BRATISLAVA. Rýchla dohoda o predčasných voľbách môže narobiť problémy najmä menším stranám. Musia zháňať peniaze na kampaň. O zdrojoch zatiaľ politici nechcú hovoriť.
Koľko dostali
od štátu
každoročne dostávajú príspevkyz rozpočtu; Smer si vlani pripísal spolu takmer 6,9 milióna eur; SDKÚ dostala 3,3 milióna; suma závisí od počtu hlasov získaných vo voľbách.
Najvyššie priznané výdavky na minuloročnú kampaň mala SDKÚ, ktorá zaplatila 3,12 milióna eur.
Stranu pol roka pred voľbami obvinil Robert Fico (Smer) z nečistého financovania, a líder Mikuláš Dzurinda preto odstúpil z kandidátky.
Prokuratúra už vyšetrovanie kauzy zastavila. SDKÚ však priznala, že v minulosti bola financovaná cez schránkové firmy jej pokladníka Igora Kuceja.
Kucejova priateľka Martina Širályová je od októbra minulého roka konateľkou straníckej firmy Modrý štvorec, ktorá spravuje majetok SDKÚ a zabezpečuje jej propagáciu.
Širályová nechcela odpovedať, či a ako sa firma bude podieľať na predvolebnej kampani. „Obráťte sa na hovorcu,“ povedala. Hovorca Michal Lukáč nedvíhal telefón.
Polícia už nevyšetruje ani kauzu „hlas podobný Robertovi Ficovi“. Ten na zverejnenej nahrávke rozprával, ako zohnal pre stranu peniaze vlastnou hlavou. „Vyšetrovateľka mala záujem viesť trestné stíhanie. Špeciálny prokurátor uznesenie o začatí trestného stíhania zrušil,“ pripomína policajná hovorkyňa Denisa Baloghová.
Predčasné je hovoriť o kampani aj podľa Tatiany Tóthovej z SaS. Strana vykázala vlani výdavky na voľby vo výške 530-tisíc eur, čo bolo najmenej z parlamentných strán.
Nasledovali Most-Híd (690-tisíc), KDH (940-tisíc), Smer (2,15 milióna) a SNS s 2,7 milióna eur.

Beata
Balogová
