Agentúrny text sme o 16:10 nahradili autorským článkom SME.
KOŠICE. Približne stotisíc ľudí v Európe uviazne každý rok v sieťach organizovaných skupín novodobých otrokárov. Na Slovensku odhalia ročne tridsať až tridsaťpäť prípadov obchodovania s ľuďmi.
Do programu na podporu a ochranu obetí obchodu zaradili u nás v priebehu prvých deviatich tohtoročných mesiacov dvadsať obetí. Okrem desiatich mužov a deviatich žien je medzi nimi aj jedno dieťa.
Od prostitúcie k nútenej práci
Typickým príkladom obchodovania s ľuďmi je prípad exstarostu Žehry Mariána Mižigára, ktorému súd vymeral štyri a pol roka väzenia za kupliarstvo. V minulosti mal predať štyri ženy ako prostitútky do Českej republiky. Súd sa ťahal niekoľko rokov.
Mladé ženy totiž najskôr na polícii i na súde potvrdili, že sa stali obeťami obchodu, v priebehu pojednávania svoje výpovede zmenili v prospech obžalovaného. Krajský súd v Košiciach v auguste tohto roku však potvrdil rozsudok Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi.
Počet odhalených prípadov je len povestnou špičkou ľadovca. „Väčšina obetí obchodovania najmä v zahraničí pod tlakom surových vyhrážok a násilia, ktoré sa môže skončiť aj smrťou, odmieta poskytnúť polícii či súdom akékoľvek informácie,“ uviedol včera v Košiciach generálny riaditeľ kancelárie ministra vnútra Jozef Hlinka.
Okrem mladých dievčat sú stále častejšími obeťami bezohľadného vykorisťovania muži v produktívnom veku. „Od minulého roku na Slovensku identifikujeme viac mužov, vykorisťovaných formou nútenej práce, ako žien, ktoré obchodníci nútia k prostitúcii,“ zdôraznil Hlinka.
Ako uviedol, obchodníci s ľuďmi často zneužívajú aj zdravotne ťažko postihnutých na nútené žobranie, ďalšími formami zotročovania sú nútené sobáše, adopcia, ale aj odoberanie a predaj ľudských orgánov.
Otrokom z nevedomosti
Ministerstvo vnútra s finančnou podporou Európskej únie odštartovalo včera v Košiciach pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi masívnu celoštátnu mediálnu kampaň.
„Až osemdesiat percent obetí je z východného Slovenska, väčšinou zo sociálne odkázaných spoločenstiev,“ vysvetlil Hlinka.
Kampaň „Bez informácií sa stávaš otrokom“, ktorej súčasť tvorí televízny a rozhlasový spot, je zameraná najmä na prevenciu. Má upozorniť na nové formy obchodovania s ľuďmi a zároveň poskytuje informáciu o bezplatnej národnej telefonickej linke pomoci.
„Na linku 0800 800 818 môže zavolať samotná obeť, alebo jej príbuzní. Prostredníctvom Medzinárodnej organizácie pre migráciu a zložiek ministerstva vnútra vieme týmto ľuďom poskytnúť pomoc,“ uviedol hovorca ministerstva Gábor Grendel.
Na linke pomoci vedia zároveň overiť serióznosť ponúk, ktoré väčšinou lákajú ľudí na prácu v zahraničí za mimoriadne lukratívnych podmienok.
„Nechceme odrádzať záujemcov o legálnu migráciu a prácu v zahraničí. Kampaň má skôr upozorniť, že treba byť opatrný, preveriť si sprostredkovateľov a neprijímať ponuky od neznámych a podozrivých ľudí či firiem,“ dodala vedúca Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu na Slovensku, ktorá sa na kampani podieľa, Zuzana Vatraľová.

Beata
Balogová
