Strana SaS nevidí žiaden dôvod, aby podporovala prípadnú dočasnú vládu zloženú zo strán jej bývalých koaličných partnerov SDKÚ, KDH a Mosta-Híd. V dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to vyhlásil podpredseda SaS Juraj Miškov.
Akú alternatívu voči dočasnej vláde SDKÚ, KDH a Mosta-Híd si vie SaS predstaviť, Miškov nepovedal.
"Ak budú možnosti na stole, zaujmeme svoj postoj," avizoval. Na druhej strane si myslí, že začaté reformy tejto vlády by sa mali dotiahnuť. "Ak zastavíme všetky reformy a pripravené kroky, tak nebude možné dosiahnuť stanovené ciele. My budeme mať snahu presadiť z vládneho programu čo najviac," konštatoval.
Žitňanská: Dôležitá je stabilita
Podľa podpredsedníčky SDKÚ Lucie Žitňanskej je v období do predčasných volieb dôležitá stabilita, pričom rozhodnutie o podobe vlády necháva na prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. "Je to kľúčová úloha pre prezidenta. Ústavné konformné sú viaceré možnosti, či už poveriť súčasnú vládu, alebo vymenovať novú," povedala.
Žitňanská tiež priznáva, že sa jej strana so Smerom zhodla tento týždeň na eurovale, no iné prieniky nevidí. Priznala to v odpovedi na otázku, či SDKÚ naozaj nepôjde po predčasných voľbách do koalície so Smerom tak, ako to má v stále platnej Generálnej línii.
Na otázku, či má premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) záujem byť na čele vlády až do volieb, odvetila, že to nie je otázka záujmu, ale zodpovednosti a v prvom rade rozhodnutia prezidenta. "SDKÚ sa vždy chovala ako zodpovedná strana," uistila Žitňanská.
Parlamentné strany sa nezhodujú na type vlády do volieb
Podpredsedovia parlamentných strán nemajú jednotný názor na to, v akom formáte by mala do marcových predčasných volieb do Národnej rady SR fungovať vláda.
Podľa Maďariča by vláda do predčasných volieb mala byť udržiavacia, s veľmi úzkym mandátom a nemala by robiť žiadne veľké zmeny, prípadne len tie, ktoré sú nevyhnutné pre Slovensko, teda už nie reformy. Podľa neho by nebola vhodná úradnícka, ani žiadna nová rekonštruovaná vláda.
K tomu, že dočasný kabinet by už mal zabudnúť na reformy, je naklonený aj podpredseda Mostu-Híd Zsolt Simon. "Kladiem si otázku, či je zodpovedné sa pustiť do reforiem, ktoré nevieme dokončiť. Ak nebude zhoda na rozpočte, vieme si predstaviť aj rozpočtové provizórium. Totiž ak prijmeme akýkoľvek rozpočet, nová vláda ho môže anulovať a urobiť nanovo," upozornil. Na rozdiel od Maďariča si však nemyslí, že dočasná vláda má byť len udržiavacou, keďže, ako povedal, treba konať napríklad vo sfére eurofondov.
Pre podpredsedu KDH Pavla Abrhana je do ďalšieho obdobia rozhodujúca stabilita a zodpovednosť. "Podľa môjho názoru je zbytočné sa na tých päť mesiacov zaoberať hľadaním novej väčšiny v parlamente pre novú vládu. Budeme sa snažiť najprv traja, potom možno s bývalým koaličným partnerom SaS nájsť podporu na tých päť mesiacov," avizoval.
SNS: Do volieb by mala štát doviesť úradnícka vláda
Do marcových predčasných volieb by nemala dovládnuť súčasná garnitúra, ale najlepším riešením by bola úradnícka vláda. Uviedol to predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota po dnešnom zasadnutí rozšíreného Predsedníctva SNS s tým, že takejto vláde by úplne stačil len jeden bod programového vyhlásenia, a to doviesť štát k predčasným parlamentným voľbám.
Predsedníctvo SNS prijalo vyhlásenie, v ktorom okrem iného vyzýva dočasnú reprezentáciu Slovenska, aby striktne odmietla snahy eurobyrokracie v Bruseli zrušiť pri hlasovaniach právo veta jednotlivých štátov.
"Nastávajúce voľby budú o tom, či si Slovenská republika zachová svoju suverenitu, či sa každý Slovák bude cítiť na Slovensku doma a či budúca vláda bude robiť na prospech Slovákov alebo cudzích ekonomických záujmov," uvádza sa vo vyhlásení.
Predsedníctvo SNS sa dnes zaoberalo aj petíciou za referendum o uzákonení slovenského jazyka za jediný úradný jazyk, pod ktorú dosiaľ SNS vyzbierala takmer 250-tisíc podpisov. Slota verí, že minimálne potrebných 350-tisíc podpisov budú mať do konca roka, kedy by petíciu chceli odovzdať prezidentovi. V takom prípade by sa podľa neho mohlo referendum spojiť s predčasnými voľbami. "Vyšlo to tak akurát, vidíte, asi Pán Boh drží ochrannú ruku nad SNS," podotkol k tomu Slota.
Strana hlasovanie na Ústavnom súde nenapadne
Úsilie strany Sloboda a Solidarita napadnúť opakované hlasovanie parlamentu o navýšenie eurovalu na Ústavnom súde SR Slovenská národná strany určite nepodporí, jej poslanci sa pod podanie nepodpíšu.
"Nebol to zákon, ale zmluva, i keď sme s ňou nesúhlasili, ale asi je pravda to, že mali právo dať o tom hlasovať druhý raz. Javí sa nám to úplne zbytočné a nemienime niekomu robiť nejakých štatistov alebo vytvárať nejaké ´křoví´ na ústavnom súde," povedal Slota.
Na dnešnej tlačovej konferencii nezabudol predseda SNS slovne zaútočiť na policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka. Nazval ho nešťastníkom, ktorý zdemoloval policajný zbor. "Je to hlupák od prírody. Takýto hlupák by mal tu ešte štyri mesiace ničiť životy normálnym a rozumným policajtom? Tak to snáď nie!" vyhlásil Slota.