BRATISLAVA. V štátnych firmách sa po najbližších voľbách zrejme opäť zmenia nominanti štátu. Doterajší po roku už nemajú silu robiť dlhodobé rozhodnutia.
„Príliš časté zmeny nepridávajú stabilite a hospodárskym výsledkom firiem,“ hovorí Marián Jusko, manažér a šéf Únie zamestnávateľov.
Pád vlády pravdepodobne zastaví privatizáciu týchto podnikov. Predávať sa mali teplárne, železničné Cargo či podiel v Slovak Telekome.
Smer chcel zastavením privatizácie podmieniť aj podporu eurovalu. Prípadnú výmenu štátnych nominantov v Slovak Telekome oficiálne nekomentoval.
Neoficiálne však manažéri priznávajú, že noví ľudia sa ledva zorientovali a už budú musieť odísť.
„Keď som vlastník, mali by ma zaujímať výsledky. Ak sú dobré, prečo by som mal niekoho meniť,“ pýta sa Jusko.
Štátni nominanti by si už nemali odnášať tisíce eur odstupného. Zmenu presadilo ministerstvo hospodárstva Juraja Miškova (SaS). „Po skončení svojho funkčného obdobia naň nemajú nárok,“ povedal Miloslav Homola z Fondu národného majetku.
Politickí nominanti ešte tento rok dostávali ako odstupné tisíce eur. Vo väčšine štátnych podnikov to už neplatí.
Jarné zmeny vlády doteraz neprijali nominanti SaS v košickej teplárni. Jej šéf Miroslav Nosál pre Korzár priznal, že zarába 3800 eur a ďalších 1200 ako šéf predstavenstva. Vedenie firmy má zatiaľ nárok na odstupné 13 platov. FNM štátnych nominantov vyzvala, aby to zmenili.
Hovorkyňa teplárne Anna Podlesná povedala, že nové pracovné zmluvy vrcholové zmluvy sú pripravené, stále ich však neschválilo valné zhromaždenie akcionára, ktorým je Fond národného majetku.

Beata
Balogová
