SME

Robert Fico: Smer by mohol vládnuť sám

Ideálne je vládnuť s jedným koaličným partnerom, hovorí predseda Smeru. Zo spolupráce nevylučuje SNS, SaS, Dzurindu ani Mikloša.

Predseda Smeru hovorí, že Iveta Radičová je politický omyl.Predseda Smeru hovorí, že Iveta Radičová je politický omyl. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Pri eurovale ste si boli istý, že SaS zahlasuje. Stalo sa niečo neočakávané alebo ste sa jednoducho mýlili?

„Nielen ja, ale všetci, čo sú dlhšie v politike sa domnievajú, že keď je na stôl položený taký silný nástroj ako spojenie hlasovania o eurovale s dôverou vláde bude to viesť k zmene postojov SaS. Ale keď máte iracionálnych ľudí v politike, tak prijímajú iracionálne rozhodnutia a tam akákoľvek logika ide bokom.“

Keď ste to hovorili, ešte nebolo jasné, že premiérka spojí hlasovania. Nebola to z vašej strany taktika ako vyprovokovať Sulíka?

SkryťVypnúť reklamu

„My sme predpokladali tento vývoj.“

Vy ste počítali s tým, že SaS sa rozdelí a časť klubu podporí val. Mali ste konkrétne informácie o tom, kto v rámci SaS je zástancom eurovalu?

„Najpodstatnejšie je to, že sa naplnili naše slová o tom, že potenciál rozkladu vlády je obrovský. Ja som predpokladal, že vláda vydrží rok, vydržala rok a tri mesiace. Dôležité je povedať, že za rozklad vlády si môže sama, lebo sa dali dohromady nesúrodé strany, ktoré spolu nemajú čo robiť. Ideologicky, hodnotovo. Plus frakcie, ktoré pôsobili v rámci koalície deštruktívne. Čo je so SaS, to ma vôbec nezaujíma, ja chcem na Slovensku stabilnú vládu, ktorá bude pro európsky orientovaná, ktorá reálne bude prijímať rozhodnutia. To, že táto vláda skončila je pre Slovensko dobrá správa. Čo mám k tomu viac povedať? Mám sa teraz hrabať v SaSke?“

SkryťVypnúť reklamu

Predtým ste to robili.

„Robil som štandardné politické vyjadrenia.“

Euroval ste považovali za dôležitý nástroj, prečo ste dali prednosť domácej politike pred európskou a nehlasovali zaň?

„Zabudli ste, že pre mesiacom sme ponúkli rokovania, hoci sme nemuseli? Boli sme s poďakovaním odmietnutí. Skutočne nerozumiem, prečo by som ja mal podporovať pravicovú vládu“

Nie pravicu, ale euroval.

„Čo je na tom nelogické, že sme ako politická strana, vedomá si toho, že euroval nakoniec prejde, vláde naznačili, že pokiaľ nebude schopná si euroval schváliť sama, lebo ona ho sľúbila a je zodpovedná za vládnutie, prídu politické dôsledky. To bol normálny legitímny postup, na ktorom nie je absolútne nič zlé. Pochopilo ho aj zahraničie. Ak niekto nezvládol situáciu, tak to bola Iveta Radičová. Tá nesie zodpovednosť za to, že padla vláda a bola medzinárodná blamáž. Ale to nie je môj problém.“

SkryťVypnúť reklamu

Keď hovoríte o Ivete Radičovej, ak by predsa zostala na čele vlády, bude chodiť do Bruselu na rokovania o dôležitých veciach. Bude mať vašu podporu?

„Iveta Radičová je veľký politický omyl. Myslím si, že v otázkach Európy bude Smer prijímať rozhodnutia v prospech Európskej únie, ale pokiaľ ide o vnútropolitickú situáciu budeme tvrdo proti pravicovým riešeniam namietať.“

Čiže, ak pôjde na summit, bude mať vašu podporu?

