BRATISLAVA. Keby si šéf SaS Richard Sulík mal dnes opäť kresliť na čelo, koľko zo 120 nápadov sa jeho strane podarilo vo vláde presadiť, číslo by bolo ledva dvojciferné.
Postoj, ktorý dokázal na dva dni pozdržať euroval a povaliť vládu Ivety Radičovej, umožnil strane plniť sľuby iba rok a štvrť.
Mnohých nápadov sa SaS musela vzdať už pri tvorbe vládneho programu. Ďalšie pripravené zákony zastihol pád vlády a parlament ich už nedokáže schváliť.
Napríklad daňovo-odvodovú reformu, ktorú pred voľbami predávali aj cez mzdové koliesko (na snímke).
„Veľký mínus bol, že sa nám dekriminalizácia marihuany a registrované partnerstvá nepodarili dostať ani do vládneho programu. Určite to odradilo časť našich voličov,“ priznáva poslanec SaS Martin Poliačik.
Spokojní aj s málom
Návrhy SaS
Čo nepresadili
zákon o vyrovnanom rozpočte, menej ministrov a poslancov, reformu daní a odvodov, 18percentnú DPH, privatizáciu štátnych podnikov, napríklad Carga, nižšiu daň z nafty a daň z motorových vozidiel, dobrovoľné očkovania, systém e-pay kariet, zánik recykl. fondu, FNM, živnostenského úradu, zrušenie koncesionárskych poplatkov a kolkov, zmenu financovania cirkví, registrované partnerstvá, dekriminalizáciu marihuany, voľby cez internet, obmedzenie poslaneckej imunity, zlúčenie Najvyššieho a Ústavného súdu
Zopár návrhov sa strane predsa len podarilo dotiahnuť a poslanci SaS preto hovoria o úspešnom pôsobení.
„Najdôležitejšími vecami bola určite novela Zákonníka práce, ktorý pomohol zlepšiť podnikateľské prostredie,
a zlúčenie STV a SRo, ktoré zastavilo zadlžovanie,“ vraví Poliačik.
Jeho kolegyňa Natália Blahová za úspechy SaS pokladá najmä to, že deti do šesť rokov budú namiesto detských domovov vyrastať v pestúnskych rodinách, či zrovnoprávnenie súkromných poskytovateľov sociálnych služieb s verejnými.
Pozornosť a spor SaS so Združením miest a obcí vyvolalo výrazné zníženie platových stropov pre primátorov a starostov.
Poslanec Szilárd Somogyi, ktorý novelu presadil, hovorí, že je hrdý, že bol súčasťou tímu, ktorý reagoval na to, že sa starostovia nesnažili zmierniť dosahy krízy na obce.
Technokrati bez nadhľaduAnalytik Ján Baránek hodnotí pôsobenie SaS ako rozpačité. „Rezervy mali v politickom nadhľade, je to príliš technokratická strana, ktorej chýba politická skúsenosť a schopnosť sofistikovane vnímať politiku.“
Hoci sa SaS hlási k liberálnym hodnotám, cítiť to bolo iba v ekonomickej oblasti. Na rozdiel od európskych liberálov sa prejavovala euroskepticky, nič nepresadila v oblasti ľudských práv.
Jediný výraznejší počin SaS v tejto oblasti sa udial v médiách. Poslanec Stanislav Fořt je prvým politikom, ktorý zverejnil svoju homosexuálnu orientáciu.

Beata
Balogová
