BRATISLAVA. Prvé komplexné štvrťročné hodnotenie policajtov podľa nového systému prinieslo zaujímavé výsledky - dovedna až dve tretiny dosiahli viac ako uspokojivé výsledky (66 percent) a len niečo cez 20 percent policajtov bolo neuspokojivých.
"Teraz máme výsledky za trištvrte roka, ktoré sú revolučne najlepšie od vzniku Slovenska," vyhlásil policajný prezident Jaroslav Spišiak. Tento výsledok platí pre obdobie od júla do konca septembra, teda za prvý štvrťrok, keď naň použili aj výpočtové systémy. Policajný prezident Jaroslav Spišiak, ktorý je iniciátorom nového systému hodnotenia policajtov, je pripravený presadzovať jeho zavedenie podľa pôvodného plánu.
"Som presvedčený, že tento systém je tak dobrý, tak kvalitný, dokáže efektívne pozdvihnúť hlavne osobnostné profily policajtov, že jednoducho nie je možné ho zrušiť, lebo by to nebol krok späť, ale sto krokov späť," vyhlásil v reakcii na otázku, či by prípadne politické zmeny po predčasných voľbách nemohli znamenať aj koniec nového hodnotiaceho systému.
"Neviem, kto by chcel zrušiť niečo, čo prinieslo výsledky policajnej práce, ktorá je historicky najlepšia od vzniku SR," dodal.
Systém podľa Spišiaka nie je nastavený tak, aby policajtov trestali a znižovali im platy. Systém zaviedli preto, aby policajtov naučili, čo sú ich priority a ako majú slúžiť občanom.
"Čiže nie hneď personálne čistky, nie hneď vyhadzovanie a znižovanie platov, to je zamerané na zvyšovanie platov tým, ktorí sú najlepší a nie tým, ktorí nevedia, prečo sú vlastne policajti," povedal policajný prezident.
Hodnotenie policajtov podľa Lipšica zrejme neprejde
Legislatívna úprava zavedenia hodnotiaceho systému práce policajtov po tom, ako minulý týždeň padla vláda, už zrejme neprejde. Pripustil to dnes šéf rezortu vnútra Daniel Lipšic (KDH).
"Zákonné zmeny asi už nebudú mať šancu prejsť, ale hodnotiaci systém funguje ďalej. Na konci roka budú vyhodnotené jeho konkrétne výsledky. Pevne verím, že budú dobré. A keď sa niečo zabehne a má dobré výsledky, už sa potom následne veľmi ťažko ruší," povedal.
Minister sa domnieva, že zákonné zakotvenie systému nie je celkom nevyhnutné. Ak by k tomu došlo, išlo by podľa neho aj tak len o veľmi všeobecnú formuláciu.
"Vždy by to bolo na interných predpisoch ministerstva vnútra, takpovediac na drobné rozmeniť, ako hodnotiaci systém bude fungovať. Čiže, tam sa mi zdá, že to nejaký závažný problém nie je," podčiarkol. Dodal, že už aj v minulosti niektorí avizovali zámer zrušiť napríklad špeciálny súd alebo prokuratúru, no nakoniec k tomu reálne nedošlo, lebo sa v praxi osvedčili.
Systém funguje ďalej
Systém hodnotenia práce policajtov podľa neho v súčasnosti stále prechádza rôznymi úpravami. Významnými podľa neho môžu byť výsledky plnenia skupinových cieľov. "Ak by boli splnené, tak to budú zrejme najlepšie výsledky policajného zboru od roku 1989," poukázal s tým, že medzimesačné hodnotenia ukazujú, že sa policajti postupne zlepšujú.
Systém hodnotenia práce polícia naostro spustila 1. júla. Kým čísla po prvom mesiaci nasvedčovali, že takmer tri štvrtiny policajtov vykonávajú svoju prácu neuspokojivo, po troch mesiacoch sú už dve tretiny policajtov v najlepšie hodnotenej skupine.
Packa: Lepšie hodnotenie môžu získať policajti, ak podvádzajú
Policajti sa naučili písať to, čo od nich policajný prezident vyžaduje - týmito slovami reagoval bývalý policajný prezident Ján Packa na aktuálne štvrťročné výsledky nového systému hodnotenia policajtov, ktoré sú podľa jeho nástupcu Jaroslava Spišiaka historicky najlepšie.