„Iveta Radičová už nevyrokuje nič. Pretože opakovane zavádzala verejnosť. Pamätáte sa ako mávala písomnými poznámkami od Barrosa, že vyjednala realokáciu zdrojov na diaľnice? Klamstvo. Ako informovala všetkých, že má s Merkelovou rozhovory, kde ponúkla vejár možností? Ona mala jediný vejár, ktorý si kúpila na blšom trhu. Jednoducho Iveta Radičová stratila v Európe tvár a už nevyrokuje nič. Okrem toho máme jeden summit, čudoval by som sa, keby na neho nešiel prezident ako najvyššia hlava štátu, pretože vláda neexistuje, padla. Prezident ju bude musieť odvolať podľa ústavy.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo by mal kredit Radičovej v Európe klesnúť, keď v prospech eurovalu zaplatila tú najväčšiu politickú cenu, keď kvôli tomu padla jej vláda? Naopak vy, ste euroval nepodporili len preto, aby ste sa skôr mohli dostať k moci.

„Prosím nežartujte. Zase ste prišli ako apologéti Ivety Radičovej a pravicovej vlády? Rozpadli sa vlastnou vinou. Zase mi vnucujete myšlienku, že ja mám zodpovednosť za pravicovú vládu? My sme urobili, čo bolo treba, zahlasovali sme za euroval. Ak tento euroval nedokázala presadiť vláda, musela padnúť, je to železná logika politiky ako takej.“

1.jpg

Čiže by to mal byť Ivan Gašparovič, čo bude jednať v mene Slovenskej republiky?

„A mal by si zobrať jedného z ministrov, ktorý bude poverený vykonávaním funkcie až do predčasných parlamentných volieb a zodpovedá za problematiku. Ale Iveta Radičová nemá žiadny mandát.“

SkryťVypnúť reklamu

Tento postup je dohodnutý aj so zvyškom koalície a prezidentom?

„To je môj názor.“

Ako dlho ste rokovali s Mikulášom Dzurindom o predčasných voľbách?

„To bolo širšie stretnutie, nielen s Mikulášom Dzurindom, ale aj s Bélom Bugárom a Jánom Figeľom. Trvalo, ak chcete presne vedieť 42 minút a 31 sekúnd.“

Nebol ten scenár vopred dohodnutý, keď to tak dobre išlo?

„Nebolo vopred nič dohodnuté. Jediné, čo bolo dohodnuté, bolo vo vnútri Smeru, čo budeme robiť a to sme dôsledne dodržali.“

Podporili ste Pavla Hrušovského na predsedu parlamentu. Je to po dlhom čase ústretový krok k pravici. Je to predzvesť nových vzťahov?

„Smer zostáva do posledného dňa jasná opozičná strana a budeme oponovať pravicovej vláde, či bude v nejakom torze alebo silnejšej zostave. Jediný ústupok, ktorý sme urobili, je smerom k Národnej rade. Je nefunkčná vláda a my potrebujeme funkčný parlament, lebo ten zohráva dôležitú úlohu pri organizácii volieb.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ste nemali ambíciu vziať to na seba, lebo v súčasnosti ste predseda najväčšej strany?

„Stále počúvam, že je väčšina v parlamente, ktorá je pripravená podporovať rozpočet, môžem vás ubezpečiť, že my v nej nie sme. Nebudeme robiť žiadny obchod. Dosiahli sme vyvodenie zodpovednosti neschopnej vlády, budeme trpezlivo ako opozičná strana čakať na marec 2012, preto nebol žiadny dôvod uvažovať touto cestou.

V parlamente sa zdalo, že väčšina ste vy plus tri pravicové strany.

„To bol výsledok dohody s Dzurindom, Bugárom a Figeľom, ako vyriešiť krízu. Zase bolo by farizejské, keby Smer nehlasoval za odvolanie Sulíka, veď poznáte náš názor na Sulíka.“

Podporíte Miklošov rozpočet?

„Určite nie. Je to zlý rozpočet .“

Lepšie je rozpočtové provizórium?

SkryťVypnúť reklamu

„Zdá sa, že je väčšina v parlamente, ktorá tvorila vládnu koalíciu, ktorá ho podporí.“

A keby nie?

„My sme tento rozpočet nepripravovali. Nahovárali sme túto vládu, aby zaviedla bankovú daň, hovorili sme o iných riešeniach. Vláda ide inou cestou. Za tento rozpočet my nemôžeme dvihnúť ruku.“

Nezahlasujete ani za zvýšenie bankových odvodov alebo učiteľských platov?

