BANSKÁ BYSTRICA . Dodávky 26 tisíc nových pištolí pre slovenských policajtov sú v nedohľadne a Ministerstvo vnútra s najväčšou pravdepodobnosťou nezačne s prezbrojovaním už v tomto roku, ako to plánovalo.
Tender už druhý raz posúdi Úrad pre verejné obstarávanie. Navyše je možné, že sa verejným obstarávaním budú zaoberať aj vyšetrovatelia.
Trestné oznámenie
Slovenský výrobca pištolí spoločnosť Grand Power z Banskej Bystrice podala na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie v súvislosti s osem a pol miliónovým tendrom. Majiteľ firmy Jaroslav Kuracina žiada prokuratúru a políciu, aby preverili podozrenie zo spáchania trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní.
„Verím, že Generálna prokuratúra si bude plniť svoje úlohy a prípad posunie vyšetrovateľom. Ak nie, využijeme všetky dostupné prostriedky, vrátane medzinárodnej arbitráže. Nie sme zásadne odkázaní na predaj 26 tisíc pištolí za osem a pol milióna eur, pretože doteraz sme existovali bez štátnych zákaziek. Ako občanovi mi však nemôže byť jedno, ako sa nakladá s našimi daňami,“ vyhlásil v nedeľu Kuracina.
„Podávať trestné oznámenia je právo každého občana. Ministerstvo vnútra to berie na vedomie,“ reagoval na postup Grand Power Gábor Grendel, riaditeľ komunikačného odboru ministerstva.
Grendel tvrdí, že cieľom ministerstva je vyzbrojenie polície kvalitnými a modernými zbraňami, ktoré sú osvedčené, spoľahlivé a medzinárodne uznávané.
„Zo štrnástich záujemcov namietol technickú špecifikáciu súťaže len jeden výrobca. Ten, ktorý opakovane klamal verejnosť, že kritériá dokáže splniť len jedna spoločnosť. Hoci ide o preukázateľnú lož, ministerstvo opakovane garantovalo, že ak v tendri bude len jeden uchádzač, súťaž zrušíme. Ministerstvo nepodľahne tlaku ľudí, ktorí boli odsúdení za krádež a nedovolené ozbrojovanie,“ dodal Grendel.
Neférová súťaž?
Slovenský výrobca pištolí tvrdí, že podmienky tendra boli a sú šité na vopred vybraného víťaza. Ministerstvo vnútra to popiera. Kuracina najprv upozornil na diskriminačné podmienky ministerstvo, a potom dal podnet na Úrad pre verejné obstarávanie.
Úrad rozhodol koncom augusta, že ministerstvo porušilo zákon. Niektoré podmienky tendra na dodávku pištolí označil za diskriminujúce a v rozpore so zásadou transparentnosti. Keďže by mohli mať zásadný vplyv na výsledok súťaže, nariadil ministerstvu odstrániť protiprávny stav.
Ministerstvo vnútra upravilo potom súťažné podklady. Grand Power tvrdí, že sú opäť v rozpore so zákonom a znova sa obrátilo na Úrad pre verejné obstarávanie.
„Ministerstvo vnútra v upravených súťažných podkladoch uvádza podmienky diskriminujúce uchádzačov. Napriek rozhodnutiu úradu, že požiadavka, aby pištole boli zavedené v krajinách NATO, je neprimeraná a diskriminačná, ministerstvo ju zopakovalo.
Jediný rozdiel je, že štáty NATO nahradilo Európskou úniou. Táto požiadavka je vo svojej logike rovnako diskriminačná ako pôvodná,“ konštatoval slovenský výrobca.
Kuracina hovorí, že súťažným podmienkam vyhovoval len jediný záujemca. Ministerstvo vnútra stanovilo podľa neho v podmienkach napríklad rozpätie rozmerov zbraní na milimetre, alebo žiadalo predložiť tlmič a špeciálny laser viditeľný len s okuliarmi na nočné videnie, ktoré neboli predmetom obstarávania.
Pôvodný termín na predkladanie ponúk bol do 31. augusta tohto roku. Ministerstvo po zverejnení nálezu Úradu pre verejné obstarávanie upozornilo 14 záujemcov, že posunie termín.

Beata
Balogová
