Pozrite si ako známkovali vládu ekonóm, komentátor, politológ a aktivistka
BRATISLAVA. Aká bola desiata ponovembrová vláda? Odpovedať sa dá už dnes, hoci kabinet Ivety Radičovej bude bez podpory v parlamente zrejme dožívať ešte mesiace. Stratil už mandát na väčšie rozhodnutia a zásadné reformy, ktoré nestihol doteraz, už nedokončí.
V školskom priemere by vláde vyšla trojka. Ministrov hodnotili ekonóm SAV Vladimír Baláž, politický analytik agentúry Polis Ján Baránek, riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk a komentátor týždenníka Trend Marián Leško.
S rovnakou známkou vláda obstála aj pri ročnom hodnotení v júli, keď jej činnosť pre SME komentovalo 49 nezávislých osobností. Obe hodnotenia majú aj ďalší spoločný výsledok: najlepšie obstála ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).
Po roku a štvrť v kresle je podľa analytikov jediná, ktorá si zaslúži jednotku, hoci s mínusovým znamienkom.
Sklamali ministri zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) a školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ). Nezvládli ani komunikáciu, mieni analytik Ján Baránek.
Očista justície
„Mala jasnú predstavu, čo chce zmeniť a ako to chce dosiahnuť. Na ministerstve dala dohromady dobrú zostavu, kroky zvládla manažérsky aj politicky,“ chváli jednu z dvojice žien v kabinete Leško.
Hodnotenie
Priemer pre vládne strany
SDKÚ (5 členov vlády): 2,74
KDH (3): 2,83
SaS (4): 2,93
Most-Híd (3): 3,5
spolu – celá vláda: 2,96
Okrem povinného zverejňovania zmlúv týkajúcich sa verejných peňazí na internete sa usilovala aj o zmenu pomerov v justícii.
„Jej reformy vznikali v mimoriadne zložitom, zhnitom prostredí, ovládnutom obrovským autonómnym postavením. Boli však odborné, nepodliehajúce vášňam,“ hodnotí Wienk.
So slabšími dvojkami skončili minister dopravy Ján Figeľ, vnútra Daniel Lipšic (obaja KDH), financií Ivan Mikloš a premiérka Iveta Radičová (obaja SDKÚ).
Ako čistý priemer vyšli z hodnotenia ministri za SaS, ktorí skončili na 6. až 9. mieste. Tri trojky ministrov kultúry Daniela Krajcera, obrany Ľubomíra Galka a sociálnych vecí Jozefa Mihála dopĺňa slabšia trojka ministra hospodárstva Juraja Miškova.
Miškovovi podľa Baránka uškodila najmä kauza hayekovci, počas ktorej držal vo funkcii svojho štátneho tajomníka a spolustraníka Martina Chrena.
Na rozdiel od ďalšieho aktéra hayekovcov Ivana Švejnu z Mosta-Hídu, ktorý po škandále post štátneho tajomníka na ministerstve dopravy opustil rýchlejšie.
Zaspaté školstvo
Ani Švejnov návrat do parlamentu však nepomohol zlepšiť vládne renomé Mosta-Hídu, ktoré oslovení odborníci vnímajú najkritickejšie. Traja členovia vlády za Most-Híd obsadili v hodnotení 11. až 13. miesto a horšie od nich boli vnímaní už len ministri zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) a minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ).
Leško druhé pôsobenie Zsolta Simona (Most-Híd) na čele ministra pôdohospodárstva dokonca porovnáva s výkonom najslabšieho ministra.
„Páni Jurzyca a Simon boli od začiatku svojho pôsobenia udržiavacími ministrami. Prvý preto, lebo sa iba rozpozerával, druhý preto, lebo už všetko 'ovládal'. Svoj rok a štvrť využili zo všetkých najmenej,“ hovorí.
Minister školstva by sa svojmu vysvedčeniu od poroty SME nepotešil, podľa aritmetického priemeru by mu učitelia museli vystaviť štvorku.
Len tesne jej ušiel Uhliarik, štvorku by mu však dali Leško aj Wienk. „Nechal obsadiť dôležité posty v rezorte ľuďmi spojenými s jednou finančnou a záujmovou skupinou. Akékoľvek jeho kroky tak vyvolávali oprávnené pochybnosti o 'privatizácii' verejného zdravotníctva Pentou,“ vyčíta mu šéfka Aliancie Fair-play.
Radičová doplatila na slabú pozíciu v SDKÚ
Premiérka obstála v hodnotení o čosi lepšie ako vláda, ktorú viedla.
BRATISLAVA. Vláda Ivety Radičovej preukázala odhodlanie bojovať s korupciou, no zbytočne prala špinavú bielizeň na verejnosti. Zhodujú sa na najväčšom prínose aj slabine analytici oslovení denníkom SME.
„Aj keď mala korupčné kauzy, preukázala zrejme najvyššiu ochotu na ich riešenie, a jej kauzy boli rádovo menšie ako predchádzajúcich vlád,“ hovorí politický analytik Ján Baránek.
Za zásadnú chybu vlády považuje, že aj kauzy menšieho kalibru, akou bol prenájom budovy pre košické Daňové riaditeľstvo, nechali navonok prerásť na úroveň emisnej kauzy z éry Roberta Fica. Pri tej Slovensko prišlo o desiatky miliónov eur.
Takýto charakter vláde vtlačila najmä premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). „Vysoko hodnotím snahu o transparentnosť a boj proti korupcii, takéto niečo sme tu doteraz nemali. Nie vždy však dokázala koalíciu koordinovať tak, aby pôsobila ako koalícia, a nie ako voľné združenie strán,“ hodnotí ekonóm Vladimír Baláž.
„Ukázalo sa, že jej možnosti sú veľmi obmedzené, pretože predstavovala politickú menšinu nezaťaženú záujmami a minulosťou proti obrovskej vnútornej aj opozičnej politickej presile,“ myslí si šéfka Aliancie Fair Play Zuzana Wienk.
Radičová podľa Baránka doplatila aj na pozíciu v strane. „Stav v koalícii vyžadoval nastolenie vlády tvrdej ruky, čo sa jej nepodarilo. Objektívne jej v tom bránil fakt, že nemala podporu vlastnej strany,“ mieni analytik. „Systémovou chybou sa ukázalo, že zastávala post premiérky, ale nebola predsedníčkou SDKÚ.“
Práve slabší výkon v role hlavného koordinátora a vyjednávača vládnej koalície bol podľa komentátora Mariána Leška aj jedným z dôvodov, pre ktorý jej vláda končí.
Michal Piško

Beata
Balogová