„Pokiaľ ide o zvyšovanie bankových odvodov my navrhujeme 180 miliónov, vláda 80 miliónov. My budeme hlasovať za 180.“

Ale to je možné, až potom, čo sa v marci vymení vláda. Nie je zatiaľ lepšie 80 ako nula?

„180 je viac ako 80.“

Pripravujete sa na vládu s pravicou?

„Ak mám pozerať do budúcnosti, kládol by som dôraz na absolútnu stabilitu a proeurópsku orientáciu vlády. To sú dve najväčšie hodnoty, ktoré musí mať. Pretože prídu ďalšie rozhodnutia a nie je možné, aby vláda prestala fungovať len preto, že v nej sedia ľudia, ktorí majú na európske otázky zásadne iné názory. Po ďalšie, budeme naozaj hľadieť na obsah politiky, nie na čísla v parlamente, či mám 79 alebo 80 poslancov. Miera prerozdelenia je nesprávna v tomto štáte. Tak musíme povedať, čo urobíme, ako chceme získavať zdroje do štátneho rozpočtu. My sme naozaj za to, aby banky platili podstatne viac do štátneho rozpočtu, aby 30 vybraných vysoko ziskových firiem platilo vyššiu daň z príjmu právnických osôb, sme za to, aby sme zdanili dividendy, pokiaľ sú použité fyzickou osobou na súkromné účely a samozrejme sme za to, aby ľudia, ktorí nadštandardne zarábajú platili vyššie dane. Tieto štyri opatrenia môžu priniesť do rozpočtu 450 až 500 miliónov eur.“

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že aspoň na tú Európu majú tri pravicové strany bez SaS rovnaký názor ako vy. Sú predstavitelia vašej strany, ktorí hovoria o spoločenskom dopyte po vláde širšej Smeru. Je to tak?

„Je tu spoločenská objednávka na stabilnú vládu. V čase, keď má vláda chrániť občanov a prijímať rozhodnutia, tak všetku energiu míňa na to, aby sa zachránila. Od prvého dňa vlády Ivety Radičovej nerobili nič iné, len míňali energiu na to, ako sa zachrániť.“

2.jpg

Aká je teda vaša predstava stabilného kabinetu?

„Najlepšie sú dve strany, ktoré sa navzájom kontrolujú, majú absolútne rovnaké názory na európske projekty. Jednoducho nemôže dôjsť k rozbrojom. Predstavte si, že najsilnejšie krajiny eurozóny povedia, že môžete byť v eurozóne len vtedy, keď splníte tieto podmienky. A zrazu zistíte, že vo vláde sú dve strany s úplne inými názormi, tak vláda končí. Moja predstava je, maximálne dve strany, ktoré sú vnútorne konsolidované, rovnaký pohľad na európske témy a približný na to, čo doma robiť. Dnes je predovšetkým téma hľadania zdrojov. My hovoríme, nebrať ľuďom.“

SkryťVypnúť reklamu

Môžete dnes vylúčiť SNS a SaS? Lebo tam zjavne je nesúlad názorov na európske témy zásadný.

„Pokúšam sa hovoriť pozitívne. Viem, že pre médiá sú atraktívnejšie odpovede nie ako áno. Ja sa nebudem ničím tajiť. Ja sadnem v utorok do auta a obrazne povedané, vrátim sa 9. marca. To znamená, máme tiež svoju predstavu o našom výsledku, aký chceme mať podiel na všetkých číslach a urobíme všetko preto, aby podiel bol čo najvyšší.“

Takže ani SNS a SaS nevylučujete?

„Každá politická strana, ktorá prekročí 5 percent a dostane sa do parlamentu je relevantná.“

Hoci nehlasovali za euroval?

„Môžem vám to vrátiť v tej podobe, že SDKÚ nepodporilo Lisabonskú zmluvu.“

Môžete, ak hovoríte, že ich to diskvalifikovalo.

„Sú motívy, ktoré vedú takú alebo onakú stranu k hlasovaniu. Ale nerobme to stále negatívne. Hovorím o silnom leadershipe, nerád používam anglický výraz, ale výraz vodcovstvo sa na to nehodí. Preto používam leadership, ktorý je demokratickejší.“

SkryťVypnúť reklamu

Ak hovoríme o silných proeruópskych stranách je to Smer a SDKÚ. Viete si predstaviť, že by ste sedeli v jednej vláde s Miklošom a Dzurindom?

