stretli ministri popoludní, a napokon začali až s hodinovým meškaním.
Dôvod? Ministri SaS potrebovali krátku poradu po tom, ako si ich zavolala premiérka Iveta Radičová. Podľa ministra dopravy Jána Figeľa z KDH ich vyzvala, aby zvážili zotrvanie vo vláde, keď ju povalili. „Tlmočila nám, ako by si predstavovala naše ďalšie fungovanie,“ opisoval situáciu minister obrany Ľubomír Galko
z SaS. S ministrom kultúry Danielom Krajcerom a ministrom práce Jozefom Mihálom sa preto pobrali poradiť do Liberálneho domu. Chodbami vlády sa zatiaľ rozšírilo, že ich premiérka z rokovania vyhodila a vyviedla ich ochranka. „To sú hlúposti,“ hovoril Galko.
Po polhodinovej prestávke sa ministri SaS opäť vrátili a riadne rokovali. Body vraj prechádzali hladko. Dokonca aj návrhy ministrov SaS.
Až na odvolanie náčelníka generálneho štábu Ľubomíra Bulíka, čo navrhoval minister obrany. Tento bod vláda z rokovania stiahla.
„Je to iná atmosféra ako predtým,“ zhodnotil Figeľ. Aká, to nepovedal. „Samozrejme, že nálada nebola úplne optimistická. Veď rokovala vláda, ktorá padla,“ vnímal atmosféru vo vláde Galko.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
