BRATISLAVA. Strana SaS si bude nárokovať na uvoľnený post podpredsedu Národnej rady (NR) SR. Novinárom to dnes potvrdil šéf liberálov Richard Sulík.
"Sme tretia najväčšia parlamentná strana," vysvetlil dôvody požiadavky odvolaný predseda parlamentu. Sulík uistil, že on sám na túto pozíciu kandidovať nebude. Kto by to mal byť, však zatiaľ prezradiť nechcel, v kuloároch sa spomínalo meno predsedu poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára.
Predseda KDH Ján Figeľ v pondelok (17. 10.) na túto tému povedal, že ak to pomôže fungovaniu NR SR a dohodám o obsahu práce parlamentu, teda, aby sa zvládol štátny rozpočet a niektoré legislatívne témy, je možné si predstaviť rokovanie o obsadení voľného postu podpredsedu NR SR stranou SaS. Obsadenie tejto funkcie zároveň Figeľ označil za otvorenú záležitosť, ktorá nebola doteraz prerokúvaná.
Podľa Sulíka majú novú vládu zostaviť strany koalície a Smer
Prezident SR Ivan Gašparovič musí vládu Ivety Radičovej (SDKÚ), ktorej parlament minulý týždeň nevyslovil dôveru, odvolať, pretože mu to prikazuje Ústava SR. Nový kabinet by mal následne zostaviť Smer spolu s SDKÚ, KDH a Mostom-Híd. Novinárom to dnes povedal líder SaS Richard Sulík.
"Ústava prezidentovi prikazuje odvolať vládu, to je všetko. Ja som na pondelkovom (17. 10.) stretnutí len toto spomenul, že pre prezidenta platí ústava, lebo poniektorí z prítomných pánov nemali tento dojem. Prekvapuje ma amatérska úroveň tohto celého prevratu, že išli do veľkých vecí a ani si len neprečítali ústavu," povedal Sulík. Šéfovi liberálov pripadá zvláštne, že politici po 20 rokoch v politike si neprečítali ani len dva riadky v ústave.
Riešenie má podľa SaS Fico
Sulík priznáva, že on sám riešenie po odvolaní Radičovej kabinetu nemá. "Myslím si, že ho má v rukách Robert Fico, ktorý spolu s našimi bývalými partnermi spáchal veľké veci v priebehu niekoľkých hodín, a teraz to musia dotiahnuť. Nemôže sa Fico len tak vyzuť zo zodpovednosti a tváriť sa, že sa ho to netýka. Jeho sa to ale týka, musia spoločne vytvoriť nejakú vládu a schváliť akékoľvek programové vyhlásenie," odkázal Sulík. Získanie potrebných 76 hlasov na jeho schválenie sa podľa jeho slov SaS netýka.
"Musia to doriešiť oni. Nejde to tak, že rozbijem tu niečo, čo rok a pol fungovalo, a doriešiť to majú iní," tvrdí.
Predseda SaS zopakoval, že liberáli by menšinovú vládu Ivety Radičovej nepodporili. "Veď pozrite, čo spáchali voči nám, už si aj naše posty podelili. V priebehu jedného dňa všetko zbúchali a vyvolali stav, ktorý sa blíži do ústavnej krízy. Teraz musia konať a spoločne to dotiahnuť," myslí si bývalý šéf parlamentu.
Sulík odmietol dohodu
Sulík zároveň odmietol existenciu dohody, že ministri za SaS vo vláde ostanú výmenou za to, že ju liberáli budú podporovať. "Bolo to tak, že pre prípad, ak by prezident vládu neodvolal, čím by inak porušil ústavu, tak by ostala vláda ako celok v súčasnej zostave," vysvetlil.
Odpoveď na otázku, kto bude Slovensku po povalení kabinetu Ivety Radičovej vládnuť, hľadali v pondelok lídri vládnych strán spolu s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom. K dohode nedospeli a v rokovaniach budú pokračovať vo štvrtok (20. 10.).
SaS dôveruje rozhodnutiu Gašparoviča
Strana SaS v súvislosťou s rokovaniami o budúcnosti vlády podporuje riešenie, ktoré bude v súlade s Ústavou SR a neuvrhne krajinu do chaosu.
"V tejto veci plne dôverujeme rozhodnutiu prezidenta republiky," informovala hovorkyňa strany Tatiana Tóthová.