„Úplne vás chápem, že tieto hypotézy sú zaujímavé pre vás a pre verejnosť. Vládnutie je o tom, či máte schopnosť dohodnúť sa na základných veciach. Pravica hovorí, že poďme obmedzovať sociálny štandard ľudí, poďme okresávať štát. My hovoríme, že musí byť väčšia miera solidarity silných k tým, ktorí takí silní nie sú. Už tu je principiálny rozdiel. Povedzte mi, ako sa dá vládnuť, keď máte nejakú predstavu o štáte a voličskú základňu, ktorá vás pre niečo volí. Vstúpite do vlády len preto, že niekto tu hovorí o veľkých koalíciách a zistíte, že nemôžete urobiť nič. Ten partner vám nedovolí urobiť vaše veci, a naopak. Potom je z toho mačkopes, ktorý nefunguje.“

SkryťVypnúť reklamu

Iná ľavicová strana ako Smer tu nie je. S kým chcete nájsť prienik?

„Na slovenskej scéne prichádza k situácii, keď jedna politická strana môže mať väčšinu v parlamente. Je to jedna z alternatív. My máme povinnosť urobiť všetko preto, aby sa výsledok Smeru blížil k polovici. Na druhej strane, je veľmi nebezpečné, keď neexistuje vzájomná kontrola v rámci koalície. Bude záležať na tom, aké budú počty. Polovicu nezíska nikto, ale môžeme sa k nej blížiť a potom inak budú vyzerať aj presadzovanie hodnôt, na ktorých nám záleží.“

Prieskumy ukázali, že medzi priaznivcami Smeru je veľa takých, ktorí nesúhlasia s eurovalom. Nebojíte sa, že postoj Smeru vám uberie hlasy?

„A to sme sa mali správať ako Sulík? My sme integrovali stredoľavý priestor na rozdiel od pravice. Volič, ktorý je orientovaný od stredu doľava nemá veľa možností sa rozhodnúť, pokiaľ ide o varianty. Asi sa nebudeme prieť, že Smer má objektívny predpoklad získať najväčší počet percent vo voľbách. Bavíme sa, kto bude mať v súboji väčšinu. Či my alebo celá pravica.“

SkryťVypnúť reklamu

Nebudú vaši voliči počúvať na to, čo hovorí Sulík? Že ide o vyhadzovanie peňazí našich daňových poplatníkov?

„Možno by bolo dobré sa pozrieť spätne na médiá, čo všetko ste popísali. O tučných Grékoch a podobné nezmysly. Dobre viete, že pri eurovale už nejde o Grécko. Slovensko je plne odkázané na život v Európe, inú perspektívu nemáme.““

Prečo ste rovno neschválili aj trvalý euroval?

„Termín je nastavený do 31.12.2012. Predpokladám, že táto téma bude nastolená niekedy v polovici budúceho roka.“

Nie je to kvôli tomu, aby SaS bola vyblokovaná z akejkoľvek koalície? Pretože najväčšia vec, ktorú bude musieť urobiť nová vláda je presadiť trvalý euroval.

„Najvýznamnejšia úloha novej vlády bude ukľudniť Slovensko.“

Čo bude s obsadením postu generálneho prokurátora?

SkryťVypnúť reklamu

„Ja neviem, spýtajte sa prezidenta. My považujeme Jozefa Čentéša za čisto politického nominanta vládnej koalície, ktorá už neexistuje.“

Čiže žiadne typy personálnych rozhodnutí nebudete koordinovať s koalíciou?

„NBÚ je už za nami, lebo kandidát, ktorý sa na to chystal, už nebude ani poslancom Národnej rady. Pokiaľ ide o ÚVO, tam nás Iveta Radičová oklamala ako obyčajne, lebo toto patrí opozícii, ale si to uzurpovali. Potom ešte zostáva NKÚ, ja predpokladám, že predsedu nebudeme voliť. Funkčné obdobie mu končí vo februári, kedy už bude kampaň.“

Čo bude s dlhovou brzdou?

„To je téma až pre novú vládu, návrh zákona ešte nie je v legislatívnom procese. Decembrová schôdza parlamentu bude zrejme posledná.“

Prečo opatrenie neposúrite? Bola by to poistka pre prípad, že by po voľbách prišla nezodpovedná vláda, ktorá by chcela veľa míňať.

