BRATISLAVA. Kým sa stihli v politike vôbec zorientovať, pomaly parlament opustia. Reč je o nováčikoch, ktorí sa po prvý raz ocitli po minuloročných júnových voľbách v poslaneckých laviciach.
Pád vlády ich sklamal, napriek tomu nechcú opustiť politiku.
Jasno majú najmä poslanci SaS. Z klubu pôvodne 22 poslancov do politiky pred voľbami v roku 2010 zasiahol iba predseda Richard Sulík ako poradca dvoch posledných ministrov financií.
Uplynulé dni v parlamente nováčikov z SaS utvrdili v tom, „že treba bojovať za správnu vec“, hovorí Kamil Krnáč, ktorý pred vstupom do politiky pracoval v IT biznise.
Na Krnáča pád vlády dopadá dvojnásobne. Koalícia sa dostala do krízy iba krátko predtým, čo ho mala zvoliť za šéfa Národného bezpečnostného úradu. Krnáč teraz pravdepodobne príde aj o post poslanca, keďže ho vytlačia odvolaní ministri SaS.
Dohody neplatia
„Tento druh práce mi nie celkom vyhovuje, lebo keď človek pracuje, očakáva výsledky. V politike výsledky vôbec nie sú isté,“ hovorí ďalšia poslankyňa SaS Natália Blahová, ktorá predtým pracovala pre mimovládky, ktoré hľadali deťom náhradné rodiny. Blahovú sklamalo najmä to, že vo svete politiky neplatia nijaké ústne dohody, nechce však ešte odísť.
Počty
Nováčikovia
v parlamente
- SNS - 2
- KDH - 6
- Most-Híd - 7
- SDKÚ - 8
- Smer - 13
- klub SaS - 21
- Igor Matovič - 1
-
Spolu - 58
„Svetu politiky som sa natoľko nevenovala. Naplno som riešila reformy,“ hovorí poslankyňa SDKÚ Jana Dubovcová, ktorá sa preto, aby mohla kandidovať v roku 2010, vzdala funkcie sudkyne. Chcela pracovať na zmenách súdnictva. Preto aj svoje zotrvanie v politike zváži podľa toho, ako dopadne novela zákona o sudcoch, ktorá ešte ostala na programe parlamentu.
„Ak neprejde, bola by som zase na začiatku a ak by niekto ponúkol kandidovať, tak by som asi prijala,“ povedala Dubovcová.
Pre zmeny prišiel do parlamentu aj jej stranícky kolega Miroslav Beblavý, niekdajší šéf Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, štyri roky štátny tajomník na ministerstve práce. Hoci je z posledného vývoja „zdeprimovaný a veľmi smutný“, považoval by za zbabelé po pätnástich mesiacoch utiecť.
„Nebol to ľahký rok, ale ešte neprišiel čas na úplnú rezignáciu,“ hovorí aj poslankyňa KDH Jana Žitňanská, hoci je tiež veľmi sklamaná.
Ďalšie pôsobenie v politike zvažuje poslanec KDH a právnik Radoslav Procházka. „Zápasia vo mne protichodné úvahy,“ priznáva. „Pod vplyvom toho, aké zákonitosti v politickom prostredí platia, zvažujem, či sa sem hodím,“ povedal. Parlament pre neho nebola vyslovene negatívna skúsenosť, pretože sa mu podarilo presadiť viaceré zmeny.
Politici pragmatici
O znechutení nehovorí Ivan Švejna z Mosta-Hídu, niekdajší šéf Nadácie F. A. Hayeka, ktorý sa už neúspešne pokúšal dostať do parlamentu v roku 2006 ako predseda strany Vpred. Prah citlivosti politika musí byť podľa Švejnu posunutý podstatne ďalej ako u normálneho človeka. „To je údel politika, musí s tým počítať, hoci by bolo príjemnejšie, ak by sa mohol venovať len odbornej práci.“
Podobne to vníma aj ďalší nováčik Mosta-Hídu v politike, minister životného prostredia József Nagy, predtým ekonóm a šéf podnikov Dunstav a Agrostav. „Politika je veľká hra. Keď človek ide do toho, musí vedieť, že aj čosi takéto sa môže stať,“ hovorí Nagy. Nepovedal, či bude opäť kandidovať. „Najskôr musím dostať ponuku.“
Autor: Veronika Prušová

Beata
Balogová
