BRATISLAVA. Chlapci dostávajú opäť tradičné biblické mená ako Jakub, Tomáš, Lukáš či Adam. Dievčatá chcú rodičia viac odlíšiť. Svojim dcéram dávajú mená ako Nela či Laura. Vedie obdoba slovenskej Žofie – Sofia. Meno pochádza z gréčtiny a znamená múdrosť.
„Väčšina detí si želá mať meno, ktorým ho môžu oslovovať pekným spôsobom a neznie príliš dospelo. Vtedy sa s ním stotožnia,“ hovorí klinická psychologička Miriam Belianska o menách, z ktorých sa nedá vytvoriť zdrobnenina ako Roderick alebo Armani.
Posmešky a vytŕčanie
Rok 2011
Najčastejšie mená detí
ChlapciJakub – 900
Samuel – 837
Martin – 748
Tomáš – 735
Dievčatá
Sofia – 807
Viktória – 569
Natália – 552
Nela – 542
„Problémom sú čudné, exotické mená. Deti chcú zapadnúť do kolektívu, volať sa ako ostatní.“
Takto sa podľa psychologičky môžu stať terčom posmechu. Ak rodičia chcú mať dieťa s exotickým menom, musia na matrike zdokladovať, že existujú krajiny, kde sa takéto meno používa.
Tento rok sa narodilo aj tridsaťdva Onurov a sedem Šeherezád. Pri prvých telenovelách to zasa boli Esmeralda alebo Rosalinda.
„Takéto mená dávajú väčšinou jednoduchší ľudia a dúfajú, že ich dieťa tak bude predurčené na život toho-ktorého seriálového hrdinu,“ hovorí psychologička.
Späť k tradíciám
Ostatní rodičia sa rozhodujú buď pre meno tradičné pre danú rodinu, alebo dajú meno, ktoré sa im v detstve páčilo a sami sa túžili tak volať.
Napríklad vo Veľkej Británii bolo za rok 2009 najčastejším menom Mohammed. Dnes sú to už Oliver a Olivia. V Izraeli si jeden pár vzal inšpiráciu z Facebooku a dali dieťaťu meno Like.
Ročne sa na Slovensku rodí približne 60-tisíc detí. Teraz to vyzerá na miernu prevahu chlapcov.

Beata
Balogová
