Už iba SaS jednoznačne odmieta spájanie sa so Smerom po voľbách.
BRATISLAVA. Päť mesiacov pred voľbami nie je Smer pre pravicu tabu. Situácia je podľa strán iná ako v roku 2010, keď ho jasne odmietli.
Z rozpadnutej koalície vylúčila spojenie so Smerom po predčasných voľbách len SaS.
Pred voľbami 2010 odmietla Fica celá pravica. „Nachádzame sa v inej situácii, lebo Smer je v opozícii,“ povedal minister vnútra a podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Nechcel komentovať, či má pravicová koalícia šancu na reparát. „Vývoj je teraz veľmi rýchly, mnohí vkladajú do vyjadrení veľké emócie.“
Sulík dal pravici dosť dôvodov obrátiť sa na Fica, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Bugár: So SaS bolo ťažkoEšte pred mesiacom vedenia SDKÚ, KDH a Mosta-Hídu pre SME v súvislosti s eurovalom uviedli, že s Ficom do koalície nepôjdu, ani keď padne vláda.
„Nešpekulujem. Ja teraz neviem,“ reagoval včera líder Mosta-Hídu Béla Bugár. „Bude možné postaviť vládu bez Smeru? S akými percentami skončíme?“
Bugár vie, s kým by sa na vládnom zoskupení dohodol len ťažko. „Nielen s SNS. Určite by bolo oveľa ťažšie vládnuť s SaS, lebo máme zlé skúsenosti.“
SDKÚ má líniuPoslanci SDKÚ sa včera nechceli k Smeru vyjadrovať. „To je predčasné,“ konštatoval Tomáš Galbavý.
SDKÚ by v prípade spojenectva so Smerom musela upraviť generálnu líniu, ktorá to vylučuje.
„Môže ju zmeniť kongres, je na predsedníctve, či ho v tejto mimoriadnej situácii zvolá,“ povedal štátny tajomník a okresný šéf SDKÚ Jaroslav Ivančo.
Voči Smeru sa vymedzila zatiaľ len SaS. „Sme jediná reálna opozícia voči Smeru, s týmto ideme do volieb,“ povedal minister obrany z SaS Ľubomír Galko.
Odpor proti Smeru chcú liberáli použiť ako súčasť predvolebnej agendy, už včera ju bolo počuť v parlamentnej rozprave.
Spoločný postup so Smerom pri eurovale označil napríklad Martin Chren, poslanec SaS, za „modročervený valec“.
Smer nevylučuje nikohoSmer je podľa podpredsedu Mareka Maďariča otvorený všetkým.
„Aj v roku 2012 bude platiť, že Smer nebude nikoho vylučovať zo spolupráce a dôraz bude klásť na programový prienik.“
Smer v parlamentných kuloároch hovorí o „spoločenskej objednávke“ na širokú vládu pravice a ľavice. „Pre krajinu je dobrá čo najväčšia politická stabilita, čo je ešte dôležitejšie v čase krízy,“ poznamenal Maďarič.
Pravica si podľa neho po páde vlády uvedomila, že v ťažkých časoch nemožno odignorovať najsilnejšiu stranu.
Pravicová koalícia sa podľa šéfa klubu MostaHídu Lászlóa Sólymosa rozpadla, lebo bola „neskúsená“. Galko to vidí podobne.
„Pravicová vláda, ktorá tu bola, nebola najstabilnejšia.“ Za vinu to však nekladie SaS, ktorá nehlasovala za dôveru vláde, ale vratkým základom, na ktorých stála.
„Boli tu štyria Obyčajní ľudia, poslanci OKS, ale napríklad aj Anton Marcinčin z KDH, ktorý je socialista, v podstate Smerák.“
Čo už neprejdeOdškodné za diaľniceTakmer 50-tisíc ľudí, ktorých postihol protiústavný zákon, ktorý umožnil stavať diaľnice na cudzom, sa odškodnenia nedočká. Politici už neprijmú novelu od OKS, ktorá by ho umožnila.
V parlamente leží od apríla, poslanci ju odsunuli najskôr pre dovolenky, potom pre koaličné nezhody. Aj Ústavnému súdu trvalo takmer štyri roky, kým kauzu uzavrel.
Rušenie koncesiíRozhlasu a televízii Slovenska budeme ďalej platiť 4,64 eura mesačne. Rušenie koncesionárskych poplatkov, ktoré presadzovala SaS, už nemá šancu prejsť.
„S partnermi sme sa rozišli, vládny program je už minulosťou,“ hovoril včera Tomáš Galbavý z SDKÚ. Vládny návrh počítal s tým, že koncesionárske poplatky nebudú od januára 2013.
Imunita poslancovPoslanci nebudú platiť pokuty, ak prekročia povolenú rýchlosť. Koaličné strany netrvajú na rušení priestupkovej imunity. S návrhom prišli, keď nepresvedčili Smer, aby podporil aj zrušenie trestnoprávnej imunity, na čo bolo potrebných 90 hlasov.
Premiérka Iveta Radičová pôvodne sľubovala, že imunitu oklieštia do sto dní od nástupu k moci.
Škody politikom nepripíšuOd politikov nebude možné vymáhať škody spôsobené pri výkone funkcií. Do predčasných volieb parlament už nepreberie poslaneckú novelu od Radoslava Procházku z KDH.
„Už s tým nič nenarobím,“ komentoval. Koalícia odobrila iba to, že verejní činitelia môžu ísť na päť rokov do väzenia, ak štátu, obci alebo župe z nedbanlivosti spôsobia škodu nad 133-tisíc eur.
Mečiarove amnestie ostanúIba na papieri zostane návrh ústavného zákona na zrušenie amnestií z roku 1998, ktoré udelil Vladimír Mečiar a ktoré znemožnili vyšetrenie zavlečenia Michala Kováča ml. KDH sa snažilo pre návrh získať hlasy Smeru, ale neúspešne.
Robert Fico bol ochotný prijať iba uznesenie, ktoré by amnestie označili za nemorálne. Ich rušenie podľa neho nemá oporu v ústave.
Zákaz viacerých platovParlament už nerozhodne, či zníži plat poslancom, ktorí majú aj iné funkcie, napríklad sú starostami alebo poslancami vyšších územných celkov.
Škrtanie platov patrí medzi najcitlivejšie témy v Národnej rade. Poslanci len s nevôľou vlani prijali zákon, ktorým prišli o časť príjmu. Základný plat si okresali z 2009 na 1961 eur.

Beata
Balogová
