BRATISLAVA. KDH, Most-Híd, SaS a HZDS dokopy zaplatili za kampaň pred vlaňajšími parlamentnými voľbami menej ako SNS. Aspoň to ukazujú čísla zo správ o nákladoch na voľby, ktoré strany posielajú ministerstvu financií.
Oficiálnym číslam verí málokto. Slovensko už za nepriehľadné financovanie strán kritizovala aj Rada Európy. „Celkový obraz je sklamaním, nebol dosiahnutý badateľný pokrok,“ napísali vlani.
Bez nezávislej kontroly
Pokrok nepríde ani po najbližších voľbách. Pravidlá financovania kampaní sa už nezmenia.
Oficiálne čísla
Koľko stála kampaň 2010
- SDKÚ: 3,12 milióna eur,
- SNS: 2,74 milióna eur,
- Smer: 2,15 milióna eur,
- KDH: 940-tisíc eur,
- Most-Híd: 690-tisíc eur,
- SaS: 528-tisíc eur.
zdroj: finančné správy strán, MF SR
„Naďalej chýba nezávislý orgán, ktorý by výdavky strán kontroloval. Ministerstvo financií podlieha vláde a nemá o podrobnú kontrolu záujem,“ hovorí Peter Novotný zo združenia Občianske oko.
Ministerstvo v kódexe navrhovalo stálu volebnú komisiu, ktorá by výdavky strán kontrolovala. Peniaze na kampaň by strany viedli na samostatnom účte a predkladali by aj podrobné účtovníctvo.
„Ak by strana nevedela preukázať pôvod peňazí na kampaň, komisia by ju mohla pokutovať až do 100-tisíc eur,“ vraví Ľubomíra Miklovičová z ministerstva.
Za kupovanie trest
Dnes je pokuta 3319 eur, dostali ju len strany, ktoré so správou meškali. „Dohľad je formálny, ministerstvo iba overuje, či sú uvádzané všetky informácie, ktoré zákon vyžaduje,“ vyčíta nám Rada Európy.
Novotný upozorňuje, že štát pravidlá čiastočne sprísnil. Ministerstvo spravodlivosti presadilo v novele Trestného poriadku nový trestný čin. Za kupovanie hlasov politikov hrozí päť rokov väzenia.

Beata
Balogová
