BRATISLAVA. Smer je opozičná strana a s aktuálnym dianím po páde vlády Ivety Radičovej (SDKÚ) nemá nič spoločné.
Novinárom to povedal líder Smeru Robert Fico, ktorý pozdravuje kolegov z vládnych strán a želá im veľa síl pri riešení tohto problému.
"Toto so Smerom nemá absolútne nič spoločné, v plnej miere za to zodpovedá vláda Ivety Radičovej. Ja som včera na stretnutí s veľkým prekvapením prijal informáciu, že premiérka oklamala prezidenta, pretože mu povedala, že dá demisiu, čo by znamenalo, že by nevznikla súčasná situácia," povedal Fico bez bližšieho vysvetlenia.
Ak by premiérka po neprijatí eurovalu skutočne podala demisiu, podľa ústavy by prezident Ivan Gašparovič jej vládu odvolal a poveril by ju výkonom funkcie až do volieb.
Radičovej kabinet však padol po tom, ako mu poslanci nevyslovili dôveru, čo Ústava rieši iba tak, že v tomto prípade hlava štátu vládu odvolá, nič viac.
Fico: S prezidentom by mala rokovať len bývalá koalícia
Smer nechce byť súčasťou rozhovorov s prezidentom Ivanom Gašparovičom o vyriešení vládnej krízy. „Účasť opozície je tam kontraproduktívna, my nemáme čo povedať. (...) Desať kuchárov aj polievku pripáli, nechajme to na tých, ktorí majú čo povedať,“ povedal na tlačovej besede Robert Fico.
Tvrdí, že mandát Smeru na riešenie krízy sa vyčerpal hlasovaním o predčasných voľbách a zvýšení eurovalu.
„Smer bude rešpektovať každé jedno rozhodnutie, ktoré padne na tomto stretnutí, ktoré bude ako-tak zaručovať, že štát bude fungovať,“ tvrdí Fico a zároveň žiada, aby parlament nerokoval o vládnych návrhoch zákonov z dielne kabinetu, ktorý v parlamente stratil dôveru.
„Urobíme všetko pre to, aby sme zastavili prijímanie návrhov zákonov, ktoré predložila neexistujúca vláda,“ povedal. Poukázal pri tom na transformáciu nemocníc, na akciové spoločnosti či tzv. daňový mix, o ktorom práve rokuje parlament.
„O takýchto krokoch musí rozhodnúť nová vláda,“ zdôraznil. Sociálni demokrati sú však pripravení rokovať o ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti.
Prezident k sebe pozval aj Fica
Fico priamo nepovedal, či sa Smer zúčastní na štvrtkovom rokovaní politikov s prezidentom.
„Urobil som iba prvé hodnotenie včerajšieho stretnutia s pánom prezidentom. Zdá sa mi, že tento formát nie je efektívny, navrhujem iný formát,“ vyhlásil.
Líder sociálnych demokratov očakáva, že bez ohľadu na výsledok diskusií prezident ohraničí mandát kabinetu na prípravu Slovenska na parlamentné voľby.
„Všetko ostatné je už v rozpore s logikou.“ Predseda Smeru si tiež myslí, že premiérka Iveta Radičová by nemala cestovať do Bruselu na summit Únie. Nazdáva sa, že jej mandát sa vyčerpal.
Napriek tomu, že Smer sa nechce zúčastniť na štvrtkovom stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom a lídrami parlamentných strán a hľadať riešenie vládnej krízy, prezident Gašparovič stranu Roberta Fica na stretnutie pozval.
"Prezident republiky pozval všetkých šiestich lídrov parlamentných strán na rokovanie do Prezidentského paláca na štvrtok večer. Rokovať bude s tými, ktorí na stretnutie prídu," povedal pre agentúru SITA prezidentov hovorca Marek Trubač.
Odmieta Radičovej účasť na summite
Predseda Smeru Robert Fico si naďalej myslí, že premiérka Iveta Radičová by nemala ísť na summit EÚ, zvolaný na 23. októbra.
"Už nemá vládu, už nemá mandát na to, aby zastupovala SR na takomto významnom summite," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii Fico, ktorý nedávno prišiel s názorom, že do Bruselu by mal ísť prezident Ivan Gašparovič.
