BRATISLAVA. Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti sa môže zastaviť tesne pred cieľom. Zdravotnícki analytici sa zhodujú, že po páde vlády môže chýbať vôľa ju dokončiť.
Zopakovala by sa situácia z roku 2006. „Bolo všetko pripravené na založenie akcioviek, no chýbala vôľa proces dokončiť,“ hovorí lekár a právnik Peter Kováč. Transformáciu v tom čase podľa neho zastavili blížiace sa voľby a chýbajúca odvaha.
Vtedajší minister zdravotníctva Rudolf Zajac (ANO) nedávno pre SME uviedol, že po rozpade vlády vo februári 2006 „sa Dzurindovi zrejme zdalo, že bude úspešnejší“, ak transformáciu zastaví.
Po utorňajšom páde vlády a blížiacich sa predčasných voľbách sa situácia môže zopakovať. „Môže sa stať, že transformácia nemocníc sa stane témou predvolebnej kampane s negatívnym imidžom a koaličné strany transformáciu radšej pozastavia,“ hovorí analytik Dušan Zachar z INEKO. Bývalý minister zdravotníctva Richard Raši (Smer) hovorí, že transformáciu sa budú snažiť zastaviť cez poslanecké návrhy v parlamente.
Zamiešať karty môže aj manažment 31 nemocníc, ktoré sa podľa zákona majú pretransformovať na akciové spoločnosti.
Po tom, keď dostane nemocnica súhlas od štátu, aby mohla použiť jeho majetok na založenie akciovky, musí podľa Kováča jej predstavenstvo dať návrh na jej zápis do obchodného registra. Manažment tak môže byť ovplyvňovaný, aby takéto podanie urobil. Proces transformácie môže spomaliť aj oddlžovanie nemocníc, ktoré pri veľkých veriteľoch robí spoločná komisia ministerstva zdravotníctva a financií. Ak sa zmení ich vedenie, môže to proces zastaviť.
Komplikácie môžu spôsobiť aj termíny. Vojenské a policajné nemocnice sa totiž majú transformovať do konca júna budúceho roku. To už bude po predčasných voľbách. Nemocnice môžu využiť aj šesťmesačný odklad.

Beata
Balogová
