BRATISLAVA. Zdá sa, že strany Smer a SDKÚ sú schopné spolu v zásadných témach komunikovať, čo je posun do budúcnosti a perspektíva. V dnešnej relácii televízie Markíza Na telo to vyhlásil líder Smeru Robert Fico v odpovedi na otázku, či si vie predstaviť povolebnú spoluprácu s Mikulášom Dzurindom (SDKÚ).
Fico si pomohol príkladom z tohtotýždňového stretnutia, na ktorom sa lídri dohodli na predčasných voľbách a schválení eurovalu. "Ak budú na stole témy tohto typu, že nebudú príliš zafarbené ideologicky, tak sa zdá, že sme schopní komunikovať. Je to aj perspektíva, že môže vzniknúť vláda zložená nielen zo subjektov, ktoré sú rovnako ideologicky ladené, ale majú na podstatné veci rovnaký názor," vysvetlil.
Fico zároveň upozornil, aby nevznikol dojem, že hovorí o nejakej budúcej koalícii. "Nemôžem a nebudem porciovať medveďa, ktorý behá po lese. Ľudia rozhodnú, kto bude mať aké čísla," povedal.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš (SDKÚ) v rovnakej relácii na otázku povolebného usporiadania upozornil, že Generálna línia SDKÚ spoluprácu so Smerom vylučuje. "To platí. Tento dokument schvaľuje Kongres, ktorý sa schádza raz za štyri roky. Mimoriadne sa môže zísť aj skôr, no nemyslím si, že bude do volieb. To, čo je tam napísané, myslíme vážne," uistil.
Podľa jeho slov je na dnešnej politickej scéne súboj strán s reálnym programom proti stranám populistickým. "Máme tu ľavicový populizmus Roberta Fica, ale aj europopulizmus Richarda Sulíka. Sulík a jeho strana majú podľa mňa nulový koaličný potenciál," odkázal Mikloš.
Minister financií nechcel povedať, či jeho stranícka kolegyňa Iveta Radičová bola dobrou premiérkou. "Ja to nebudem riešiť cez médiá, my situáciu vyhodnotíme vo vnútri strany. Zároveň odmietol, že v pozadí za pádom vlády stál jeho stranícky šéf Mikuláš Dzurinda. "Je to nezmysel. Vyvrátila to aj sama premiérka, keď povedala, že spojenie hlasovaní bolo jej slobodné rozhodnutie, do ktorého ju nikto netlačil. Sú to špekulácie a intrigy," uzavrel.
Dočasnú vládu by podľa Fica mohla viesť Radičová
Dočasnou vládou by mal byť do predčasných volieb, ktoré sa uskutočnia 10. marca 2012, poverený doterajší kabinet na čele s Ivetou Radičovou (SDKÚ), prípadne bez ministrov SaS. Smer by s tým problém nemal.
V dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to pripustil šéf sociálnych demokratov Robert Fico. O dočasnej vláde má rozhodnúť prezident Ivan Gašparovič.
"Politicky to nezodpovedá realite," uviedol s tým, že za politicky čisté považuje dovládnutie Radičovej kabinetu, avšak iba formálne. Aby nič neschvaľovala a vykonávala len administratívu.
Za pád vlády môže jej neschopnosť
Pokiaľ ide o pád Radičovej vlády, Fico pripustil, že je to výsledok pôsobenia aj opozičného Smeru. Podstatnú časť viny na páde kabinetu však má samotná vláda a jej neschopnosť vládnuť.
"Vláda môže sama za to, ako dopadla. Od samého začiatku bolo jasné, že štyri strany a dve frakcie nemôžu vládnuť. Desať kuchárov aj polievku pripáli. To je príklad ich vlády," zdôraznil s tým, že je rád, že takáto vláda padla.
Fico si zároveň myslí, že Slovensko by mal na summite EÚ 23. októbra zastupovať prezident Ivan Gašparovič. Pokojne by s ním mohol ísť aj minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). "My nebudeme mať nič proti tomu, ak si vyberie aj pána Mikloša," vyhlásil v diskusnej relácii V politike predseda opozičného Smeru Robert Fico. Premiérka Radičová by rokovať podľa neho nemala.