Smer by podľa neho nebol ani proti tomu, keby si tam hlava štátu vzala so sebou ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ).
Šéf rezortu financií takéto riešenie nepovažuje za šťastné a myslí si, že rokovať by mala Radičová.
"Aj slovinský premiér chodí na summity, hoci jeho vláde nebola vyslovená dôvera," poznamenal cez víkend. Ficov nápad ho prekvapil, keďže ako tvrdí, Fico musí z vlastných skúseností vedieť, že na summit vždy chodí iba premiér, premiérka alebo prezident.
"Nevidel som tam ešte nikoho, aby tam ťahal prívesky. To je rokovanie vo formáte jeden človek za jednu krajinu. Buď premiér, alebo hlava štátu," vysvetlil Mikloš.
Dlhová brzda by sa mala schváliť, rozpočet nepodporia
Strana Smer odmieta schvaľovanie vládnych zákonov, no vie si predstaviť schválenie zákona o rozpočtovej zodpovednosti, na ktorého príprave sa podieľala.
Dlhovú brzdu totiž sociálni demokrati považujú za dôležitú a ak by ju neprijali pre krátkosť času úplne, súčasný parlament by ju mal posunúť minimálne do druhého čítania. Keďže ide o ústavný zákon, bez pomoci sociálnych demokratov nie je možné právnu normu definitívne schváliť.
Fico na dnešnej tlačovej konferencii zároveň pripustil, že by bolo dobré schváliť štátny rozpočet, no jeho strana zaň vraj nezahlasuje. Nie je však ani za rozpočtové provizórium. "Akýkoľvek rozpočet je pre stabilitu štátu lepší ako žiadny," vyhlásil s tým, že po predčasných voľbách si ho nová vláda aj tak upraví.
Expremiér ďalej vyhlásil, že sociálni demokrati nesúhlasia s tým, aby sa pokračovalo napríklad v transformácii nemocníc, ktorú nazval privatizáciou týchto zariadení.
Rovnako odmieta daňový mix pre samosprávy, o ktorom práve rokuje parlament. Smer upozorňuje na to, že daňový mix je namierený proti samosprávam. Fico si zároveň myslí, že vládne návrhy zákonov by sa na prebiehajúcej schôdzi Národnej rady schvaľovať už nemali.
Zdôraznil, že bývalá koalícia už nemôže napĺňať program vlády, ktorá už neexistuje. Expremiér upozornil, že bývalá vládna štvorka sa o to pokúša. Smer jej v tom chce zabrániť tým, že bude dávať procedurálne návrhy na zastavenie rokovania o návrhoch, ktorými by sa plnil vládny program.
Procházka: Vládu nech zostaví trojica, ktorá vládu povalila
Štandardom pri pádoch vlády pre nedôveru podľa poslanca za KDH Radoslava Procházku býva, že primárnu politickú zodpovednosť za ponuku náhrady nesie protivládna väčšina parlamentu, čiže tie strany, ktoré hlasovali za pád vlády.
"Práve a len v prípade, ak sa tieto protivládne strany nevedia zhodnúť na ponuke nového premiéra, prichádza do úvahy možnosť hľadať buď v inej časti politického spektra alebo medzi úradníkmi.
"Pre našu situáciu to znamená, že by predsedovia Robert Fico, Richard Sulík a Ján Slota, ktorých strany dnes v parlamente tvoria novú väčšinu proti menšinovej vláde Ivety Radičovej, mali pánu prezidentovi ponúknuť spoločného premiérskeho kandidáta a len v prípade ich nedohody by mali prísť na rad iné riešenia,“ povedal pre agentúru SITA Procházka.
Podľa Sulíka musí Gašparovič vládu odvolať
Líder SaS Richard Sulík povedal, že Gašparovič musí Radičovej vládu odvolať, pretože mu to prikazuje Ústava. Nový kabinet by mal následne zostaviť Smer spolu s SDKÚ, KDH a Mostom-Híd.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš nechcel na Sulíka reagovať cez médiá, avšak uviedol, že jemu osobne sa takto kreovaná vláda zdá absolútne nereálna.
Čo bude ďalej, neprezradil ani on. Jasnejšie by to malo byť po štvrtkovom (20.10.) stretnutí lídrov s prezidentom.