"Systém umožňuje policajtom, ktorí podvádzajú, že sú lepšie hodnotení, ako tí, ktorí poctivo pracujú," uviedol Packa. Ako príklad uviedol situáciu, ktorá podľa neho môže nastať pri odovzdávaní návrhu na realizáciu. Za to dostane policajt 100 bodov.
Packa však tvrdí, že to môže byť aj viac. Podľa jeho slov stačí, aby pred odovzdaním prípadu na realizáciu vybral policajt zo spisu znalecký posudok a finančné ohodnotenie. V takom prípade za odovzdanie "realizáku" dostane policajt síce len 80 bodov, ale dodatočne odovzdanie znaleckého posudku a finančného ohodnotenia mu môže "vyniesť" po 50 bodov. Dovedna by tak bol súčet 180 bodov.
Druhým takým príkladom je podľa bývalého šéfa polície situácia, keď policajt odovzdá len jeden prípad na realizáciu a potom nahlási práceneschopnosť. Započítajú sa mu tak len odpracované dni, za ktoré ciele splní, zvyšok mesiaca sa pri vyhodnotení neprejaví.
Packa poukazuje na to, že iný policajt môže celý mesiac poctivo pracovať, ale nepodarí sa mu odovzdať toľko hotových prípadov, ako má predpísaných na jeden mesiac a ciele nesplní. Packa si myslí, že ak by sa porovnali výsledky klasického štatistického systému hodnotenia objasňovania kriminality a nového systému hodnotenia policajtov, tak až potom by sa ukázalo, či má polícia historicky najlepšie výsledky alebo "nemá žiadne výsledky".
Polícia je na stope veľmi významných ekonomických trestných činov
Policajní vyšetrovatelia sa v súčasnosti zaoberajú niekoľkými prípadmi závažnej ekonomickej trestnej činnosti. Ich detaily však v súčasnosti vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné konkretizovať.
"Nechcem hovoriť, či ide o veľké alebo malé, proste sú to veľmi významné prípady, kde nejde len o výšku spôsobenej škody," uviedol Daniel Lipšic pri príležitosti otvorenia školenia na tému prania peňazí.
Kurz zameraný na finančné vyšetrovacie techniky je pripravený pre 30 policajných vyšetrovateľov zaoberajúcich sa ekonomickou trestnou činnosťou a prípadmi korupcie. Jeho organizátorom je Veľvyslanectvo USA na Slovensku.
"Toto je školenie, o ktorom som ja a pán minister rozprávali viac ako rok, takže som veľmi rád, že sa to dnes podarilo uskutočniť. To, čo tu plánujeme robiť, je trénovať vyšetrovanie finančných trestných činov, ktoré sú často prepojené na organizovanú kriminalitu a medzinárodné skupiny," povedal pri tejto príležitosti veľvyslanec USA na Slovensku Theodor Sedgwick.
Program školenia pozostáva z ôsmich odborných prednášok a prednášky o Internal Revenue Service (Daňový odbor Ministerstva financií USA).
"Kriminalita bielych golierov je vážny fenomén aj na Slovensku... V tomto americká strana môže byť veľmi dobrým partnerom, pretože skúsenosti, ktoré majú vyšetrovatelia z USA pri odhaľovaní finančnej trestnej činnosti, sú veľmi významné a môžu byť aj pre nás inšpiratívne," konštatoval Lipšic.
Pripomenul, že slovenskej polícii sa už v tomto roku podarilo odhaliť niekoľko daňových podvodov. Ako príklad spomenul kauzu Mikuláša Varehu.
Podľa Jaroslava Spišiaka slovenská polícia má kvalifikovaných odborníkov v tejto oblasti a jej členovia vykonávali školenia pre odborníkov z okolitých štátov. "Vieme si svoju prácu urobiť tak, že sme vyzdvihovaní v rámci EÚ, ale radi sa učíme, zavádzame nové postupy a metódy ako prekvapiť našich protihráčov," povedal na margo školenia.