SkryťVypnúť reklamu

„To sú zákony, ktoré majú ústavnú podobu a musia byť dobre pripravené. Súhlasím s tým, že treba schváliť hornú hranicu dlhu štátu. Myslím si, že na úrovni maastrichtského kritéria.“

Tri prvé veci, ktoré by ste hneď po nástupe zrušili?

„Obratom ruky vrátime zákonník práce do pôvodnej podoby. Určite sa budeme zaoberať druhým pilierom. Teraz sa očakáva, že bude najväčšie znehodnocovanie akcií a vláda zrušila garancie. Budeme riešiť problematiku generálneho prokurátora. Okamžite spravíme opatrenia v súvislosti s príjmom do štátneho rozpočtu, ktoré som spomínal.“

Pokiaľ ide o dane?

„DPH zvyšovať nebudeme, daň z príjmu fyzických osôb navrhujeme zvýšiť na 25 percent u tých, čo zarábajú ročne 33 tisíc eur a viac.“

Myslíte si, že dokážete uspokojiť požiadavky lekárov a učiteľov?

SkryťVypnúť reklamu

„Ak sa vláda sústredí na hľadanie zdrojov do štátneho rozpočtu, dajú sa riešiť aj problémy školstva a zdravotníctva. Nie však bez dialógu s nimi.“

Ktoré rozhodnutia by ste určite nezrušili?

„Zverejňovania zmlúv. Sú kroky, ktoré ak fungujú, nemáme prečo rušiť. Ja skôr hľadám návrat k rozhodnutiam, ktoré táto vláda zrušila. Napríklad PPP projekty, tam bude treba začať pracovať.“

Veľa vašich západných partnerov z radov eurosocialistov bolo rozrušených vašou cestou do Ruska, kde ste vystúpili na kongrese Putinovej strany. Čo vás viedlo k tomu zúčastniť sa na podujatí?

„Je to najsilnejšia politická strana v Rusku.“

Mnohých západných politikov to nepresvedčilo a nešli.

„Sme suverénna krajina a Smer je suverénna politická strana. Naše postavenie v strane európskych socialistov je mimoriadne silné, nikto nás nespochybňuje. Preto ak sa rozhodneme komunikovať s politickými štruktúrami, ktoré reálne existujú, nie je na tom nič zlé. Vždy sa však nájde nejaký individuálny hlas, ktorý to spochybní.“

Vy sa stotožňujete s politikou, ktorú presadzuje Putin v Rusku?

„Rusko je krajina, ktorá má vlastný život. Ja som nikdy nezasahoval do vnútorných záležitostí Ruska tak ako ani USA. Je to ich spôsob politického systému. Rusko je krajina, ktorá je pre Slovensko mimoriadne dôležitá. Ak dovážame z Ruska 97 percent plynu, ropy a ďalšie suroviny, tak s ním musíme mať normálne vzťahy. Považujem za zlé, že táto vláda ochladzovala vzťahy s Ruskom.“

Blíži sa kampaň, opäť na ňu zoženiete peniaze vlastnou hlavou?

„Denník SME vstúpil do kampane v roku 2010 spôsobom, ktorý absolútne nemá nič spoločné s normálnym správaním médií. Pokúsili ste sa ovplyvniť výsledok podporou pravice. Môžem vám odpovedať iba to, s páskou pribehol Lipšic, ktorý ju dal na generálnu prokuratúru. Tento istý Lipšic je minister vnútra, ktorý má absolútne pod kontrolou policajný zbor, vyšetrovateľov. Prečo to teda dopadlo tak, že to bolo odmietnuté. Z mojej strany platí, že je to obyčajný podvod. Smer dostal veľa peňazí za výsledky vo voľbách. Kampaň bude financovaná výlučne z týchto zdrojov, ktoré sú preukázateľné, sú na účte. Máme určitý pomerne veľký objem peňazí, pokiaľ to nebude postačovať, máme v úmysle zobrať si pôžičku vo výške asi 650-tisíc eur. Úver získame ľahko, lebo každá banka vie, že Smer získa vo voľbách taký výsledok, aby tie peniaze dokázal ľahko vrátiť naspäť. “

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 109
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 972
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 884
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 853
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 931
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu