BRATISLAVA. Pred 15 rokmi sa stala na rakúskej časti Dunaja jedna najväčšia z vodných tragédii na tomto európskom veľtoku, ktorá stála vtedy životy ôsmich slovenských lodníkov tlačného remorkéru Ďumbier.
Večer roku 1996 22 októbra krátko pred 20.00 h sa na Dunaji neďaleko elektrárne vo Viedni-Freudenau potopil tlačný remorkér Ďumbier bývalej Slovenskej plavby dunajskej s jedným tlačným člnom. Na palube bolo vtedy deväť lodníkov, z ktorých sa jedného podarilo zachrániť, osem zahynulo. Vtedajšia Slovenská plavba a prístavy a.s. Bratislava o pár rokov nato zažalovali na Krajinskom súde vo Viedni Rakúsku republiku a na viedenskom Okresnom obchodnom súde vtedajší Donaukraftwerk, A.G. (súčasný Verbund-Austrian Hydropower A.G.) za zapríčinenie havárie remorkéra Ďumbier.
"Boli to veľmi ťažké a zložité pojednávania a najmä bola to veľmi veľká tragédia. Rakúska strana sa snažila zvaliť vinu na slovenskú posádku remorkéra, čo však ani rakúske súdy nepreukázali," spomenul si dnes v rozhovore pre TASR vtedajší právny zástupca slovenskej strany advokát Peter Volko. V ten večer boli na Dunaji mimoriadne zlé nepriaznivé poveternostné podmienky a krátko predtým sa dostala do takmer podobnej situácie slovenská osádka lode remorkéra Liptov.
"Príbuzní obetí síce boli odškodnení, nie až v takej výške ako sa očakávalo. Nič však nenahradí ľudský život a nič nenahradí smrť živiteľov rodín. Išlo o najväčšiu tragédiu na Dunaji," zdôraznil dnes smutným hlasom advokát Volko.
V apríli 2000 Na Krajinskom súde vo Viedni prebehlo prvé pojednávanie v prípade žaloby a.s. Slovenská plavba a prístavy (SPaP) a anglickej poisťovne The Standard proti Rakúskej republike. V spore išlo o nároky týchto dvoch spoločností na škody, ktoré im spôsobila havária tlačného remorkéra Ďumbier na vodnom diele Freudenau. Následne v januári 2002 odhalili pamätnú tabuľu ôsmim slovenským lodníkom, ktorí zahynuli počas tragickej nehody remorkéra Ďumbier na vodnom diele Freudenau pri Viedni.
V máji 2002 sa dohodou medzi zúčastnenými stranami skončila kauza havárie remorkéra Ďumbier. Žalované strany - Rakúska republika a akciová spoločnosť Verbund-Austrian Hydropower vyplatili poškodeným spolu približne 2,954 milióna eur. Z tejto sumy dostala anglická poisťovňa The Standard Stemship Owner 40,6 percent, Slovenská plavba a prístavy, a.s. Bratislava 36,1 percenta, pozostalí 12,1 percenta a holandské poisťovacie spoločnosti 11,2 percenta. Skončil sa tak súdny spor vo Viedni, aj súdny spor, ktorý viedli v Bratislave pozostalí proti SPaP, a.s.
Po policajnom šetrení a príprave dôkazov a podkladov sa začalo predtým 36 občiansko-právnych sporov vo Viedni a čiastočne i v Bratislave v súhrnnej hodnote takmer 100 miliónov bývalých rakúskych šilingov. To predstavovalo vtedy jeden z najväčších prípadov v právnej praxi v posledných rokoch. Povedal pred 12 rokmi pre TASR Volko.
Slovenský advokát koordinoval a usmerňoval tím ôsmich anglických, nemeckých, rakúskych a slovenských advokátov a spolupracoval s početnou skupinou znalcov z týchto krajín. Ukončenie konaní o nárokoch sa neuskutočňovalo podľa jeho vtedajšieho vyjadrenia formou súdneho alebo mimosúdneho zmieru, ale univerzálnym vyrovnaním všetkých nárokov. Slovenská strana zohľadnila aj neúnosnosť ďalších vysokých nákladov a nevýhodnosť trvania sporov, najmä pre pozostalých po ôsmich obetiach havárie.
K tragickému nešťastiu došlo 22. októbra 1996 krátko pred ôsmou hodinou večer po tom, ako tlačný remorkér Ďumbier s loďou naloženou 750 tonami kostnej múčky minul dráhu do plavebnej komory a silný prúd ho zahnal k prepúšťacím splavom na reguláciu vody. Tam sa loď s nákladom zachytila na múroch druhej a tretej hate, zatiaľ čo remorkér s posádkou stiahol prúd cez štvrtú hať. Len jednému členovi slovenskej posádky sa nešťastie podarilo prežiť. Bezprostredne pred tragédiou Ďumbiera mala kolíziu v rovnakom úseku Dunaja ďalšia slovenská loď, remorkér Liptov. Celé súdne pojednávania zaznamenal len jediný agentúrny slovenský novinár.