BRATISLAVA. Pád vlády ovplyvnil aj rozhodnutie lekárov, ktorí podali koncom septembra výpovede. Niektorí ich už sťahujú, viacerí o tom vraj uvažujú.
„Myslím si, že viacerí kolegovia v tejto zmenenej situácii budú pristupovať k tomuto kroku,“ potvrdil riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave Gabriel Pavelek.
„Myslím si, že mnohí váhajú a že sa rozhodnú do jedného, dvoch týždňov,“ povedal Peter Mondek, námestník riaditeľa Fakultnej nemocnice v Nitre.
Počítajú sa na desiatkyMedzi regiónmi sú výrazné rozdiely. Niekde zatiaľ nestiahol výpoveď ani jeden lekár, inde ich počet rastie každý deň.
Oficiálne najviac, dvanásť výpovedí zatiaľ lekári stiahli v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Jej hovorkyňa Danica Lehocká poznamenala, že až 29 percent lekárov, ktorí podali výpovede, pracuje len na čiastočný úväzok.
Viac ako desať výpovedí stiahli lekári v prešovskej fakultnej nemocnici. Jej hovorkyňa Renáta Koziaková vo štvrtok nechcela počet spresniť. Povedala len, že „lekári výpovede postupne sťahujú“.
Spresniť počty nechce ani banskobystrická Rooseveltova nemocnica. Minulý týždeň boli dvaja, rovnako ako v Nitre. Najmenej štyri výpovede stiahli lekári aj v Univerzitnej nemocnici v Košiciach.
Naopak v Žiline a Martine zatiaľ lekári nestiahli ani jednu výpoveď. Platí to aj pre Trnavu, kde podľa riaditeľa nemocnice lekári o sťahovaní výpovedí zatiaľ len hovoria.
Od Smeru pomoc nečakajú„Včera sme mali stretnutie, kam prišlo 120 ľudí zo všetkých nemocníc, tešili sa, že pokračujeme,“ hovorí o odhodlaní lekárov vytrvať v proteste Peter Visolajský z vedenia Lekárskeho odborového združenia.
Ich aktivita je podľa neho apolitická a budú v nej pokračovať napriek pádu vlády.
Visolajský nevidí zmysel v tom, aby v nej prestali v nádeji, že nová vláda, ktorej súčasťou môže byť Smer, splní ich požiadavky. „Ja si od Smeru nič nesľubujem.“ Dodal, že je škoda, že vláda padla.
Oční v Martine výpovede nedali, boja sa o prácuTempo na klinike je hektické, lekári pracujú pod tlakom.
MARTIN. Osem očných lekárov z Univerzitnej nemocnice v Martine výpovede nedalo, hoci s požiadavkami odborov súhlasia.
Prednosta kliniky Peter Žiak hovorí, že mladí sú napriek nízkym platom radi, že môžu pracovať v odbore a starší lekári sa zas obávajú, že ich pracovisko zrušia. V celej nemocnici pracuje približne 430 lekárov, výpovede dali 14.
Ak môžu mať starostovia mesačný príjem nad dvetisíc eur, lekári by podľa Žiaka mali mať aspoň toľko. „Tempo sa stupňuje, platy sú nízke, mladí lekári odchádzajú,“ hovorí.
Prednosta má dve atestácie a dvadsaťročnú prax, vyšetruje, operuje a prednáša. Jeho príjem z nemocnice a fakulty je asi 1300 eur čistého. „Čisto teoreticky by som mal pre nemocnicu robiť tri hodiny,“ pousmial sa.
Chodby kliniky sú ráno o siedmej plné prevažne starších ľudí. Niektorí musia stáť. Osem lekárov pracuje v hektickom tempe. Operuje sa prevažne sivý zákal. „Keď budem musieť ísť prednášať, operácie dorobí zástupca, doktor Šesták,“ hovorí Žiak.
Klinika mala takmer 40 lôžok, dnes ich nahradila jednodňová chirurgia. „Kým prídete na rad, videnie sa ešte zhorší,“ informuje prednosta pacienta. Najbližší voľný termín na operáciu je marec.
Mladá lekárka hovorí, že takýchto vyšetrení mávajú denne okolo tridsať. Žiak ju preruší. „Všetko? Už sme mali byť na sále.“ O niekoľko hodín cestou telefonuje, aby ho študenti počkali. Potom im po anglicky komentuje priebeh operácie. Nóri sledujú obraz so špeciálnymi okuliarmi.
V Martine sa podarilo za šesťtisíc eur zostaviť 3D systém na nahrávanie videí z operácií. Podobný stojí na trhu okolo stotisíc.
Daniel Vražda

Beata
Balogová
