BRATISLAVA. SaS Richarda Sulíka sa pre nás stáva neprijateľný partner, vyplýva z otvoreného listu pre členov a sympatizantov SDKÚ. Podpredseda strany Ivan Mikloš si nevie predstaviť, že by strana ešte išla v budúcnosti do vlády so SaS.
„SaS má nulový koaličný potenciál minimálne na jedny či dvoje volieb,“ povedal Mikloš vo štvrtok večer v relácii STV Pod lampou.
VarovanieSulíka spochybnila premiérka Iveta Radičová a ministri SDKÚ v liste, v ktorom mu pripisujú pád vlády, keď pri eurovale „povýšil stranícke záujmy nad životný záujem Slovenska“.
Pre Sulíka sú podľa SDKÚ preferencie dôležitejšie ako politická stabilita a zápas s krízou.
„Možno počítal s tým, že práve ním vyvolaný chaos mu pomôže. Ale veľmi sa prerátal. Odteraz už navždy zostane nedôveryhodným partnerom pre kohokoľvek.“ V liste odkazujú, že SDKÚ sa pred marcovými voľbami cíti „silná, zomknutá a veľmi zjednotená“.
„Strana, ktorá povalí vlastnú vládu, má veľmi nízky až nulový koaličný potenciál. Každý sa jej bude báť, či to neurobí znova,“ reagoval šéf MostaHídu Béla Bugár.
KDH sa nevyjadrilo, či by bolo ochotné ešte vládnuť s SaS. „V súčasnej zložitej situácii sa touto otázkou nezaoberáme,“ povedal hovorca KDH Matej Kováč.
Sulík na kritiku nereagoval. Za dôležitejšie považuje reformy a zodpovedné riadenie štátu. „Podľa splnenia týchto kritérií sa budeme rozhodovať o budúcej koalícii. Naďalej platí, že zo spolupráce vylučujeme stranu Smer,“ tlmočila Sulíka jeho tajomníčka Tatiana Tóthová.
Zákaz Smeru môžu zrušiťRovnaký záväzok si ešte vlani dala SDKÚ. Stranícky kongres po utvorení pravicovej vlády schválil v generálnej línii, čo je ideový dokument SDKÚ, že až do roku 2014 nebude spolupracovať so Smerom.
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda po hovorcovi Michalovi Lukáčovi odkázal, že nie je dôvod meniť generálnu líniu.
Aj napriek záväzku v generálnej línii predstavitelia strany neodpovedajú na otázku, či „NIE“ Smeru bude platiť aj po predčasných voľbách. „Nie je to otázka týchto dní,“ hovorí člen predsedníctva SDKÚ Martin Fedor.
Ďalší člen predsedníctva Ondrej Matej pripustil, že kongres, ktorý by upravil generálnu líniu, sa môže zvolať aj po marcových predčasných voľbách. Či by SDKÚ chcela vládnuť so Smerom, odmietol povedať.
Skoré voľby môže riešiť súdMarcový termín volieb by ešte mohol zvrátiť Ústavný súd.
BRATISLAVA. Česká cesta, ktorá dokázala načas zastaviť predčasné voľby, sa v slovenskom parlamente rozoberá len ako teória.
V roku 2009 český poslanec Miloš Melčák namietal, že parlament mu odhlasovaním predčasných volieb neústavne skrátil štvorročný poslanecký mandát. Ústavný súd mu dal za pravdu a odmietol jednorazovú zmenu ústavy. Poslanci tak museli ústavu novelizovať a termín volieb posunúť.
„Bol by som rád, keby to niekto podal, jednorazové zmeny ústavy nie sú šťastné,“ hovorí asistent šéfa SaS Richarda Sulíka a právnik Milan Galanda. Obrátiť sa na súd by sa podľa neho mal poslanec, ktorý za skrátenie nehlasoval.
SaS o podaní neuvažuje, väčšina klubu voľby podporila. Za boli aj Anna Belousovová a Igor Matovič, ktorým hrozí, že sa do parlamentu nedostanú. „Predčasné voľby nie sú dobré, ale o takomto riešení sme zatiaľ neuvažovali,“ povedal poslanec OKS Ondrej Dostál.
Poslanec KDH a ústavný právnik Radoslav Procházka si myslí, že náš súd by sťažnosť neprijal. „Rozdiel spočíva v miere aktivizmu nášho a českého súdu,“ mieni.
(mp)

Beata
Balogová