"Je neúnosné, aby Iveta Radičová išla na summit, ktorý bude životne dôležitý. Pani Radičová už nemá čo vyrokovať a nemá ani mandát. Navyše je klamárka a my jej neveríme," povedal Fico, ktorý vyzýva politické strany, aby súhlasili s Gašparovičom ako hlavou delegácie na summite.
Môže vzniknúť aj ľavo-pravá vláda
V súvislosti s predčasnými voľbami Fico nechcel špekulovať o povolebnej situácii. O novej vláde podľa neho rozhodnú voliči 10. marca 2012. Do rokovaní o povolebnej spolupráci pôjde Smer podľa neho s požiadavkou stability, hospodárskeho rastu, veľkých investícií, proeurópskou politikou či ochranárstvom k ľuďom.
Ak sa na tom budú sociálni demokrati schopní dohodnúť aj s pravicou, môže podľa neho vzniknúť ľavo-pravá vláda. Fico zdôraznil, že Smer ale do žiadnych zlepencov nepôjde. "Máme záujem na stabilnej vláde," vyhlásil.
Sulík: Nech si dovládnu so Smerom
Predseda SaS Richard Sulík odkazuje svojim bývalým koaličným partnerom SDKÚ, KDH a Mostu-Híd, aby si dovládli so Smerom. Liberáli nemienia podporovať menšinovú vládu tohto trojlístka.
"Nevidím dôvod na to, aby sme ich podporili, keď nás vyštvali. Nech si to vyriešia sami so Smerom. Veď toto je rodiaca sa koalícia. Chystajú sa spolu vládnuť, dokázali sa dohodnúť aj na predčasných voľbách. Keď si myslia, že menšinová vláda je to, čo Slovensko potrebuje, nech sa páči, majú tu na to Smer," vyhlásil v TA3 V politike líder SaS Richard Sulík.
Sulík v relácii televízie Markíza Na telo vyhlásil, že SaS nepôjde do predčasných volieb s témou návratu slovenskej koruny, bude len žiadať dodržiavanie dohôd na pôde eurozóny a nesúhlasiť s vytvorením trvalého eurovalu.
Šéf liberálov priznal, že jeho strana síce nepresadila dekriminalizáciu marihuany, no ako upozornil, či by sa to stalo dnes alebo o dva roky, škodu na občanoch by to nenapáchalo. "Ale euroval áno, do trvalého dáme 600 miliónov eur alebo aj viac," upozornil.
Na margo svojich pocitov po páde vlády Sulík uviedol, že je spokojný, že si SaS zachovala vlastnú pozíciu. Priznal, že SaS hlasovala za vznik dočasného eurovalu, no ten mal byť len dočasný, mali sa zachraňovať len štáty a peniaze mali ísť len krajinám, ktoré to vedia splatiť. "Zrazu máme mať trvalý nie dočasný euroval, peniaze má dostať aj Grécko a zrazu je možné zachraňovať aj banky," povedal.
Sulík je naďalej presvedčený, že pod pád vlády Ivety Radičovej sa nepodpísala SaS a jej hlasovanie o rozšírení eurovalu, ale to, že predsedníčka vlády spojila hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde, aj keď predtým sľúbila, že tak neurobí. Sulík to považuje za vydieranie.
"Mám čisté svedomie. Len sme zotrvali na našom postoji, ktorý sme mali pred voľbami," poznamenal a pripomenul, že rovnaký postoj malo aj SDKÚ. "My sme neotočili a preto sme teraz vinníci," okomentoval.
Sulík však napriek svojmu postoju nevidel dôvod odchádzať z koalície dobrovoľne. "My sme sa nenechali zvoliť na to, aby sme teatrálne odchádzali, boli sme odídení. Určite by nebolo čestné odísť. Nech nás vyhodia za to, že sme si dovolili neotočiť," vyzval.
Vystúpenie premiérky Ivety Radičovej, v ktorom Sulíka aj jeho ministrov vyzvala na odchod, označil predseda SaS za emotívne a zrejme pod vplyvom únavy. "De facto už ani nebola premiérka, takže je to trochu smiešne," poukázal na skutočnosť, že Radičová svoj apel predniesla krátko potom, ako jej parlament nevyslovil dôveru. Zmeny, ktoré bezprostredne nasledovali, označil Sulík za štátny prevrat.
