BRATISLAVA. Predseda Národnej rady Richard Sulík (SaS) by mal prísť o svoju stoličku už dnes.
"Buď sa jej vzdá, alebo bude odvolaný," povedal pre TASR dobre informovaný zdroj z prostredia koalície. Sulíkove kompetencie by mal prevziať niektorý z jeho podpredsedov, Pavol Hrušovský (KDH), Béla Bugár (Most-Híd) alebo Milan Hort (SDKÚ). Najhorúcejším kandidátom je vraj Hrušovský.
Podľa informácií TASR sa koalícia nepokúsi odvolať Sulíka hneď na začiatku dnešného rokovacieho dňa. Najskôr má byť zmenený program schôdze. Ako prvý bod by mal nasledovať ústavný zákon o predčasných voľbách, ktorý má byť prerokovaný v zrýchlenom konaní.
Potom bude nasledovať schvaľovanie zmien v eurovale. Ak sa do skončenia týchto bodov Sulík funkcie nevzdá a nepoverí svojimi kompetenciami niektorého z podpredsedov, príde návrh na odvolanie. Na jeho predloženie treba minimálne tri poslanecké kluby.
Odvolávanie šéfa parlamentu sa má uskutočniť tajne
V koalícii prevláda názor, že Sulík nemá čo hľadať na čele Národnej rady SR, keď nepodržal premiérku Ivetu Radičovú a jej vládu. Odvolávanie šéfa parlamentu sa má uskutočniť tajne. Keď bude odvolaný, koalícia sa bude zaoberať tým, ako zabezpečiť funkčnosť parlamentu ďalej.
"Sú dve možnosti. Buď zvolíme nového predsedu, alebo sa bude hľadať iné legislatívne riešenie," povedal zdroj z koalície.
Sulíka na vzdanie sa funkcie vyzvala v utorok (11.10.) aj premiérka Iveta Radičová hneď po tom, ako pre chýbajúce hlasy poslancov SaS, troch poslancov z OKS a troch Obyčajných ľudí nebol schválený euroval a padla vláda.
Sulík reagoval na výzvu tým, že nevidí najmenší dôvod na odstúpenie z funkcie len preto, že si to Iveta Radičová želá. Dodal, že svoje odvolanie však bude akceptovať s pokorou.
Janiš: Sulík by sa mal inšpirovať minulosťou
Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) by sa mal inšpirovať minulosťou, teda odstúpiť z funkcie a pred odchodom poveriť kompetenciami šéfa parlamentu jedného z troch podpredsedov. Povedal to dnes poslanec SDKÚ-DS Stanislav Janiš na margo roku 2006.
"Vtedy kresťanskí demokrati vystúpili z vlády a skôr, ako Pavol Hrušovský rezignoval na post predsedu parlamentu, poveril svojimi právomocami vtedajšieho podpredsedu NR SR Bélu Bugára tak, aby bol parlament funkčný a aby mal kto vyhlásiť voľby. Sulík má veľmi dobrú inšpiráciu, aby odišiel ako chlap a môžeme potom inteligentne pokračovať ďalej," odkázal Janiš.
Poslanec tvrdí, že SaS podrazila celú koalíciu a premiérku, posadila do vysokého kresla Roberta Fica (Smer-SD) a Sulík si teda nezaslúži, aby bol na čele parlamentu. Ak voči sebe líder SaS nevyvodí zodpovednosť za pád vlády sám, "je stále v rukách poslancov, aby ho odvolali".
Janiš je presvedčený, že predčasné voľby nemuseli byť. "Vláda Ivety Radičovej mohla pokračovať nebyť ich tvrdošijného postoja. Dnes sa euroval schváli, teda v SaS zažili 32 sekúnd slávy a vystavili Slovensko obrovskej blamáži a hanbe," upozornil. Na margo rekonštrukcie vlády po odvolaní ministrov za SaS však špekulovať nechcel. "Prípadnú rekonštrukciu má v rukách premiérka," dodal.