Sulík je podľa Mikloša populista
Jednoznačné nie liberálom hovorí podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš. Takmer nulový potenciál má SaS pre Most-Híd, tvrdí predseda Béla Bugár. Na týchto postojoch sa trojica zhodla v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
Mikloš zároveň označil predsedu SaS Richarda Sulíka za populistu. "To, čo robí, je čistý, ale čistý populizmus. So stranou, ktorá povalí vlastnú vládu len pre svoju populistickú politiku, nemôžeme vládnuť," vyhlásil Mikloš.
Líder liberálov je podľa neho populista preto, že napríklad v prípade eurovalu ponúka ľúbivé riešenia, veľmi ľahko zrozumiteľné, ktorých dôsledky a náklady sú pritom obrovské, aj keď sú menej viditeľné a menej zrozumiteľné. "A presne toto Richard Sulík robí," podotkol Mikloš.
Za hrubé zavádzanie považuje aj Sulíkove vyhlásenia o tom, že SaS povedala eurovalu nie. Zdôraznil, že v uplynulých dňoch parlament nehlasoval o eurovale ako takom, lebo ten už schválený je, a to aj s hlasmi SaS, ale len o jeho navýšení.
Rovnako odmietol Sulíkovo tvrdenie, že keby Slovensko euroval neschválilo, nič by sa nestalo. "Že by sa nič nestalo? Tak prečo tu boli televízne štáby z celého sveta? Lebo by sa nič nestalo? Nemali nič iné na práci, tak sa len tak prišli pozrieť?" pýtal sa Mikloš. Rovnako odmietol, že by SDKÚa zvyšok koalície v prípade eurovalu "otočili".
Bugár: Neviem si predstaviť, že by OKS dostala znovu rovnakú šancu
Rozhodnutie troch členov poslaneckého klubu Most - Híd za OKS nevysloviť dôveru vláde podľa predsedu Mosta - Híd Bélu Bugára vyvolalo vážne otázniky nad ďalšou spolupráciu s nimi tak v klube, ako aj v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.
"Ja si neviem predstaviť bez problémov prejsť nad takým problémom, že traja poslanci, ktorí sú za OKS v našom klube povalia vládu a v budúcnosti by dostali znova takéto možnosti. Potopia ďalšiu. Nemyslím si, že to takto bude fungovať," povedal Bugár v dnešnej relácii STV O päť minút dvanásť.
Traja členovia poslaneckého klubu Mosta - Híd za OKS, Peter Zajac, Peter Osuský a Ondrej Dostál v prípade spojeného hlasovania o dôvere vláde a rozšírení eurovalu vládu nepodporili a tým prispeli k jej pádu. Naopak, František Šebej v hlasovaní vládu podržal a následne vystúpil z OKS.
Vládu nepodporili ani poslanci za SNS, SaS a traja zo štyroch Obyčajných ľudí. "SaS urobila taký precedens, aký SR za 20 rokov nezažila," vyhlásil Bugár. V histórii Slovenska síce už raz proti vlastnej vláde hlasovala časť poslancov SDĽ, ale vláda vtedy nepadla.
Podľa Bugára sulíkovci nepochopili, že im premiérka Iveta Radičová spojením hlasovania o rozšírení eurovalu s hlasovaním o dôvere vláde ponúkla čestné východisko z dilemy. "Ponúkla im šancu zachovať si tvár. Mohli povedať: Proti našej vláde nejdeme, ale sme naďalej proti rozšíreniu eurovalu," vyhlásil Bugár.
Predseda Mosta - Híd pripomenul, že poslanci za SaS na jeseň 2010 za euroval zahlasovali a teraz sa jednalo len o jeho rozšírenie. "Sulík si robil kampaň," komentoval hlasovanie SaS o rozšírení eurovalu s tým, že koaličný potenciál SaS sa podľa neho blíži k nule. "Budúca vláda by mala mať len také strany, ktoré vedia, čo je to byť v eurozóne," dodal predseda Mosta - Híd.